MRP nedir ve ihtiyacınız var mı?
MRP nedir ve ona ihtiyacınız mı var?MRP'nin ne olduğu ve faydalarına basit bir bakış. İşletmenizin malzeme ihtiyaç planlamasına ihtiyacı olup olmadığını görelim.

MRP nedir ve buna ihtiyacınız var mı?

MRP'nin ne olduğu ve faydalarına basit bir bakış. İşletmenizin malzeme ihtiyaç planlamasına ihtiyacı olup olmadığını görelim.

Bu, üretim alanına özgü daha özel bir kavramdır.

MRP, malzeme ihtiyaç planlaması anlamına gelir. Bu kavramı önce bir hikaye ile anlamaya çalışalım. Ardından, bir MRP sistemi kullanmanın faydaları, MRP ve ERP arasındaki fark gibi daha fazla ayrıntıya dalacağız, alternatif yöntemleri keşfedeceğiz ve bir MRP sistemine ihtiyacınız olup olmadığına karar vermeye çalışacağız.

Frappe Mobilya adlı bir şirketi düşünün. Yeniler ve 12 müşterileri var. Her ay ortalama 25 sipariş alıyorlar. Her sipariş yaklaşık 15 farklı türde hammadde ve sarf malzemesinin satın alınmasını gerektirir. Mağaza yöneticisi Ron, siparişleri ve gerekli malzemeleri elektronik tablolara kaydeder. Şirket, altı ay sonra 78 müşteri ve ortalama 277 siparişle başarılı oldu. Siparişleri ve hammaddeleri elektronik tablolarda kaydetmek zorlaştı. Ama Ron'un elinde daha büyük bir sorun vardı, siparişlere öncelik vermek için hammaddeleri planlıyordu.

Ron 6 haftada 60 masa yapmak zorunda kalsaydı diyelim. Bitmiş ürünü üretmek toplam 4 hafta sürer. Bu süre içerisinde kesme, montaj, boyama ve diğerleri gibi işlemler yapılır. Nihai ürüne ulaşmak için bunlar gereklidir. Ancak Ron, vadesi yakın tarih aralıklarında birden fazla siparişle ilgileniyor. Artık hammadde tedarikine, tüketime nasıl öncelik verileceği ve üretim için hangi istasyonların kullanılacağı gibi sorular ortaya çıkıyor. Yetersiz stoklama ve fazla stoklamanın her ikisi de sorunsuz bir üretim hattını yürütmek için verimsiz yöntemler.

Malzeme ihtiyaç planlaması yapılırken bu ve diğer birçok ilgili kararın alınması gerekir.

Peki MRP nedir?

Basit bir deyişle, malzeme ihtiyaç planlaması (MRP), müşteri siparişlerini verimli bir şekilde yerine getirmek için envanterinizi ve üretim süreçlerinizi planlamayı içerir. Örneğimizden, Ron elektronik tablolar yerine bir MRP yazılımı kullanıyor olsaydı, "Hangi hammaddeler sipariş edilir?", "Ne zaman sipariş edilir?", "Ne miktar?" Gibi sorulara yanıt alırdı. Aslında günümüzde çoğu yazılım bu soruları zaten yanıtlıyor ve otomatik olarak malzeme talepleri (talepler) / tedarik siparişleri oluşturarak üretim operasyonlarının sorunsuz çalışmasını sağlıyor.

Diyelim ki bitmiş ürün olarak bir dolap oluşturmak istiyorsak, raflar, çekmeceler, kapılar vb. "Alt montajlar" olacaktır. Alt montajları birleştirerek nihai ürünü elde ederiz. Alt montajların kendileri de hammadde ve işleme gerektirecektir. Bir alt montaj / ürün oluşturmak için gereken öğelerin listesi, malzeme listesi (BOM) olarak bilinir. BOM, ayrı hammaddeleri ve alt montajları içerebilir. Alt montajları olanlara çok düzeyli ürün reçeteleri denir.

Biliyor musun? 1970'lerde MRP yazılımı, bugün ERP olarak bildiğimiz şeyi yaratmaya yönelik en büyük adımlardan biriydi .

MRP yazılımı neler içerir?

Artık MRP'nin ne olduğu hakkında bir fikriniz olduğuna göre, neler içerdiğine bir göz atalım. ERP terimi, 21. yüzyılda MRP'yi gölgeledi. Bir MRP sistemi, bir ERP sisteminin büyük bir alt kümesidir. Üretim açısından bakıldığında, bazı yaygın MRP yazılımı özellikleri şunlardır:

 • Üretim planlaması
 • Malzeme listesi (BOM)
 • İş emirleri
 • Atölye yönetimi (iş istasyonlarını verimli bir şekilde kullanma)
 • Tahminler / raporlar
 • Satış ve satın alma siparişleri
 • Kalemleri faturalandırmak için muhasebe özellikleri

Size bir resim vermek gerekirse, işte bir MRP sisteminin ne yaptığına dair çok temel bir fikir:

MRP girdi çıktısı ne yapar

Soldaki öğeleri girdi olarak alır ve sağdaki öğeleri çıktı olarak verir.

Bir MRP sistemi kullanmanın faydaları

1. Envanter seviyelerini düzeltin

Envanter fazlası veya kıtlığı olması, her ikisi de zararlıdır. Envanter kıtlığı, üretim sürelerinin gecikmesi ve fazlalık, ihtiyaç duyulmayan envantere bağlı olduğunuz anlamına gelir. Sonuç? Paranız envantere kilitlendi. Satış siparişi talebinin nasıl arttığı veya düştüğü büyük ölçüde ne ürettiğinize bağlıdır. Ürün bileşenlerine olan talep, son ürünlere bağlı olacaktır, ancak yedek parça talebi değişebilir. Bu nedenle, MRP'yi yönetmek için akıllı bir dijital sistem çok önemlidir.

2. Üretim verimliliği - teslim sürelerini en aza indirin

Üretim verimliliğini kontrol etmek için ölçülmesi gereken önemli bir sayı, teslim süresidir. Teslim süresi, müşterinizin sipariş vermesi ile onu teslim etmeniz arasında geçen süredir. Doğru envanter seviyelerine sahip olarak, bitmiş ürünler de verimli bir şekilde üretilir. Hammaddeler ve alt montajlar uygun şekilde stoklandığında bu açıdan herhangi bir gecikme yaşanmaz. Verimli üretim döngüleri ile sonuçlanan tüm siparişler farklı kaynaklara doğru şekilde programlanabilir.

3. Ürünlerin üretimine öncelik verilmesi

Bir masa inşa ettiğinizi ve masa üstü için odun 2 haftaya kadar yapılamayacağını, ancak siparişin önümüzdeki hafta yapılması gerektiğini düşünün. Tüm üretim süreci 6 gün sürer. Diğer parçaları şimdi inşa etmek ve masaüstünü beklemek yerine, bir hafta içinde masa üstü imalatı tekrar mümkün olurken, başka siparişleri üretmeyi planlayabilirsiniz. Bu şekilde yarı bitmiş ürünler envanterinizde boşta kalmayacaktır. MRP sistemleri, yöneticilere bu tür akıllı kararlar vermede yardımcı olur.

4. Malzeme gereksinimlerini hesaplayın

Bir sonraki siparişinizi aldığınızda hammadde gereksinimleri konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. MRP sistemine bilgi girin ve gerekli hammaddeleri gösterecektir. MRP yazılımı, tüm siparişler için gerekli hammaddeleri hesaplayarak, üretim yapan işletmeler için çok zaman kazandırır. Bu, özellikle büyük miktarların söz konusu olduğu durumlarda geçerlidir.

MRP ve ERP

MRP sistemleri ilk sunulduğunda üretime özgü özelliklere sahipti. Teknoloji ilerledikçe, daha fazla araç bir araya getirildi. 1990 yılında Gartner, ERP (kurumsal kaynak planlama) yazılımı terimini icat etti. Bugün, MRP sistemleri, tüm MRP özelliklerini ERP şemsiye paketi altında bir araya getiren çoğu büyük sağlayıcıya sahip bir ERP sistemleri alt kümesidir.

Burada ayrıntılı bir karşılaştırma yapmak tartışmalı olacaktır. Özetle, MRP sistemleri üretime özeldir, ERP sistemleri ise CRM, HRMS, varlık yönetimi ve diğerleri gibi tüm alanlar için özelliklere sahiptir.

MRP'ye Alternatifler?

Yalın üretimde, yalnızca sabit sayıda parça üretilir. Bu, daha az iş yapma karşılığında israfı ortadan kaldırır. İşletmeniz için yalın üretimi düşünmek için, bakılması gereken önemli bir alan fırsat maliyetidir.

Örneğin, Ron bu yıl sadece 100 parça üretmeye karar veriyor. Ron, yılın ilerleyen günlerinde 20 parça daha üretme emri alabilir veya almayabilir. Bu, fazladan 20 parçaya hayır diyeceği anlamına gelir. Ron'un yanıtlaması gereken soru, "Fırsat maliyeti nedir?" veya "Ne zaman daha fazlasını kaybedeceğim?":

 1. Muhtemel 20 parçaya hayır diyerek
 2. Hiçbir sipariş alınmadıysa, 20 parça için envanterin boşta kalma riski

Yalın üretim, farklılıkları en aza indirir. Ron, Frappe'nin bu yıl sadece 100 parça mobilya üretmesi gerektiğini biliyorsa ve sipariş edilebilecek veya verilmeyecek 20 parçaya hayır demekte sorun yoksa, o zaman yalın Frappe için iyidir. Bu kararı verirken nakit akışı, depo alanı, üretim süresi, hammaddelerde varyans, üretilen ürünlerde hem sayı hem de türdeki varyans gibi çok sayıda faktör dikkate alınmalıdır.

Yalın, aynı tip ürünlerin normal miktarlarda üretildiği alanlarda iyi çalışır. Bu gibi durumlarda, varyans düşüktür ve öngörülebilirlik yüksektir, bu nedenle sabit bir plana bağlı kalmak daha kolaydır.

MRP kullanmalı mısınız?

Bu sorunun cevabı birkaç faktöre bağlıdır, hadi onları düşünelim.

 1. Varyans nedir? (kaç farklı türde öğe / değişken hacim)
 2. Yüksek varyans (daha fazla üretilen öğe türü) = düşük öngörülebilirlik
 3. Şirketinizin yaptığı üretim işi türü:
  1. Komple ürün imalatı ve montajı (arabalar gibi)
  2. Parça imalatı (ekipman parçaları için)
  3. Montaj işi (montaj parçaları)
 4. Envanterde sürekli olarak sipariş yerine getirmede gecikmelerle stoklanan çok sayıda ürün varsa, üretim hattınızda ve planlamanızda verimsizlikler olduğu anlamına gelir. MRP yazılımını doğru kullanmak, bu verimsizliklerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir.

Bir MRP yazılımına ihtiyacınız olup olmadığına karar vermenize yardımcı olmak için, karar verirken aklınızda bulundurmanız gereken bazı noktalar şunlardır:

MRP'ye ihtiyacınız var mı

Yukarıdaki diyagramda, koyu çizgili yollar ve kutular, MRP kullanmanın daha yüksek önemini vurgulamaktadır. Açık çizgiler, muhtemelen bir MRP olmadan idare edeceğiniz anlamına gelir.

Sonuç

İşiniz tam üretim döngülerini içeriyorsa, yani hammaddelerden operasyonlara, alt montajlardan bitmiş ürünlere kadar, sürekli olarak mevcut envanter seviyelerinizi ve bununla ne kadar sipariş tamamlayabileceğinizi bilmeniz gerekir. Bu gibi durumlarda MRP yazılımından büyük ölçüde yararlanacaksınız. Yalın üretim, öğe türü varyansınız düşükse ve sipariş numarası öngörülebilirliği yüksekse bir alternatiftir.

MRP'ler ilk sunulduğunda, CRM ve HRMS gibi diğer faaliyetler için seçenekler seyrek ve farklı yazılımlardı. Bugün, her şeyi tek bir çatı altında birleştirdik - ERP'ler.

Neyse ki, modern ERP'lerin basit arayüzleri ve duyarlı tasarımları vardır. ERPNext, üretimi, envanteri ve daha fazlasını yönetmek için özelliklere sahiptir. Ücretsiz bir deneme başlatın

MRP nedir ve ihtiyacınız var mı?
Mehmet Demirel (SELENSOFT) 3 September, 2020
Share this post
Tags
Archive
ERPNext, Odoo'dan daha mı iyi?
Dikkate alınması gereken 9 neden