Workflow iş akışı çözümleri

Aşağıda bir organizasyona ait bazı iş akış süreçlerini otomatikleştirmek için Workflow iş akışı çözümlerini nasıl kullanabileceğinizi gösteren örnek birkaç proses çalışmasını ve videolarını inceleyebilirsiniz. Bu videolar iş sürecleri üzerinden örnek vakaların nasıl işlediğini ve kullanıcı perspektiflerini göstermektedir.

MASRAF (GİDER) RAPORU SÜRECİ

Gider raporu süreci bir çalışanın nakit avans talebi veya seyahat masraflarını rapor etmek için olanak sağlayan basit bir işlemdir. Personelin yaptığı masrafları tazmin etmek için bir amirinden onay alması ve daha sonra yapılan harcamaları finans departmanına göndermesine olanak sağlayan basit bir işlemdir.

PERSONEL İZİN TALEP SÜRECİ

Bir işletmenin çalışanlarının tatil zamanı, hastalık izni veya iş gezisi gibi izin taleplerine hızlı ve etkin bir şekilde onay alabilmeleri için İzin Talep Süreci tasarlanmıştır. Bu süreç aynı zamanda ücretli hastalık ya da tatil izinlerini takip eden insan kaynakları sistemlerini güncellemek için de kullanılabilir.

SATIN ALMA TALEBİ SÜRECİ

Satın alma talebi süreci ihtiyaç duyulan malzemelerin alımı ve siparişler takip etmek için kuruluşlar tarafından kullanılır. Bunlar sabit ofis mobilyaları ya da daha farklı bir şey olabilir. Bu süreç son kullanıcıların, malzeme siparişi vermelerini ve en önemlisi yönetici onayını almalarını ve tedarikçilerin ProcessMaker kullanıcısı olmalarına gerek kalmadan onların fiyat teklif isteklerine fiyatlarını göndermelerine izin verir.

This post is also available in: İngilizce