Web Tabanlı ERP Yazılımı - Avantaj ve Dezavantajları

Web Tabanlı ERP Yazılımı – Avantaj ve Dezavantajları

Konu: Web Tabanlı ERP Yazılımı – Avantaj ve Dezavantajları. Kurumsal kaynak planlama (ERP) yazılımı kuruluşunuzu devrim potansiyeline sahiptir. Tüm iş işlevlerini ve süreçlerini tek bir bütün halinde birleştirerek, büyük stratejik ve operasyonel değer ve operasyonunuzun toplam kontrolünü kazanırsınız.

ERP yazılımı yüklemeyi veya mevcut kurulumunuzu yenilemeyi planlıyorsanız, bununla ilgili en iyi yolu merak ediyor olabilirsiniz. Geleneksel ERP yazılımı kurulumları, kendi donanım ve yazılımlarını alan ve sistemi yerel olarak belirleyen firmaları içerir.

Bununla birlikte, web tabanlı ERP yazılımı giderek daha popüler bir seçenektir. Sistemin sitenin yerinde bulunmasını ve bir web tarayıcısı üzerinden bir ağ üzerinden erişilmesini içerir. Esasen, tarayıcı istemci olur. Bu tür web tabanlı ERP yazılımını kullanmak birçok avantaj sağlar, aynı zamanda bazı dezavantajları da beraberinde getirir.

Web Tabanlı ERP Yazılımı Avantajları

En belirgin avantajı, güçlü sunucularda yatırım yapmaya gerek olmadığı için düşük donanım maliyetleridir. Her şey bir web tarayıcısında yapılabileceği için, maliyetli iş istasyonları gereksizdir. Bu, web tabanlı ERP’ye yapılan ilk yatırımın şirket içi modelden çok daha düşük olduğu anlamına gelir.

Ayrıca, ERP kurulumu donanım kurulum gereksinimleri çok azaldıkça çok daha hızlı olacaktır. İş operasyonlarınızda da daha az aksama yaşayacaksınız. Dahası, yeni sisteminiz ev sahibi tesislerinde neredeyse sınırsız kapasite sunması nedeniyle yüksek oranda ölçeklenebilir olacaktır.

Web tabanlı model ayrıca, işletme sahiplerinin daha sıkı bir yaklaşıma sahip olmalarını sağlar. Hosting şirketi, fiziksel sunucu bakımının yanı sıra güncellemeleri, servis paketlerini ve güvenlik düzeltmelerini yükleyerek yazılımı sürdürür. Bu, firmanın kendi BT personelini ERP sistemine bakmaya devam etmesine duyulan ihtiyacı ortadan kaldırır.

Diğer büyük fayda, sisteme herhangi bir cihazdan bir web tarayıcısı ile erişilebilmesidir. Bu tür cihazlar, ister Windows, Android, iOS ister başka bir işletim sistemi olsun, tabletler, telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar ile masaüstü bilgisayarları içerir.

Bu cihaz bağımsızlığı büyük esneklik sunar. Bir müşterinin ofisindeki bir satıcı, örneğin bir satış için hayati veriler elde etmek için iPad’ini ateşleyebilir. Benzer şekilde, fabrikadaki bir yönetici akıllı telefonunda gerçek zamanlı olarak maliyet rakamlarını kontrol edebilir ve güncelleyebilir.

Aslında, firmalar web tabanlı verilere dünyanın herhangi bir yerinden erişebilir. Bu çok uluslu organizasyonlar gibi birden fazla lokasyonu olan firmalar için hayati önem taşımaktadır.

 

Web Tabanlı ERP’nin dezavantajları

Öte yandan, ERP yazılım sisteminizi buluta dağıtma, bazı dezavantajlara sahip. En önemlisi, web tabanlı ERP, donanım için düzenli barındırma ücretlerinin ödenmesini gerektirir. Zaman içinde, bu maliyetler, tesis içi bir sistemin yatırım maliyetlerini yükseltebilir ve en sonunda bile geçebilir.

Bir başka olası sorun, güvenilirliktir. Günümüzün şebekeleri kaya sağlam olsa da, yavaşlama ve kesintiler meydana geliyor. Kapalı kalma süresi çok yıkıcı ve maliyetli olabilir. Veri güvenliği ve bütünlüğü bir başka endişe. Çoğu veri ağı son derece güvenlidir ve güçlü şifrelemeye sahiptir, ancak ihlaller meydana gelir.

Son olarak, birçok kuruluş, kendi verilerini depolayarak kontrol kaybına uğramaktadır. Bu gibi durumlarda, site dışı ERP fikri kurum kültürü ile çatışabilir.

Lokal mi, Web Tabanlı mı?

Nihayetinde, her kuruluş yerel veya web tabanlı ERP’yi seçip seçmeyeceğine karar verirken kendi özel koşullarını dikkate almalıdır. Göz önünde bulundurulması gereken faktörler, kuruluşun büyüklüğü, BT personel sayısı, iş modeli, kurumsal yapı, ilk yatırım için kaynaklar ve benzeridir.

Bu seçenekle karşı karşıya kalıyorsanız, öncelikli konu her zaman, hem şimdi hem de gelecekte belirli bir işletme için doğru olan bir sistemi tanımlamak olmalıdır. Bu en doğru ERP sistem sağlayıcınıza danışarak, doğru ERP yazılımı hakkında bilinçli bir karar vermeniz için gereken uzman tavsiyesini sunmak için gerekli deneyim ve teknik bilgiye sahip olur.

Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin .