Ticari Teklif iş süreci

Ticari Teklif iş süreci, ticari bir teklif yazmak için kullanıcıların gerçekleştirmesi gereken işlem dizisini belirler. Belgelerin oluşturulması, onaylanması ve kaydedilmesi ile müşterilerin teklifi değerlendirdikten sonra yapılması gereken işlemleri içerir. İş süreci, mümkün olan tüm senaryoları içermekte ve kullanıcılara hangi eylemleri gerçekleştirmesi gerektiğini açıkça ortaya koymaktadır.

Bu süreç, istenmeyen ticari tekliflerin toplu postalanması anlamına gelmez. Daha ziyade, önceden bir satış temsilcisine başvuran ve ihtiyaçlarını dile getiren belirli bir potansiyel müşteriye yaklaşmanın yolunu tarif eder. Ürün veya hizmetlerin maliyeti, teslimatın kapsamı ve süresi, indirimler – bir önerinin müşteriye hitap etmesi gerekir; ve aynı zamanda şirket için karlı kalır. Müşteriyle temasa geçtikten sonra mümkün olan en kısa sürede bir teklif hazırlamak da son derece önemlidir.

Süreç yaklaşımı, şirketinize ticari tekliflerin düzenlenmemiş postalamasını önlemenize yardımcı olur. Bir müşteriye gönderilmeden önce, bir teklif revize edilir ve sorumlu bir kullanıcı tarafından onaylanır. Şirketin gerçekleştiremeyeceği şartları ve koşulları sunma riskini en aza indirir. Süreç kullanıcıların eylemlerinin sırasını belirler ve sonuca odaklanır. Kısa sürede bir ticari teklif hazırlamanıza, müşteri geribildirim almanıza ve bir sözleşmenin tamamlanmasına kadar işbirliği yapmanıza olanak tanır.

Teklif için BPM & Workflow Yazılımı

BPM & Workflow Yazılımı, Ticari Teklif iş sürecinin doğru şekilde yürütülmesini sağlayan bir uygulamadır. BPM, süreç katılımcılarına belirli siparişte görevleri otomatik olarak atar ve görevlerin son tarihlerini kontrol eder.

Bir satış temsilcisi, Ticari Teklif sürecini BPM & Workflow Yazılımı web arayüzünde başlatır. Ticari teklif zaten sistemde mevcutsa, satış temsilcisi açılan listeden ilgili belgeyi seçer. Aksi takdirde, artı düğmesini tıklayarak sayfadan ayrılmadan yeni bir ticari teklif oluşturabilirler.

Daha sonra oluşturulan ticari teklif, sorumlu kullanıcı tarafından dikkate alınmalı ve sisteme kaydedilmelidir. Bundan sonra satış temsilcisine ticari teklifi müşteriye gönderme görevi verilecek.

Müşteri teklifi değerlendirir ve satış temsilcisine karar hakkında bilgi verir. Satış temsilcisi sırayla sisteme girişi yapar. Satış temsilcisi bu görevi iki iş günü içinde tamamlamalıdır. Bu süre varsayılan olarak belirlenir; gerekirse ayarlanabilir.

İşlem, müşteri kararına bağlı olarak farklı akış akışlarını takip edebilir. Satış temsilcisi görevi erteleyebilir, müşteriyle yeni bir irtibat tarihi belirleyebilir veya yeni müşterinin taleplerini göz önüne alarak teklifte değişiklikler yapabilir. Ticari teklif onaylandıktan sonra, Sistem Giden Fatura alt işlemini başlatır.

Alt işlemin bir parçası olarak, satış temsilcisi fatura bilgilerini doldurur. Bundan sonra, sorumlu kullanıcılar faturayı oluşturmak ve onaylamak için görev alırlar. Onaylanan fatura, müşteriye ileten satış temsilcisine geri gönderilir.

This post is also available in: İngilizce