Ticari Platform Seçmek için En Önemli 10 Kriter Nedir? Ticaret Platformu terimi için internette yapılan bir arama, E-Ticaret platformu için size birçok sonuç verecektir. Ancak, E-Platformu olmayan bir Ticaret için size hiçbir şey vermek zor ve bu garip: yıllar önce bir online perakendeci veya bir e-ticaret işi olduğu iddia edilebilir, ancak bugün bu şartlar gerçekten geçerli değil artık. E-ticaret veya online perakendecilik – pazarınıza sunduğunuz ürün veya hizmetler için bir satış kanalından başka bir şey değildir. Bir Ticaret platformu, bu çevrimiçi satış kanalını içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir: geleneksel tuğla ve harç, kiosklar, pop-up mağazaları ve satış noktalarının mobil satış noktaları gibi tüm satış kanallarını içerir.

Bir perakendeci veya işletme sahibi olarak OmniChannel stratejiniz var ya da üzerinde çalışıyorsunuz diyelim. Buradaki temel amacınız, alışveriş yapanların sizi bulabilmeleri, sıra dışı bir alışveriş deneyimi elde edebilmeleri, başkalarına tavsiye etmeleri, tanışmalarını ve ürün siparişlerinizi nasıl, ne zaman ve nerede sipariş edip alabilmeleridir. Kolaylık anahtar kelimedir, marjlarınızı artıran ve satışlarınızı artıran özelliktir.

Peki, Ticaret Platformunuzu ararken nelere dikkat etmelisiniz? Açıkçası, aşağıdaki sıra, keyfi bir tercihtir, tercih edilen Ticaret Platformu’nun bir tedarikçisi olarak benim bakış açımdır . Ve keyfi olduğu için, tartışmak için davetleri kabul edeceğim!

Ticari Platform Seçmek için En Önemli 10 Kriter Nedir?

1. Gelecek hazır mısınız?Top 10 Kriter - Gartner HypeCycle Perakende Ekim2014

Bir Ticaret Platformu’nda tersine çevirmek, organizasyonunuzda uzun sürecek etkileri olan stratejik bir karardır. “Yeni Ticaret Platformu’nun geleceği hazır mı?” Sorusunun cevabı en alakalı ve basit bir evet ya da hayır ile cevaplandırılmaması gereken bir sorudur.
Gartner’ın Perakende Tüketimi Hype Döngüsü’ne göre, tropik bir fırtına geliyor. Perakende peyzajı önümüzdeki yıllarda birçok farklı teknolojiyi görecek ve yeni Ticaret Platformunuz ya bunları ele almalı ya da stratejik yol haritasına çoğunluğu vermelidir. Her iki durumda da, platformun işlevselliği sağlam ve uygun maliyetli bir şekilde genişletmeye izin veren açık bir mimarisi olmalıdır.

2. Çok kanallı hazır

İlk soruya olumlu ve tatmin edici bir cevap aldığınız halde, Ticaret Platformu zaten çok kanallı hazır değilse (web, kiosk, mobil, tuğla ve harç), atlamak isteyebilirsiniz. Göründüğü kadar kolay değil ve herhangi bir geliştirmede olduğu gibi birden fazla sorunun üstesinden gelinmesi gerekiyor. Çok kanallı çözümler mevcut olduğundan, neden bir kalkınma projesinin kaçınılmaz sorunlarından muzdarip?

3. Bulut Tabanlı

Bulut tabanlı, mutlaka SaaS anlamına gelmez. Bulut tabanlı yazılımlar, donanım ve yazılım üzerinde tam kontrol sahibi olarak şirket içinde de kullanılabilir. Bulut tabanlı yazılımları nasıl dağıttığınıza bakılmaksızın, her biri aşağıdaki TCO’nuzu azaltarak aşağıdaki avantajlarla birlikte gelir:

  • Bir web tarayıcısı çalıştıran herhangi bir cihazda çalışır: akıllı telefonlar, tabletler, kiosklar. Bu size geniş bir donanım seçeneği sunacaktır.
  • Güncellemeleri ve / veya yükseltmeleri birkaç basit tıklamayla yükleyin: Sistem bakım masrafları büyük ölçüde azalır.
  • Kurulumların tak-çalıştır özelliği ve kullanıcı dostu web-kullanıcı arayüzü sayesinde daha hızlı uygulamalar.
  • Inversiyon esas olarak OPEX’dir . CAPEX , ‘Kurum İçi’ modelinde sahip olunan sunuculara indirgenmiştir.

 

4. Perakende odaklı bir tedarikçiden küresel destek

Top 10 Kriteri - Dünya çapında Openbravo ortaklarıBütün bunlar çok güzel, şimdi söyleyebilirsin. Peki ya tedarikçim hastaneler, sanayi veya hükümetler işletiyorsa? Benim Önceliğim basit bir perakendeci olarak nerede? Bu nedenle perakende odaklı tedarikçinin küresel desteğini İlk 10’un 4 numarası olarak vereceğim. Sadece kahvaltı için perakende satış yapan, nefes alan ve yiyen bir tedarikçi size sürdürülebilir rekabet avantajı sağlayacaktır.

 

 

5. Entegrasyon ve Uyarlanabilirlik

Uyum sağlamadan başlayarak, temel soru, ticaret platformunun yeni eğilimlere ve teknolojilere uyum sağlamasıdır. Bu, perakendede beklenen kargaşa nedeniyle önemlidir (ayrıca ilk noktada belirtildiği gibi Gartner Hype Cycle’a da bakınız). Daha sonra, bir arka uç sistem ile entegre edilme kapasitesi çoğu durumda bir zorunluluktur: Daha büyük veya çok uluslu perakendeciler süreçlerini bilinen ERP çözümlerinden biriyle organize eder ve onu terk etmek istemezler. Bu arka uç sistemler, kendi parçaları için, son teknoloji Commerce platformunun sahip olduğu esnekliğe sahip değildir. Openbravo Ticaret Platformu ile, Finans düzeyinde veya Finans ve Tedarik Zinciri seviyelerinde entegrasyon standart olarak geliyor.

6. Son teknoloji ürünü ticari işlevsellik

Bu olmadan devam edemez, değil mi? Ama yine de, Top 5’e olumlu ve tatmin edici cevaplar aldıktan sonra, bu rakamın orada olmasını beklemek için tüm rakamlara sahip olursunuz. Eh, tedarikçi ile kontrol etsen iyi olur. Sadece bir örnek, burada personelinizin müşterilere nerede olduklarına yardımcı olmalarını sağlayan mobil POS. Bu, çapraz ve çapraz satış olasılıkları ile hat kırma veya destekli satışlar gibi perakende eğilimlerini benimsemenize izin verecektir. Ama aynı zamanda Sadakat programları, Sosyal entegrasyon, her türlü promosyon ve iyi bir tedarik zinciri var. Aynı zamanda finans özellikleri varsa ve ülkenizin yasal gereksinimleriyle uyumluysa, muhtemelen istek listeniz tamamlanmış demektir. Yoksa, okumaya devam edin.

7. Merkezi ana veri bakımı

Sadece yedek sistem problemlerini ana verilere ilişkin olarak deneyimlemiş olanlar, bunu çözmek için ne kadar zor ve pahalı bir yöntem olduğunu bilirler. Birden fazla veritabanında bulunan ürünler, fiyatlar, çeşitler, envanter, müşteriler, sadakat vb. Hiç bitmeyen bir senkronizasyon süreci sağlayacaktır. Ama daha da kötüye gidiyor: Her senkronizasyon a) zaman alır ve b) kontrolü. Değişen bir müşteri / teslimat adresi internette, POS’ta ve kiosk’ta anında mevcut olsaydı, bu hoş olmaz mıydı? Promosyonlarınız tüm kanallarda tutarlı olsaydı harika olmaz mıydı? Ve tüm kanallar aynı envanter seviyelerini gördüyse bir rüya mı? Aslında bu, Top-10’da daha yüksek olmalı.

8. Ölçeklenebilirlik ve çevrimdışı / çevrimdışı yetenekler

Black Friday döneminde sisteminizin çöktüğü kabusu hiç gördünüz mü? Ya da sunucuya bağlantı başarısız oldu mu? Openbravo Commerce paketi buna tamamen dayanıklıdır. Eğer satıcınıza danışmalısınız.

•… Sistem, iş saatlerinde sunucu eklemenizi sağlar; böylece, satış kaybetmeden en yüksek hacimlerde işlem yapabilirsiniz.
•… Sistem, sunucuya (Hizmet Olarak Sunulan Yazılım veya Tesis İçi) bağlantının düşmesine rağmen, işlemin devam etmesini sağlar. Ve bağlantı aniden geri geldiğinde işlemler ve yenilenmiş ana verilerle ne olur. .

9. Genişletilebilirlik ve Analiz

Platformun katıştırılmış analitiği olup olmadığını da kontrol etmelisiniz. Bu, kanalların operasyonları kendileri analiz etmesine ve düzeltici veya önleyici eylemlere girmesine izin verecektir. Ancak, aynı analizin tüm kanallarının veya hatta gruptaki birden fazla kuruluşun bile, merkezi analitiği kolaylaştırmak için aynı veritabanını paylaştığından emin olun.
Genişletilebilirliği, işlevsellik eklemek için gerekli göreceli çabanın bir göstergesi olarak anlıyoruz. En geleneksel sistemlerde, işlevsellik programlanır ve bir veritabanı tanımlanır. Openbravo’da, uygulama sözlüğünde işlevsellik ve veritabanı tanımlanmıştır. Veritabanı derleme sırasında oluşturulur ve yürütülebilir bir kod çalışma zamanında oluşturulur. Bu şekilde, yeni işlevsellikler yapı taşları olarak eklenebilir ve Uygulama Sözlüğünde belirtilmedikçe diğer yapı taşlarına müdahale etmeyecektir.

10. Fiyat

Tüm alımlarda olduğu gibi fiyat bir faktördür, bu yüzden burada da. Ve henüz kararınızı vermediyseniz , bu fiyat listesimuhtemelen yardımcı olacaktır.

Bu süreci zaten geçmişseniz, deneyiminizin nasıl olduğunu bizimle paylaşabilirsiniz.