Süreç Yönetim Sisteminde Adım Adım Tasarımcı Deneyimi: 6. Adım = Adımları Belirleme ve Kural Atama. Süreç haritası, değişkenler, Dynaforms ve yönlendirme kuralları oluşturulduktan sonra, adımlar ve atama kurallarıyapılandırılmalıdır.

adımlar

ProcessMaker’da, bir adım , bir görev içinde açıkça tanımlanmış bir eylemdir. ProcessMaker’da 5 tür adım vardır: DynaForms , Giriş Belgeleri , Çıkış Belgeleri , Tetikleyiciler ve harici adımlar.

Bir göreve adım atamak için, üzerine sağ tıklayın ve Adımlar’ı seçin . Eklenecek mevcut adımlar sol panelde listelenecektir. Bir göreve onları sol panelden sürükleyip sağdaki panele bırakarak eklenebilirler. Daha fazla bilgi için, bu belgelere bakın . Şimdi “Sipariş İsteği Formu” nu “İstek İsteği” görevinde bir adım olarak ekleyin.

Aynısını diğer görevlerle de yapın. “Değerlendirme İsteği” görevinde bir adım olarak “Onaylama Formu İste” atayın.

Son olarak, “Teslimat Siparişi” DynaForm’u “Sipariş Verme” görevinde bir adım olarak ekleyin.

Atama Kuralları

İşlemdeki tüm görevlerde çalışmak için kullanıcı (lar) atanmalıdır. Öncelikle, Yönetici> Kullanıcılar> Yeni’ye giderek süreçteki görevlerde çalışabilecek kullanıcıları oluşturun .

Süreç üzerinde çalışmak için kullanıcıları oluşturun. Zaman kazanmak için, bu örnek için yalnızca gerekli alanların doldurulması gerekir, ancak üretimdeki süreçleri kullanırken kullanıcılar hakkındaki tüm bilgileri doldurması önerilir. ProcessMaker olmadığını kontrol unutmayın adı zaten her kullanıcı adı benzersiz olmasını sağlamak için başka bir kullanıcı tarafından ediliyor. Kullanıcının rolü, ProcessMaker arabiriminin hangi bölümlerine erişebileceğini belirler ve kullanıcıya diğer kullanıcılara atanan durumlarda hassas bilgilere erişme yeteneği verebilir. ProcessMaker’a giriş yapmak için kullanılabilecek kullanıcı için bir parola girin. Tamamlandığında Kaydet’e tıklayın .

Yeni kullanıcı, kullanıcı listesine eklenecektir. Gerektiği kadar çok kullanıcı oluşturun. Bu kullanıcıları nasıl yöneteceğinizi öğrenmek için bu belgelere bakın .

Süreçlerdeki görevlere kullanıcı atamasını daha kolay yönetmek için, “Çalışanlar”, “Süpervizörler” ve “Yöneticiler” adlı üç kullanıcı grubu oluşturun. Yönetici> Kullanıcılar> Gruplar’a gidin, Yeni’ye tıklayın ve pencerede yeni grubun adını girin. bu açılır.

Üç grup oluşturulduktan sonra, listedeki grubu seçip ardından Kullanıcılar’ı tıklatarak kullanıcılar her gruba eklenebilir .

Açılan pencerede, Kullanıcıları Ata’ya tıklayın .

Bir kullanıcıyı gruba seçerek ve ardından > düğmesine tıklayarak atayın . Tüm kullanıcıları eklemek için >> seçeneğini tıklayın .

Aynı adımları takip ederek, kullanıcıları grupların geri kalanına da atayın.

Tasarımcıya geri dönün ve “Satın Alma İsteği” sürecini düzenleyin. “İstek İste” ilk görevine sağ tıklayın ve içerik menüsünde Ödev Kuralları’nı seçin.

Açılan pencerenin ilk bölümü, ProcessMaker’da kullanılabilen kullanılabilir atama kurallarını içerir . Bir görevde çalışmak için aynı anda yalnızca bir kullanıcı atanabilir ve atama kuralları, kullanıcının göreve atanan kullanıcıların havuzundan nasıl seçileceğini belirler. Bu örnekte, tüm görevlerdeki atama yöntemi “Döngüsel Atama” olacaktır (varsayılan olan).

Pencerenin ikinci bölümü, kullanıcıları göreve atamak için iki panel içerir. Göreve atanabilecek kullanıcılar ve gruplar sol panelde listelenir ve sağdaki panel göreve atanmış kullanıcı ve grupları listeler. Çalışanlar grubunu “İsteği Gönder” görevine atamak için ya “Çalışanlar” ın yanındaki -> oku tıklayın ya da grubu sol panelden sürükleyip sağdaki panele bırakın.

Grubu göreve atandıktan sonra , pencerenin altındaki Kaydet’e tıklayın .

Şimdi, “Denetçiler” grubunu “Değerlendirmeyi İste” görevine atamak ve değişiklikleri kaydetmek için aynı adımları izleyin.

Son olarak, Yönetici grubunu “Sipariş Verme” adlı üçüncü göreve atayın ve değişiklikleri kaydedin.

Grupları görevlere atadıktan sonra, süreç şimdi tamamlandı.

BPM Süreç Yönetimi Uygulamamızın demosunu görmek için lütfen bize ulaşın.

BPM Süreç Yönetimi Uygulamasında Tasarımcı Deneyimi – Video Versiyonu