Süreç Modelleme ve Standardizasyon ile En iyi Uygulamaları Bulun

Süreç Modelleme ve Standardizasyon için şimdiye kadar, iş süreci modelleme serimiz, modelleme tekniklerinin süreç iyileştirme için alanları nasıl bulabileceğini tartışmıştır. Son iki yazı, süreç standardizasyonu ve optimizasyonu kullanarak iyi süreçlerin nasıl daha iyi hale getirileceğini incelemektedir.

Bu yazı, süreç modelleme araçlarının standartlaştırılmış uygulamalara ve daha verimli süreçlere nasıl yol açtığını açıklamaktadır. Bu, çalışanların ve şirketin üçüncü taraf düzenlemelerine uymayı amaçladığı şekilde nasıl fayda sağladığını araştırmaktadır.

En iyi Uygulamaları Bulmak için Süreç Modellemesinden Yararlanma

Süreç Modelleme ve Standardizasyon

Süreç modelleme, süreçlerin iyi performans gösterdiğini tespit ederek, şirket genelinde ortak görevlerin nasıl yapıldığını standartlaştırmanın bir yolunu sağlar. İşçiler her defasında aynı şekilde görevleri yerine getirerek şirketin zaman ve paradan tasarruf etmelerini sağlar. İnsan kaynakları ve muhasebe artık departmanlar arasında farklı talep formları ve onay süreçlerini uzlaştırmak için zaman kaybetmez. Müşterilere aynı şekilde devam etmek, çalışanların her bir müşteriye aynı hizmet standardını uygulayarak memnuniyeti artırmasını sağlar. Bunlar en yaygın örneklerden sadece birkaçıdır, ancak süreç standardizasyonunun faydaları herhangi bir dikeyde iş akışlarında hissedilebilir. Bu çalışma, standartlaştırılmış iş akışlarının ilaç endüstrisinde biyoanalizde nasıl daha fazla verimlilik ve üretkenliğe yol açtığını anlatmaktadır.

Süreç Modelleme ve Standardizasyon ile Standartlaştırılmış iş akışları, çalışanların istisnaları daha çabuk ele almasına da yardımcı olur. Süreçlerin normal şekilde nasıl işlediğini anlayarak, çalışanlar iş akışında daha önceki istisnaları belirler. Standart bir sürecin istisnanın meydana geldiği sürece nasıl işlediğini karşılaştırarak istisnaları çözme işlemi kolaylaştırılmıştır. Çalışanlar, sürecin normal olarak nasıl çalıştığını tanımlamak ve istisnayı çözmek için adımları tanımlamak için süreç modelini kullanır. Bu nedenle, bir çözüm bulurken süreçler, şirket zaman ve para kaybına neden olmaz.

Çalışan Ciro Oranını ve Maliyetini Azaltmak için Süreçlerin Standardize Edilmesi

Süreç Modelleme ve Standardizasyon ile Standartlaştırılmış süreçler, çalışanların atanmış görevlerin bir bütün olarak şirkete nasıl katkıda bulunduğunu anlamasını kolaylaştırır. Bu onlara kendi rolleri ve iş arkadaşlarının rolleri hakkında daha kapsamlı bilgi verir. Çalışanların katılımı sırasında, emektar çalışanlar bilgiyi daha hızlı bir şekilde öğrenen ve tamamlayan yeni çalışanlara daha kolay bilgi aktarırlar. Her yeni çalışan için katılım süreci hızlandırıldı ve yeni işe alımlar, şirkete daha az zaman kazandı. Bu, ciro oranını ve maliyetini büyük ölçüde azaltır.

Standartlaştırılmış Süreç Modellerini Kullanarak Uygunluk Çabalarını Artırma

Şirket performansını iyileştirmeye ek olarak, standartlaştırılmış süreçler, şirketlerin kendi sektörlerini düzenleyen hükümet veya üçüncü taraf standartlarına uymalarını sağlar. Şirketler, süreç her gerçekleştiğinde düzenleme standartlarını karşılamak için süreçlere uyum kurabilirler. Endüstri standartlarına uygun başarılı bir formül bulduktan sonra, çalışanların yönetmeliği takip ettiğinden emin olmak için süreçleri şirket genelinde standart hale getirin. Sonuç olarak, şirketler uyumluluk konusunda daha az zaman harcarlar ve uyumsuzluk ve geri aramalar için cezalardan kaçınırlar.

Düzenleyiciler ayrıca çalışanların faaliyetlerini nasıl gerçekleştirdiğini anlamak için süreç modellerine başvurabilir. Süreç modeli, şirketin belirli bir faaliyeti veya sonucu hesaba katması gerekiyorsa, bir görevden sorumlu tarafları tanımlayarak bir denetim izi olarak hareket eder. Bu, çalışanları kalite standartlarından sorumlu tutarak ve her bir süreç için otomatik bir denetim izi sağlayarak risk yönetimini daha kolay hale getirir.

Seride Sonraki

Süreçlerin standartlaştırılması ve mükemmelleştirilmesinden sonra, şirket liderlerinin optimizasyon çabalarını uygulamak için bir sıçrama tahtası vardır. Dizimizin bir sonraki ve son gönderisinde, iş süreci modellemesinin optimize edilmiş iş akışlarına nasıl yol açtığını açıklayacağız.

Kaynak: ProcessMaker Blog