Okula dönüş sezonu yılın en önemli perakende sezonlarından biri olmaya devam ediyor ve bu yıl Ulusal Perakende Federasyonu (NRF) okula dönüş (BTS) harcamalarının 2016’ya göre% 10’dan fazla olacağını tahmin ediyor. 83,6 milyar dolar.

NRF’ye göre, okula dönüş yapan alışveriş yapanların neredeyse yarısı , okula geri dönmeden bir ay önce alışveriş yapmak için bekleyecek ve beşte biri çevrimiçi veya mağazada alışveriş yapacaklarına karar vermedi. segmenti yaklaşık 5,4 milyar dolar (alışveriş yapan kişi başına ortalama 549 dolar). Bu, perakendecilerin 2017’ye okula dönüş teklifleriyle yeni alışveriş yapanları çekmek ve satışlarını artırmak için hala zaman olduğu anlamına geliyor.

2017 İçin Tahmin Edilen Daha Yüksek Ortalama Harcama

Deloitte’ye göre, kolej geri alışverişi, okula geri dönüş sezonu perakende harcamalarının yaklaşık üçte ikisini oluşturacak – kolej geri alışverişinde kabaca 46 milyar dolar – K- için 27 milyar dolarlık beklenen harcamanın neredeyse iki katı 12 okula dönüş satın alımı.

Üniversiteye bağlı öğrencinin ortalama harcamanın 1.452 $ olduğu, ilk / ortaokul öğrencilerinin 458 $ ortalamasına kıyasla neredeyse üç kat olduğu tahmin edilmektedir . Her ikisi için, bu ay yıllık harcamalarının yarısından fazlasını oluşturacaktır.

Amazon ile rekabet etmek için BOPIS ve Önceden Birleştirilmiş Kitleri ekleyin

NRF verileri, tüketicilerin yüzde 50’sinden fazlasının en azından bazı BTS’i çevrimiçi alışveriş yapacağını gösteriyor. Çok kanallı bir çözüm, alışveriş yapanlara alışverişlerini pekiştirmek, zamandan tasarruf etmek ve yaz kalabalığından kaçınmak için esnek seçenekler sunar. Alışveriş yapan birçok kişi, teslimat maliyetlerinden tasarruf edebildikleri için Çevrimiçi Satın Al, Mağazadan Alma (BOPIS) modeline ilgi duyuyor. Ayrıca mağazalara, unutmuş olabilecekleri ya da belki de ilk etapta düşünmedikleri öğelerle alışveriş yapanlara hitap etme şansı verir.

Çok kanallı bir yaklaşımla, perakendeciler, bir müşteri mağazada veya evde satın alma yolculuğuna başlasa da promosyonlarını yürütebilir. Bu yıl, Bed Bath & Beyond , müşterilerin yerel mağazalarında veya çevrimiçi olarak alışveriş yapmalarına ve tüm satın alma işlemlerini ülke çapındaki kampüslere kurulacak kampüse veya pop-up mağazalara en yakın konumda toplamasına izin verecektir. Bunlar ayrıca son dakika veya dürtü alımları için en çok satan ürünlerle stoklanacaktır.

Mevsimlik Satışları Hızla Ayarlamak için Envanter Yönetim Araçları

Target ve Walmart gibi mağazalar, öğretmenlerin tedarik listelerini yüklemelerine izin vererek, stoklamaları gereken ürünleri ve önceden monte edilmiş “paketler” veya kitlerde hangi ürünleri satabileceklerini ölçmek için başka bir yol sağlar. Openbravo Commerce Suite gibi perakende yönetimi çözümleri, perakendecilerin yeni ürünler sunmalarına, fiyatlandırma ve indirim paketlerini tüm mağazalarda veya birkaç mağazada daha hızlı ayarlamalarına ve satışları her zamankinden daha etkili bir şekilde yönlendirmelerine olanak tanır.

Mağazalar ayrıca , pazar eğilimlerini ve önceki satış verilerini dikkate alan Talep Tahmini ve Envanter Planlama yazılımını kullanmayı seçebilir , böylece perakendeciler stok siparişlerini daha doğru bir şekilde tahmin edebilir. Ve envanter bir mağazada beklenmedik bir şekilde tükenirse, günümüzün mobil POS sistemleri mağaza asistanlarının ürünü başka bir mağazadan veya dağıtım merkezinden sipariş etmesine ve müşterinin tercih ettiği ödeme ve yerine getirme yöntemini yerinde ayarlamasına olanak tanır, böylece mümkün olduğunda satışları kaybetmez.