Satınalma Talebi iş akışı

Satınalma Talebi iş akışı, bir organizasyona hammadde, ekipman ve diğer malları tedarik etme prosedürlerini belirler. Kural olarak, ticaret ve üretim işletmeleri, satın alma sürecinden sorumlu bir tedarik departmanına sahiptir, ancak diğer bölüm üyelerini de içerebilir. Bir departman müdürü veya bütçe sahibi, bir satın alma talebini onaylar, malların miktar ve değerini belirler. Depo personeli teslimat için mal hazırlar. Tüm bu eylemler tek bir iş akışının parçasıdır.

Bu Satınalma Talebi iş akışı, kullanıcıların mal talep ederken ve satın alarken yapacakları işlem dizisini belirler. Bir istek gönderilmesinden bir çalışana mal dağıtıma kadar gerekli tüm işlemleri içerir. İşlemi BPM Yazılımında başlattıktan sonra, kullanıcılar sistem web arayüzünde görevleri otomatik olarak alıyor. Her kullanıcı önceki bir süreç katılımcısının görev havuzunu tamamladıktan sonra görev alır.

Satınalma Talebi iş akışında örneğin, bir departman başkanı (alıcı) ve bir tedarik memuru, bir bütçe sahibine gönderilmeden önce bir satın alma talebini onaylamalıdır. Görev formu, söz konusu insanlar tarafından yapılan tüm yorumları ve stok durumu hakkında bilgi görüntüler. Böylece bütçe sahibi hızlı bir şekilde karar verebilir.

Bir kullanıcı işlemi BPM yazılımının web arayüzünün ana sayfasından başlatır. İşlemi Başlat düğmesine tıklayın, Satınalma Talebi iş süreci seçin ve gerekli malların satın alınması için formu doldurun.

Satınalma Talep Formunu doldurun

“Satın Alma Talep Formunu Doldur” Görevi

Bir kullanıcı malların bir listesini oluşturur. Miktar, maliyet ve teslimat tarihini belirtir.

Sistem, bir talep üretir ve onu sorumlu bir kullanıcıya düşünce gönderir.

Müşterinin Siparişini Onayla

“Müşterinin Siparişini Onayla” Görevi

Bir Satış Müdürü, müşteri siparişini dikkate alma görevini alır. Satış Departmanı Başkanı sipariş hakkında eleştirel açıklamalar veya yorumlar içeriyorsa, görevi gözden geçirmek amacıyla görevi satış temsilcisine devredebilir.

Onaylanan emir bir depo çalışana gönderilir.

Satınalma Talebini Onayla

“Satınalma Talebini Onayla” Görevi

Talep onaylanırsa, sistem tedarik görevlisine iletir. Tarihi planlarlar, stokta bulunan mal miktarını kontrol eder ve kaç öğe satın alınması gerektiğini belirtirler.

Tedarik Planına Dahil Edin

“Tedarik Planına Dahil Edin” Görevi

Bir bütçe sahibi, onaylanan talebi değerlendirir ve tedarik planına dahil eder.

Ardından tedarik görevlisi, malları satın almak ve bir depoya teslim düzenlemek için görev alır.

Malları dağıtmaya hazırlayın

“Malların Taşınmasına Hazırlanın” Görevi

Bir stok sahibi malları dağıtmaya hazırlar. Görev formunda, malların bir listesini ve miktarlarını ve siparişin hazırlanması gereken tarihi görebilirler.

İşlemi başlatan kullanıcı, depoda istenen malların bulunduğuna dair bir bildirim alır.