Bir şirket olarak SAP herşey ama bir başarısızlık var. O çok büyük, başarılı ve büyüyen bir şirkettir. Oysa onların başarısız olduğu bir alan var, bu durum dünyada küçük ve orta ölçekli şirketlerin milyonlarcası için uygun iş araçları getiriyor.

Sayım bürosuna göre ve şirketlerin toplam sayısının % 98’i için 100’den daha az çalışanı olan şirketler ABD’de aktif işgücünün% 35 fazlasını temsil etmektedir. Bu oran dünyanın diğer bölgelerinde daha yüksektir. Bu şirketlerin büyük çoğunluğu faaliyetlerini yönetmek için doğru yazılıma erişimleri yok.

Belki de onların ihtiyacı yok? Müşteri edinmeyi ve desteğini, üretimini, satış sonrası hizmetlerini veya tahsilatlarını yönetmeye ihtiyaç duymayan bir iş adamı ile tanışmayı merakla bekliyorum. Ben bir tanesini görmedim. Küçük işletmelerin büyük şirketler kadar benzer ihtiyaçları var, sadece onların daha az kaynakları var.

Diğer tedarikçiler ürün geliştirmek ve satış çabalarını artırmak için ve bu müşterilere ulaşmak için milyonlarca dolar, harcadılar. Ancak Excel ve QuickBooks (ya da diğer bölgelerde eşdeğer yazılımlar) işletmelerin en favori yönetim araçları olarak kaldı. Müşteriler yapılması imkansız bir şey bekliyorlar. Onlar güçlü, esnek, kullanımı kolay ve uygun fiyatlı çözümler bekliyorlar. Onlar kullanmak için hemen hemen hiçbir eğitim gerektirmeyecek çok sezgisel bir şey bekliyorlar. Ayrıca onların BT kaynakları çok sınırlı ya da hiç yok. Öyleki onlar bir entegre iş çözümünü çok istiyorlar ama bir ERP sistemini devreye almak için ayıracakları zamanları da maliyet ve rekabet açısından pek yok.

OpenERP 7.0 Size Ne Sunuyor?

Biz KOBİ müşterilerinin nasıl düşüneceklerini değiştirmek için bir konumda olduğumuzu iddia etmiyoruz. Biz yazılım inşa şeklini değiştirmek iddiasındayız. Piyasaya sunulmasıyla birlikte OpenERP 7.0 , müşterinin hızlıca bir uygulamayı devreye almaları çin seçenek sunuyor, kendisine daha fazla iş faydası getiren ve kendi hızında entegre bir çözüm inşa edilebilecek hangi uygulama var diye düşünüyor. Bu bariz görünebilir ancak başka hiçbir satıcı bugün bunu sunacak bir konumda değil  ve biz bunu yapıyoruz öyleki “Entegre İş Uygulamaları” nın tamamen yeni bir iş uygulamaları kategorisi olduğuna inanıyoruz.

Biz buna maruz asla müşterilerle OpenERP bu son sürümü denedim. Bunlar sadece birkaç dakika içinde basit bir akış (bir satış siparişi oluşturma, faturalama, müşteri ve ödeme kaydı) tamamlamaları mümkün olmuştur. Kimse Facebook, Linkedin veya Gmail‘i kullanmak için eğitim izlememiştir. Neden iş yazılımı için farklı olsun ki? Biz ofiste kullanılan yazılımların büyük çoğunluğunun sadece kötü tasarlanmış olduğunu düşünüyoruz.

Yani müşterilerin bekledikleri imkansız değil. Kullanıcılar bunu kullanarak gerçekten hissediyorum ki sadece rahat bir kullanıcı arayüzü tasarımı ile, 25 farklı ülkede ve dilde olan bizim açık kaynak yazılım topluluğumuzdan yararlanarak farklı bir bakış açısıyla her şeyi yapmak mümkün. Sadelik zordur ve kesinlikle yazılım tasarımı en karmaşık bir iştir. Biz şirketinizin uzun vadeli finansal sürdürülebilirliğini güvenceye alırken rekabet gücünüzü artırabilmeniz için yenilikçi bir iş modeli ile size geliyoruz.

150’den fazla ülkeden gelen 20.000 şirket her ay OpenERP ‘yi kuruyor ve deniyorlar. Her ay 700 yeni şirket canlı kullanıma geçiyor. Rakamsal bilgiler şimdiden önemli ama onlar boyutu hedefleyebileceğimiz pazar ile karşılaştırıldığında düşüktür. Şirketlerin doğru iş araçlarını benimsemelerini önleyen engelleri kaldırdık, OpenERP 7.0 diğerlerinin başarısız olduğu yerde bizim başarılı olmamıza izin verecek. Üzgünüz SAP, ama biz bunu başardık.

OpenERP hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz!

This post is also available in: İngilizce