Sağlıkta BPM: Bakım ve Operasyonel Verimlilik Kalitesini Artırın!

Sağlıkta BPM çözümü ile Bakım ve Operasyonel Verimlilik Kalitesini Artırın! En önemli sektörlerden biri olan Sağlık sektöründe İş Süreç uygulamalarının kullanımı her geçen gün artmaktadır.  Hastanelerdeki veya aile hekimliği birimleri ile sağlık ocaklarındaki Sağlık hizmetlerinin işi çok karmaşıktır ve aslında oldukça rekabetçidir. Sağlık yönetimi, tüm düzenlemelere ve yasal gerekliliklere uygun, aynı zamanda yüksek kaliteli hasta bakımının sağlanmasında daha iyi sonuçlar elde etmeye çalışmaktadır.

Böyle bir karmaşıklık seviyesi, yüksek düzeyde kontrol gerektirir. BPM sağlık sektöründe size şunları sunabilir: sağlık hizmeti sunan birimler, hastaneler iş süreçlerini iyileştirebilir ve kontrol edebilir, verimsiz operasyonlardan kurtulabilir, maliyetleri düşürebilir ve hasta bakımını iyileştirebilir.

Şimdi, bir sağlık kuruluşunun süreçlerine bir göz atalım. Bir BPM sistemi ile otomatikleştirmeniz ve yönetmeniz gereken şeyler hangileridir?

Bizler, stratejik planlama gibi yönetim süreçlerini dikkate almamaktayız, daha ziyade, birincil değer akışını yaratan operasyonel süreçler ile muhasebe ve işe alım gibi destekleyici süreçlere odaklanıyoruz.

BPM ile iki temel şey yapabilirsiniz:

  • İş süreç diyagramlarınızı tasarlayın, diğer bir deyişle süreçleri grafiksel olarak tanımlayın.
  • İş süreçlerini yürütün, yani bir yazılım uygulamasında çalıştırın.

İşlemler farklı ülkeler ve kuruluşlar arasında değişiklik gösterebilir, bu nedenle en yaygın olanları göz önünde tutalım.

Ekipman tedariki . Modern ekipman bir sağlık kuruluşunun hastalarına sunduğu daha yüksek bir hizmet kalitesi demektir. Satın alma süreci ne kadar verimli ve ucuzsa, hizmet kalitesi de o kadar yüksektir. BPM, birinin istek formunu doldurduğu andan tedarikçinin faturasının ödenene kadar bu işlemi otomatik hale getirmeye yardımcı olabilir.

Hastanın zamanlaması . Yine, bu işlemin kalitesi ile ilgisi var. Ayrıca, genel verimlilik ve klinik gelirleri için çok önemlidir çünkü gelirler, randevuları için görünen hastalara çok bağlıdır. Otomasyon, kliniklerine bu işlemi olabildiğince sorunsuz tutmalarını sağlar: doktorlar tüm randevuları görebilir ve resepsiyonun otomatik randevu uyarıları nedeniyle hatırlatıcılar hakkında endişelenmesi gerekmez.

Doküman yönetimi . Makalenin ilk bölümünde de belirttiğim gibi bir sağlık kuruluşundaki doküman yönetimi hafife alınamıyor. Bakacak çok şey var:

  • e-posta, istek, açıklayıcı rapor gibi dahili belgeler
  • hasta belgeleri: çizelgeler, kişisel veriler, sigorta belgeleri

Bu dokümantasyonun kullanımı Alfresco ECM aracılığıyla organize edilebilir . Örneğin, bir klinik, belgelerin kaydını ve onaylanmasını, gelen postaların işlenmesini otomatikleştirip önemli verilere erişimi kısıtlayabilir. Kağıtsızlaşmak, kolay erişim ve daha az hata anlamına gelir.

İdareyi bırakın . Tatiller, hasta yaprakları, doğum yaprakları ve diğer izin türleri çok dikkat gerektirir. Etkili izin yönetimi, İnsan Kaynakları açısından önemlidir, aynı zamanda doğru hasta planlamasına ve planlanmasına da olanak tanır. Bir BPMS kullanırken, çalışanlarınızın sadece izin talep sürecini başlatması gerekir ve geri kalanı (istek onayı, bordro bildirimi vb.) Sistem kendisi tarafından kontrol edilir.

 

Bir BPM sisteminin hangi özellikleri sağlık yönetimi daha verimli hale getirebilir?

 

  1. İş süreci yaklaşımı , belirli işlem politikalarına sahip olmak anlamına gelir – tam olarak nasıl şeyler yapılması gerektiğinin bir açıklaması. İş süreçleri politikalara göre yürütülür ve amirler genel çalışma sürecini kontrol etmeyi kolay bulurlar.
  2. Raporlar , bir organizasyonun hemen hemen her yönü hakkında panoramik bir görüntü verebilir. Bazı BPM sistemleri, zamanlama uyumluluğu, görev tamamlama oranı, gelir artışı vb. Hakkında raporlar vermenizi sağlar. Böyle bir araç, güncel kalmak ve daha iyi kararlar almak için daha hızlı olmasını sağlar.
  3. Yazılımı yapılandırmak ve desteklemek için işe alma uzmanları ve analistler gerektirmeyen bir BPM ürününü kullanmak daha kolay olabilir . Piyasada kompleksden kullanıcı dostu olana kadar her çeşit uygulama var, böylece her zaman en uygun seçeneği seçebilirsiniz.
  4. Çalışanlarınızın işlerini iyi ve hatasız yapmasını istiyorsunuz. Bir BPMS, özellikle iş sürecinin düzenli ve iyi yapılandırılmış olmasını amaçladığı için birçok yararlı özellik sunabilir .
    Bunlardan bazıları:

Diğer Özellikler:

 

Mesajlaşma – Tıbbi personel, mesaj alışverişinde bulunabilir, dokümanları ekleyebilir, taranmış dosyalar vb. Bazı konularda, duyurularda veya özel görüşmelerde kullanılan kanallar olabilir.

Takvim – Tüm olaylar, denetçilere ve yöneticilere görünür olan çalışanların takvimlerine kaydedilebilir. Bu mevcut faaliyetlerin net bir resmini verir ve planlamayı kolaylaştırır.

Görevler – Görev yönetimi hiçbir şeyin unutulmaması ve tüm görevlerin zamanında yerine getirilmesini sağlar.

Belge yönetimi – Bir sağlık kuruluşunda bu konu son derece önemlidir. Depolama, güvenlik ve belge ile ilgili görevlerin etkinliği gibi göz önünde bulundurulması gereken birkaç nokta vardır. Otomatik bir iş akışı ile dokümanların onaylanması kolay ve şeffaf hale getirilir ve birçok BPM çözümü uygun depolama ve erişim yönetimi seçeneklerini sunar. Kağıtsızlaşmak BPM’nin büyük avantajlarından biridir.

Mobil – Mobil uygulamalar, gerekli tüm bilgilere, görevlere, mesajlara ve takvime her yerden tam anlamıyla erişmenizi sağlar. Örneğin, sağlık hizmetleri söz konusu olduğunda, analiz sonuçlarına anında erişebilmek çok önemlidir.

Temel olarak, bir BPM sistemi , bütçenizi, politikalarınızı ve iş gereksinimlerinizi dikkate alarak çalışma sürecini düzenlemenizi sağlar. İşletme yönetiminin ve hasta bakımının tüm yönlerini otomatikleştirir ve kontrol altında tutar. BPM tüm yönetmeliklere uymaya, gelirleri artırmaya ve rekabetçi kalmaya yardımcı olur.
Hiç şüphesiz, hastalarını tatmin etmeye ve kaliteli hizmetleri sunmaya çalışan sağlık hizmetleri organizasyonları için, bir BPMS mükemmel bir çözümdür .

This post is also available in: İngilizce