Personelin işine son verilmesi iş süreci

Personelin işine son verilmesi iş süreci, Personel işten çıkarma iş süreci

Personel işten çıkarma iş süreci: Bir çalışanın gönüllü olarak fesih edilmesi veya görevden alınması durumunda, bir şirket birkaç standart prosedür tamamlamalıdır. Belgeleri hazırlamak, yöneticileri bilgilendirmek, ücret hesaplamak ve kurumsal bilgi sistemlerine yakın erişimi gerekli.

Uygulamada bu görevler birkaç şirket bölümüne devredilir. Sorun, genel sonuçtan kimsenin sorumlu tutulamayacağıdır. İşlemlerin tamamlanıp tamamlanmadığını kimin denetleyeceği belli değil: erişim kilitli, ekipman geri döndü vs.

Tüm prosedürleri birbirine bağlar ve tek bir iş süreci oluşturursanız, personelin neye ihtiyaç duydukları konusunda net bir resim olacaktır. Bu, gereksiz sorular ve açıklamalar önlemek ve böylece işlemler için harcanan süreyi azaltmanıza yardımcı olur. Bu yaklaşım sayesinde gerekli tüm işlemlerin yapılması emindir.

BPM’yi iş süreci modelleme ve otomasyon için kullanan işletmeler için, İstihdamın Sona Ermesi sürecini tasarladık. Uygulanması kolaydır – süreci özelleştirebilir veya uygun gördüğünüz şekilde genişletebilirsiniz. İş sürecini sıfırdan modellemeye hiç gerek yoktur. Yalnızca yürütücüleri belirtmeniz gerekir ve ardından çalışmaya başlayabilirsiniz.

Bir kullanıcı işlemi BPM & Workflow Yazılımı web arayüzünün ana sayfasından başlatır ve çalışanın bilgilerini özel bir biçimde doldurur.

Herhangi bir BPM & Workflow Çözümü kullanıcısı süreci çalıştırabilir; Ancak, yalnızca yöneticilere erişim izinleri sağlamanızı öneririz.

Kurulum talimatları, iş sürecini indirdikten veya yükledikten sonra kullanılabilir olacaktır.

İşverenin veya çalışanın istihdamı sona erdirmesine bağlı olarak, süreç iki farklı akışa sahip olabilir.

BPM & Workflow Yazılımı web arayüzünde çalışan kullanıcılar, işlemin geçerli aşamasında gerçekleştirmeleri gereken görevleri görürler. Bir önceki görev görevlerini başarıyla tamamladıktan sonra sistem yeni bir görevi otomatik olarak atar.