Personel işe alım ve işe alıştırma süreci

Personel işe alım ve işe alıştırma süreci ile yeni personel işe alımlarını ve oryantasyonlarını yönetin. Bu süreç birden çok işletmenin istihdam planlarını yönlendirir. Diğer departmanları bildirerek yeni takım üyelerinin gelişi için hazırlayın, (bordro, bilişim, tesisler, vb) gereken her şeyi sağlayın böylece yeni işe alınanların verimliliğini 1. günde artırın.

İK süreci otomasyonu sayesinde tüm işletmenize değer katar. Verimlilik artışı yoluyla maliyetleri azaltan bir kurumsal strateji ile onboarding sürecini aynı hizaya getirin!

  • BPM Yazılımımız ile yeni çalışanların oryantasyonunu yönetin:
  • Kuruluşunuzda ilk günden itibaren yeni işe alımlara hazır olun.
  • Kimin ne zaman ne yaptığını manuel olarak izlemeyi bırakın. BPM sizin için yapacak!
  • BPM Onboarding İşe Alım ve Oryantasyon süreci ile gecikmeleri ortadan kaldırır, zaman tasarrufu ve verimlilik sağlar.

 

Personel işe alıştırma süreci

Oryantasyonda 3 önemli bilgilendirme ve işe alıştırma safhası vardır.

1. Bilgilendirme:
a. Şirketin, departmanın ve yapılacak işin tanıtılması
b. İşe alım ve deneme süresi, mesai saatleri, izin işlemi, rapor, ücret ve ek ödemeler, fazla mesai, eğitimler ve başvuru şekli, gibi İK uygulamalarının tanıtımı.
c. Ofis kuralları, ofis açar ve malzemeleri, iş yapacağınız cihaz ve makinelerin tanıtımı, iletişim kuralları vs.

2. İşe alıştırma:
Çalışanın yapacağı asıl işin temel kurallarının ve işleyişinin önceki personel veya bölümdeki diğer bir görevli tarafından anlatılmasıdır. Bu süreç uzun ve işinde başarı sağlayabilmesi için önemli bir kısımdır. Yeni başlayan bir elemana dosyalar dolusu evrak önüne bırakılıp bunlar bu hafta bitecek demek yetmez. Bunların bir tarifi bir iki örnek çalışma yapılması, anlamadığınız yerlerde Ali size yardımcı olacak kolaylıklarının gösterilmesi gerekir. Bu elaman bir atölye çalışanı olsa dahi fark etmez. Buyurun tezgâha ve hemen üretime başlayın denemez. İş riskinin olduğu pek çok unsur anlatılmalı ve kazasız bir iş ortamı hazırlanmalıdır. Üretim yapacağı makine ve tezgâhlara alıştırılması, birkaç örnek çalışmayla ısındırılması oldukça faydalıdır.

3. Oryantasyon sürecinde uygulama ve iyileştirme:
Oryantasyon genelde işi ve çalışanları tanıtmaktan ibaret sanılır. Oysaki bu süreç iyi bir planlamayla başlar ve uygulama sonrası bir değerlendirmeyle gerektiğinde iyileştirme yollarına başvurulur. Eğer bu olmaz ise çalışan 2 aylık öğrenme sürecinde işi ve kurumu anlamaya çalışmaktan dolayı çok verimsiz çalışabilecek ve gerçek durumu bilinemeden işten çıkarılabilecektir.

This post is also available in: İngilizce