Etkileşimli Raporlar (Pentaho interaktif raporlar) için sezgisel, sürükle ve bırak, tarayıcı tabanlı tasarım ortamı raporunuza hızlı bir şekilde öğe eklemenizi ve istediğiniz şekilde biçimlendirmenizi sağlar. İnteraktif Raporları kullanmak için özel bir uzmanlığa ihtiyacınız yoktur. Etkileşimli Raporları , Kullanıcı Konsolunda bir kontrol panelinde de görüntüleyebilirsiniz .

Ana İnteraktif Rapor özelliklerinin bir listesi.

 • Sürükle ve bırak rapor tasarımı
 • Yazı tipi seçimi
 • Sütun yeniden boyutlandırılıyor
 • Sütun sıralama
 • Sütun başlıklarını yeniden adlandırma yeteneği
 • Kopyala ve yapıştır işlevi
 • Sınırsız geri alma ve yeniden işlevsellik
 • Raporları HTML, PDF, CSV, Excel Çalışma Kitabı veya Excel 93-2003 Çalışma Kitabı dosyaları olarak çıktılama yeteneği
 • Raporları bir gösterge panosunda görüntüleme yeteneği

Bir Etkileşimli Rapor oluşturabilmeniz için önce bir veri kaynağına erişebilmeniz gerekir. Bir Etkileşimli Rapor için veri kaynağı, meta veri veri modeli olarak da bilinen Pentaho ilişkisel veri modeline dayanmaktadır. Bu model, Pentaho sisteminin raporlardaki verileri soyut terimler yerine anlamlı iş terimlerinde sunmasını sağlar. Örneğin , veri modelinde CUST_TBLE veya ORDR_TBLE olarak adlandırılan bir tablo, raporunuzda Müşteriler ve Siparişler olarak sunulabilir .

 

Etkileşimli Raporlamaya Başlayın

Kullanıcı Konsolu’nda Gözat Dosyaları perspektifine giderek , Satıcı Satış raporunun düzenlenebilir bir sürümünü de görüntüleyebilirsiniz . Kullanıcı Konsolu’nda Dosyalara Göz Atma perspektifine geçin , ardından şu adımları izleyin.

 1. Klasörler bölmesinde,  Genel’i genişletmek için tıklayın ardından Çelik Tekerlekler –Steel Wheels klasörünü vurgulamak için tıklayın.
 2. Gelen dosyalar bölmesinde, Satıcı Satışlarına tıklayın ve ardından Düzenle içinde Dosya işlemlerine tıklayınAçılan perspektif İnteraktif raporu ive aktif araç çubuklar ıle görünür.
  Dosya: /ssgetstartedwidgetInteractivePanel.png

  madde isim fonksiyon
  Dosya: /grCallout1.png Açılan görünüm Yeni Analiz raporları, Etkileşimli raporlar ve Gösterge Panoları oluşturmak ve kaydetmek için en üstteki hızlı erişim düğmelerini görüntüler. Açılmış raporlar ve dosyalar, sayfa boyunca bir dizi sekme gösterir.
  Dosya: /grCallout2.png Veri , Biçimlendirme ve Genel paneller Bilgileri bir sütuna veya rapordaki bir satıra sürüklemek için Veri panelini kullanın . Rapor görüntüleme değişir üzerine sürükleyin olarak bildirin Tuval .

  Rapor Panelinizden , Rapor Panelinin sağ alt köşesinde görünen çöp kutusuna sürükleyerek düzeyinizi veya ölçümünüzü silin .

  Biçimlendirme paneli açılan rapordaki yazı tipi boyutunu ve türünü değiştirmek için izin verir.

  Genel paneli, tercihlerini ayarlamak baskı için bir kağıt boyutu seçin ve raporunuz için çeşitli şablonlardan birini seçmek için izin verir.

  Dosya: /grCallout3.png Tuval Raporu Etkileşimli raporunuzun, oluşturmaya çalışırken dinamik bir görünümünü gösterir. Raporunuzun görünümü, Veri , Biçimlendirme ve Genel paneller ile çalışırken onu daraltmak için sürekli olarak değişir .
  Dosya: /grCallout4.png İnteraktif Araç Çubuğu ve Filtreler Eylemleri geri almak veya yeniden yapmak, alan listelerini gizlemek, filtreleri eklemek veya gizlemek, otomatik yenileme işlevini devre dışı bırakmak, ayarları düzenlemek ve raporunuzun görünümünü değiştirmek için Araç Çubuğu işlevlerini kullanın .

  Etkin rapora uygulanan filtrelerin listesini görüntülemek veya filtreleri düzenlemek veya silmek için Filtreler panelini kullanın .

 

Etkileşimli bir rapor oluştur

Bu adımlar bir Etkileşimli rapor hazırlamanıza yardımcı olur.

 1. Kullanıcı Konsol itibaren Evde , tıklayın Yeni Oluştur ardından Etkileşimli Raporu .
  ssCreatePIRScreen1.png
 2. Veri Kaynağı Seç iletişim kutusundan rapor için bir veri kaynağı seçin . Tamama tıklayın .
  ssCreatePIRScreen2.png

İletişim kutusunda hiç veri kaynağı yoksa, yardım için yöneticinize başvurun.

 1. İlk sütunu eklemek için , sol paneldeki Veri sekmesinden bir alanı tıklayıp sürükleyin.
 2. Dikey bir çizgi görünene kadar sağdaki rapor tuvalinin üzerindeki alanı sürükleyin, ardından alanı yerinde bırakın. Bu alan raporunuzda bir sütun haline gelir.
  ssCreatePIRScreen3.png
 3. Raporunuzdaki tüm sütunları yerinde tutana kadar alanları rapor tuvaline sürüklemeye ve bırakmaya devam edin.
  ssCreatePIRScreen4.pngSütunların sırasını, üstbilgileri tıklayarak ve sütunları geçerli konumlarının sağına veya soluna sürükleyerek yeniden düzenleyebilirsiniz. Yeşil bir çizgi göründüğünde, oradaki sütunu bırakabilirsiniz. Ayrıca, sütun başlığının sağındaki veya solundaki çubuğu seçerek ve sütunlarınız doğru boyutta olana kadar sürükleyerek sütunlarınızı yeniden boyutlandırabilirsiniz.
 4. Üzerine çift tıklayarak raporunuzu adlandırın İsimsiz içinde Rapor Tuval ve beliren alanına bir ad yazarak.
  ssCreatePIRScreen5.png
 5. Araç çubuğunda Farklı Kaydet’i tıklayın . Ne zaman Kaydet iletişim kutusu görünür, raporunuz için bir dosya adı yazın bunu kaydetmek için bir konum seçin ve tıklayın Kaydet .

Yeni İnteraktif Raporunuz, seçtiğiniz yerde oluşturulur ve kaydedilir.

 

Etkileşimli Raporunuzu Düzenleyin

Pentaho İnteraktif Raporunuzu düzenlemek için bu adımları kullanın.

 1. Kullanıcı Konsolu’na giriş yapın ve raporunuzu içeren klasörü bulmak için Dosyalara Göz At’ı tıklayın .
 2. Dosyalar bölmesindeki rapor adını sağ tıklatın ve Klasör Eylemleri bölmesinden Düzenle’yi seçin . Alternatif olarak, açmak için rapor adını çift tıklatın, ardından Kullanıcı Konsolu araç çubuğunda Düzenle’yi tıklatın.
  CreatePIREdit.png
 3. Raporunuzu gerektiği gibi düzenleyin.
 4. Raporunu sakla.

 

Bir Etkileşimli Raporu Özelleştirme

Etkileşimli raporunuzun (Pentaho interaktif raporunuzun) sütunlarını, biçimlerini ve şablonlarını ayarlayabilirsiniz. Rapordaki sütunlar, üstbilgi ve altbilginin değişimi ile birlikte yeniden sıralanabilir.  Belirli biçimleri ve şablonları ve sayfa düzenini uygulamak için  Biçimlendirme  ve  Genel sekmelerini kullanın.

Daha fazla bilgi edin

 

Sadece Görüntüleme Modunda Okuma ve Verme

Etkileşimli raporunuzu kaydettikten sonra, Pentaho deponuzda göz atın. Bir Etkileşimli Raporu kendi simgesiyle hızlı bir şekilde tanımlayabilirsiniz. Rapor görüntülendiğinde, raporda belirli eylemleri gerçekleştirmenize izin veren araç çubuğunun dikkat edin.

PIR_ViewOnlyToolbar.png

Hangi eylemleri yapabileceğinizi görmek için farenizi araç çubuğundaki simgeler üzerinde gezdirin. Bu eylemler şunları içerir:

 • Bir raporu yerel olarak kaydedilecek PDF , HTML, CSV, Excel Çalışma Kitabı veya Excel 93 – 2003 Çalışma Kitabı dosyası olarak dışa aktarma .
  • Ayrıca raporu Düzenle modunda da dışa aktarabilirsiniz .
 • Rapor verilerini görüntülemek için filtre eklemek.
 • Rapordan sütunları taşımak, sıralamak ve kaldırmak gibi rapor düzenini yeniden düzenleyin.

Yalnızca Görüntüleme modundayken, yaptığınız değişiklikleri raporunuza kaydedemezsiniz. Ancak, düzenleme moduna geri dönmek ve değişikliklerinizi kaydetmek için Kullanıcı Konsolu araç çubuğundaki Düzenle’yi tıklayabilirsiniz .

 

Büyük Raporlar Oluşturun

Çok miktarda veri içeren bir Etkileşimli Rapor oluşturuyorsanız, verilerin sürekli olarak yenilenmemesi veya çok sayıda satır döndürmemesi durumunda raporu oluşturmanın daha hızlı olduğunu görebilirsiniz. Sonuçlarınızı işlemin herhangi bir noktasında görüntülemek için raporu el ile yenileyebilirsiniz.

Raporu tasarlamayı tamamladığınızda ve tüm veri kümesiyle çalıştırmak istediğinizde, raporun çalışması için yalnızca zaman planlaması yaparak tam raporu oluşturabilirsiniz .

 

Satır Sınırlarını ve Sorgu Zaman Aşımlarını Etkinleştir

Tasarım sürecinde raporunuzda görüntülenen satır sayısını sınırlayabilirsiniz. Ayrıca, bir zaman aşımı gerçekleşmeden önce bir sorgu çalıştığı saniye sayısını sınırlayabilirsiniz. Sorgularda satır sınırlarını ve zaman aşımlarını gösterme, bellek yetersizlik hatalarını veya veritabanı sunucusunda çok fazla kaynak tüketen süreçleri önlemek için önemlidir.

Her iki seçenek de Sorgu Kur iletişim kutusunda kullanılabilir. Gelen Veri sekmesinde açmak için sağ üst köşesindeki küçük simgesini tıklayın Sorgu Kur iletişim kutusunu. Gerektiğinde değişiklikleri yapın ve işiniz bittiğinde iletişim kutusunu kapatın.

CreatePIRQuerySettings.png

Sistemin maksimum sırasını aştıysanız, size yardımcı olacak bir yardım mesajı açılır.

CreatePIRRowLimitReached.png

Pentaho Sunucusunu Koru Manuel olarak , etkileşimli raporlar için sistem maksimum satır sınırının nasıl tanımlanacağı hakkında sistem yöneticileri için bilgi vardır.

 

Etkileşimli Raporlarda Otomatik Yenileme Modunu devre dışı bırak

Etkileşimli Rapor’daki Otomatik Yenileme modunu devre dışı bıraktığınızda , hesap düzenlemenizi ve filtrelemeyi de dahil olmak üzere, önce veri tabanı sorgulamadan, rapor düzeninizi tasarlayabilirsiniz. Rapor düzeni tamamlandığında, Otomatik Yenileme modunu yeniden etkinleştirebilirsiniz. Veri alma bir kez gerçekleşir ve raporunuz istenen verileri görüntüler. Veri kaynağına karşı yürütülen sorgu sayısını azaltmak istiyorsanız veya veri kaynağının verileri yavaşça döndürdüğünü biliyorsanız, otomatik yenilemeyi devre dışı bırakın.

Otomatik Yenilemeyi devre dışı bırakmak için , Veri sekmesinin sağ üst köşesindeki küçük simgeyi , Sorgu Ayarı iletişim kutusunu açmak için tıklatın, ardından Otomatik Yenileme seçeneğini devre dışı bırakın .

 

Diğer Konular

Aşağıdaki konular, Etkileşimli Raporlar hakkındaki bilginizi temel kurulum ve kullanımın ötesinde genişletmeye yardımcı olur: