OpenERP’de faturalama iş akışı çok basittir. Aşağıdaki resimde görebilirsiniz:

/ Doc_static/7.0/_images/account_invoice_workflow.png

Faturalama İş Akışı

Bir fatura gibi çeşitli belgeler oluşturulabilir Satış Sipariş ve Sipariş , ya da sevkiyat onayı sırasında. Gerçekten entegre sistem olarak OpenERP yi kullandığınızda bu yöntemler önerilecektir.

Tabii ki, şirketler genellikle kendi kayıtlarını tutan bir dış muhasebeci ile birlikte çalışırlar. Bu durumda, mevcut ve ödenmiş olan faturayı bilmek isterler.

Özel ve kolay kullanımlı Faturalama OpenERP sistem bir muhasebeci olmasa bile, muhasebe izlemenize olanak sağlar. Bu tedarikçiler ve müşteriler takip etmek kolay bir yol sağlar. Eğer kayıt tutmak için (harici) muhasebeci ile çalışmak, ve hala ödemeleri takip etmek istediğiniz durumda bu basitleştirilmiş muhasebeyi kullanabilirsiniz. Faturalama sistemi makbuzları ve kuponları (satış ve alımları takip etmek için kolay bir yol) içerir. Ayrıca hesap tam özetleri kodlamak zorunda kalmadan, ödemeleri kaydetmek için kolay bir yöntem sunuyor.

Basit Müşteri Fişleri

Bir müşteriye ürün satmak zaman, onu gerçek bir fatura verebilir veya Müşteri Makbuzu olarak bilinen  Satış Fişi de verebilirsiniz. Satış Fişleri sadece bir satış bilet türüdür ve gerçek bir fatura değildir.

Satış fişi teyit edildiğinde, OpenERP otomatik olarak yevmiye maddelerini oluşturur ve bu satış fişi ile ilgili müşteri ödemesi kaydedebilirsiniz. Kolay faturalama sistemi kapsamlı muhasebe kurulumu gerektirmez, bu yüzden hızlı bir şekilde çalışır!

Menüden bir satış fişi oluşturabilir ve değiştirebilirsiniz    Muhasebe  ‣ Müşteriler ‣ Satış Fişi.

/ Doc_static/7.0/_images/account_sales_receipt.png

Müşteri Makbuz tanımlanması

Yeni bir Satış Makbuzu – fişi oluşturduğunuzda, bir fiş oluşturmak istediğinizde Müşteriyi seçmeniz gerekir . Ayrıca tanımlayabilirsiniz Satış Satırları içinde Satış Bilgileri sekmesinden.Burada tanımlamak zorundasınızdır Hesap , miktarı ve Açıklama bilgilerini. Formun alt kısmında, sizin için iki seçenek olacaktır Ödeme : birir Doğrudan ödeme ve başka bir sonra veya Grup Fonları ödeme . Eğer seçtiğinizde Doğrudan ödeme  seçeneği, banka girmeniz gerekir Hesap . Toplam Eğer tıkladığınızda (size eklenecek KDV seçerseniz) miktarı vergisi hesabında otomatik olarak görüntüler Vergi Hesapla düğmesine basın.

Eğer bir tedarikçiden ürün satın aldığınızda, bir alacaksınız Satın Alma Makbuzu da denir (bir bilet), Borç Senetleri muhasebe terminolojisinde. Bir satın alma makbuz teyit edildiğinde, otomatik olarak günlük öğeleri oluşturur ve sadece satış makbuzları için gibi, bu satın alma makbuzu ile ilgili geç ödeme kaydedebilirsiniz.

Bu menü üzerinden satın alma makbuzu oluşturabilir ve değiştirebilirsiniz ‣ Tedarikçiler ‣ Satın Alındı ​​Muhasebe .

/ Doc_static/7.0/_images/account_purchase_receipt.png

Makbuz satın

Satın Alındı ​​formu gibi görünüyor Satış Makbuz formu. Bu formda, dikkatle dergi seçin.

Müşteriler Fatura 

Bu, 21. yüzyılda, birçok şirket hala çok posta veya e-posta ile, elle alıntılar ve faturaları işleme olduğunu görmek şaşırtıcıdır. Eğilim bu eski medya göz ardı, ve anlık mesajlaşma, sosyal ağlar vb ile bunların yerine kişisel iletişim için açıkça Elektronik Veri Değişimi platformu elektronik belgelerdir daha modern iletişim sistemleri, için OpenERP denemek ve açmak için burada (EDI) alışverişinde ve gerçek zamanlı olarak iş ortakları arasında senkronize.

Başlangıçta, OpenERP gibi Satış Siparişleri, Satınalma Siparişleri ve Faturalar gibi bazı OpenERP belgeler için basit bir EDI mekanizması, destekleyecek.

Gerçekten de, OpenERP olarak entegre e-posta ve faturalama sistemi bir fatura oluşturmanızı sağlar ve otomatik olarak müşteriye fatura bağlantı içeren bir e-posta gönderebilirsiniz.

Müşteri daha sonra çeşitli seçenekler vardır. Müşteri de bir OpenERP örnek varsa, o kolayca sadece linkine tıklayıp, ona gönderdiğiniz adres fatura alabilirsiniz.

Aşağıda, bu tür bir EDI akışının bir örnek bulabilirsiniz:

  1. Şirketinizin sorunları bir Satış Sipariş, bir Sipariş veya belirli bir ortağı için Fatura, en Camptocamp diyelim.

  2. Ortak Camptocamp belgenin bir online önizleme için bir bağlantı içeren bir e-posta alır.

  3. Belgenin çevrimiçi önizleme, Camptocamp indirmek veya baskı PDF versiyonu, ve sonra birkaç seçenek arasında seçim, belgeyi okuyabilirsiniz:

  1. sadece örnek adresi vererek, kendi OpenERP durumda bu belge ithal;

  2. Belgeyi ön ithal olacak yeni OpenERP çevrimiçi örneğini oluşturmak istiyoruz;

  3. ortak daha sonra karşılık gelen bir EDI ithalat sistemi ile kendi üçüncü parti yazılım alabileceğiniz, ham EDI belge isteyin.

  1. Ortak Camptocamp doğrudan Paypal ya da şirket tarafından sağlanan başka bir mekanizma üzerinden online ödeme yapmayı seçebilirsiniz.

E-posta bildirimi bir E-posta Şablonu olarak özgürce özelleştirilebilir Ayarlar ‣ Teknik ‣ ‣ E-posta Şablonları .

EDI ve sipariş ve çalışma fatura otomatik olarak e-posta almak için, ihtiyacınız EDI varsayılan olarak yüklenir modülü,. Bu ortak bir e-posta adresi eklemek ve “Opt-out” onay kutusunun seçili olmadığından emin olmak gerekir. Bir Giden Posta Sunucusu yapılandırmak için sistem yöneticinize başvurun. E-posta bildirimleri bir posta sıraya eklenir ve arada bir işlenmiş, ancak e-postaları doğrudan göndermek için zorlayabilir edilecektir ‣ Teknik ‣ E-posta ‣ Mesajlar Ayarlar .

Müşteri alacak e-posta, gösterilen görüntü gibi görünür.

/ Doc_static/7.0/_images/account_edi_mail.png

Müşteri Mail

Müşterinin Ödemeler Takip Edin 

Bu verimli bir şekilde müşterilerin ve tedarikçilerin ödemeleri takip etmek önemlidir. Hiçbir muhasebe bilgiye sahip ve sadece ödemelerini bir göz tutmak için OpenERP kullanmak isteyenler, ayarlayabilirsiniz Faturalama ve Ödemeler gelen erişim hakları Kullanıcıformu.

Müşteri Ödeme size müşterilerden aldığınız ödemeleri kaydetmenizi sağlar. Bir ödeme kaydetmek için, müşteri, ödeme yöntemi (= dergi) ve ödeme tutarı girmeniz gerekir. OpenERP otomatik olarak herhangi bir açık fatura veya satış makbuzları, kredi notları ve (peşin) ödemeleri ile bu ödeme uzlaşma önerecek.

Menüden OpenERP Müşteri ödemeleri kayıt olabilirsiniz ‣ ‣ Müşteriler Müşteri Ödeme Muhasebe ; tıklatın oluşturma bir ödeme kaydetmek için.

/ Doc_static/7.0/_images/account_customer_payment.png

Müşteri Ödeme

Eğer 3000 EUR bir fatura var varsayalım, siz aslında müşteriden aldığınız miktarı 2.995 EUR olduğunu. Tamamen ödenmiş gibi fatura düşünün. Nasıl devam istiyorsunuz?

Yeni bir oluşturmak için Müşteri Ödeme , anahtar, müşteri seçin Ücretli miktarı , örneğin 2.995 ve seçin Ödeme Yöntemi , banka dergi yani. Bu ortak için herhangi bir açık faturalar, kredi notları veya gelişmeler görüntülenir Ödeme Bilgileri sekmesi. Bu örnekte, 3000 EUR fatura önerilecektir.

Şimdi tam ödenen fatura dikkate almak istediğiniz OpenERP söylemek zorundayım. Sadece üzerinde fatura hat tıklayın Ödeme Bilgi düzenlenebilir yapmak için sekmeye. Şimdi seçinTam uzlaştırma onay kutusunu ve fatura tam miktarı miktarı değişiklikler dikkat edin.

En uygun seçeneği seçin Ödeme Fark alanı, yani Ödeme uzlaştırma (Eğer kullanmak istiyorsunuz Açık tutun Eğer müşteriden 5 EUR iddia istiyorsanız seçeneği). Yazma-off miktarı zaten otomatik olarak önerdi, ancak girmek zorunda olduğu Muadili Hesap yazmak-off girişleri OpenERP tarafından oluşturulan böylece. Ayrıca, uzlaşma (varsayılan olarak, yaz-Off önerilecektir) hakkında bir yorum girebilirsiniz. Sonra ödeme göndermek.

Dikkat

Analitik Hesapları

Siz de analitik muhasebe yaptığınızda, siz de yazma-off için analitik hesap girebilirsiniz.

Bu kolay ödeme sistemi de doğrudan avans olarak bir müşteriye özellik olamaz bir ödeme göndermek için izin verir.

Bize aşağıdaki örneğe bakalım. Bir müşteri iki açık faturalar, 2000 biri 1500 birine sahiptir.Boyunca 1000’den öder, ancak doğrudan iki fatura herhangi birine bu atayamazsınız. Sadece avans olarak ödeme girebilirsiniz. Ne yapmam gerek?

Bir de ne zaman anahtar tutar ödenen sizin içinde 1000 Müşteri Ödeme , miktarı en eski fatura bağlanabilir olacaktır. Eğer miktarı ile bağlantılı olmalıdır ne faturanın henüz hiçbir fikrim yok, çünkü bu istemiyorum. Ilk satırda miktarı tıklayın ve 0 olarak ayarlayın. Ödeme doğrulayın. Sistem şimdi ilgili müşteri için 1000 avans yaratacaktır.

Tedarikçi Ödeme

Tedarikçi Ödeme formu bir müşteri ödeme ile aynı şekilde tedarikçilere ödeme izlemenize olanak sağlar.

Menüden Muhasebe ‣ Tedarikçiler ‣ Tedarikçi Ödeme , tıklayın oluşturma yeni bir oluşturmak için düğmeye Tedarikçi Ödeme .

/ Doc_static/7.0/_images/account_supplier_payment.png

Tedarikçi Ödeme Formu

Ödeme takibi başka bir yolu muhasebeciler kodlayarak, yapacak yoludur Bankası Tablolar .Bu konuda daha fazla bilgi için, lütfen şu bölüme başvurun invoicemanagement .

Ayrıca bankadan aldığınız bir CODA dosyası üzerinden elektronik ödeme alarak daha da muhasebe zorlayabilir. Bu kurarım için l10n_be_coda modülü.

Nasıl yapmam gerekir?

Eğer CODA dosyaları kabul etmek istediğiniz için şirketin banka hesap (lar) girmeniz gerekir.Menüsüne gidin Muhasebe ‣ Yapılandırma ‣ Hesapları ‣ sizin Banka Hesapları Kur . Eğer (IBAN veya normal banka hesabı) kullanmak istediğiniz banka hesabı türünü seçin. Elektronik ödeme için, IBAN kullanmak; bankanızın BIC kodu da girmek unutmayın.

Banka Dergisi

Eğer Kur, Banka Hesapları sihirbazı sayesinde banka hesabı kaydettiğinizde, bir banka dergi otomatik olarak bu hesap için oluşturulur.

Sonra bir banka size ödeyecek her bir ortak için banka hesap bilgileri ekleyin. Sen üzerinde, Ortak şeklinde yapabilirsiniz Muhasebe sekmesi.

Bankanızdan herhangi bir dizine CODA dosyasını indirin. Menü aracılığıyla elektronik banka hesap İthalat Muhasebe ‣ Bankası ve Nakit ‣ İthalat CODA Dosya .

Sihirbaz gerekli verileri girin. Sonra dizinde CODA dosyayı seçin ve tıklayın İthalat CODA dosya işleme başlatın.

OpenERP ardından seçilen dergide bir taslak banka hesap ithal edecek ve tüm ilgili müşteri / tedarikçi ödemeleri mümkün maç olacak. Gerekirse menüden taslak açıklamada değiştirebilirsiniz Muhasebe ‣ Bankası ve Nakit ‣ Bankası Tablolar .