OPENBRAVO HEDEFLERİ DUBAI’NİN CANLI PERAKENDE SEKTÖRÜ İÇİN YENİLİK VE BÜYÜME

Dubai, turizm ve iş merkezi olarak dünyaca ünlüdür ve elbette, büyük bir alışveriş merkezi olarak, Openbravo’nun bu şehre bu kadar önem vermesinin nedeni de budur.

Özellikle bölgedeki en büyük tüketici elektroniği perakendecilerinden birinin Openbravo Commerce Cloud‘u kullanmasından dolayı gurur duyuyoruz. Bu canlı şehirdeki birçok perakendecinin önümüzdeki yıllarda Openbravo kullanıcılarına dönüşeceğinden eminiz.

Dubai izlenimleri

İlk defa ziyaret ettiğim şehir 2003’ten beri çok değişti. Her zaman yeni bir şeyler oluyor; Gerçekten de, sabit kalan tek şey, ziyaret ettiğim her seferinde şehrin sunduğu sürpriz unsurdur.

Ama eğer Dubai’yi tanımlayan üç özellik seçmek zorunda kalsaydım, şehrin çarpıcı manzarası, dost canlısı insanları ve söyleyecekleri söylenmeyen perakende sektörü – şehrin kalbi – olurdu.

Geçtiğimiz günlerde Dubai’de Alışveriş Merkezlerinin Orta Doğu Konseyi olan MECSC tarafından düzenlenen bir ağ etkinliğine katılmak üzere geri döndüğüm için şanslıydım. Dubai, 15 yıl önce perakendecilik dünyasına adım attığım ve düzenli aralıklarla ziyaret ettiğim bir şehir.

Bu kez, MECSC’nin bölgedeki seçkin perakendeciler ve alışveriş merkezi sahipleri ile tanışma ve etkileşim kurma fırsatı verdiği için ziyaretin özel bir önemi vardı. Bunlar Dubai’yi bugünkü haline getirmek için büyük katkıda bulunan insanlar.

Dün, Ibn Battuta AVM’de Geant Hypermart‘ın deposunu ziyaret ettiğimde hissediyor. Elde tutulan bir tarayıcıyı ilk kez gördüm. Bu bölgedeki perakende sektörünün dinamikleri yıllar içinde önemli ölçüde değişti – Geant franchise sahibi yakın zamanda Carrefour tarafından satın alındı. Ancak, beni şaşırtan şey Dubai’nin gelişiminin son birkaç yılda dünyanın en modern ve dinamik şehirlerinden biri olma yolunda nasıl ilerlediğidir.

Son teknoloji ürünü alışveriş merkezleri

Son teknoloji ürünü alışveriş merkezleri ve en son teknolojinin yaygın kullanımıyla temsil edilen perakende sektörü bu gelişmenin anahtarıydı. Şehir, muhtemelen perakende satışının şehir ve ülke büyümesine çok fazla katkıda bulunduğu dünyadaki tek ülkedir. Gerçekten de, her yıl dünyanın her yerinden insanları çeken ve çoğu alışverişe çıkacak olan Dubai Alışveriş Festivali’ni düzenliyor.

MECSC tarafından düzenlenen ağ etkinliği bana bu büyük büyümeye katkıda bulunan büyük liderlerle tanışma fırsatı verdi. Yolculuğu gördüler ve gelecek günlerde zorluklarla yüzleşmeye hazırlar. Dünyada neler olduğu hakkında ne kadar iyi bilgilendirildiklerini fark etmek şaşırtıcıydı. Ülkenin geleceği kucaklamaya hazır olduğunu gösterdi.