Openbravo ERP’yi seçmeniz için 50 neden

Neden Openbravo? işte Openbravo 3 ERP’yi seçmeniz için 50 neden:

1. Sezgisel Kullanıcı Arayüzü
Tanıdık masaüstü uygulaması benzeri kullanıcı arayüzü Openbravo’nun yeni kullanıcılar için öğrenmesini kolaylaştırır ve şirketinizdeki evlat edinme oranlarını hızlandırır.

2. Her Yerden Erişim
% 100 web tabanlı bir uygulama olarak, siz ve ekibiniz herhangi bir web özellikli bilgisayardan ve çoğu tabletten ve mobil cihazdan Openbravo’ya erişebilirsiniz – tek ihtiyacınız olan şey modern bir tarayıcıdır.

3. BT Genel Giderini azaltın
Standartlara dayalı bir tarayıcı kullanıcı arayüzü ile BT ekibiniz, tek tek cihazlarda istemci tarafı ERP yazılımını yükleme veya sürdürme konusunda asla endişelenmez.

4. Özelleştirilebilir Çalışma Alanı
Openbravo’nun çalışma alanıyla tek bir yerde her çalışan rolü ile ilgili toplam bilgiler ve SaaS tabanlı CRM sistemleri gibi e-posta veya üçüncü taraf uygulamaları gibi diğer üretkenlik uygulamalarının basit sürükle ve bırak pencereleri.

5. Paralel üretkenlik
Openbravo’nun çoklu sekme tasarımıyla güç kullanıcılarınızı aynı anda birkaç bağımsız görevde verimli bir şekilde çalışmasını sağlayın.

6. Elektronik tablo Excel stili aşinalık
Kullanıcıları öğrenmek için tanıdık ve hızlı olan, düzenlenebilir bir elektronik tablo stili ızgara ile diğer zaman kritik görevlerin siparişini alma ve uygulama işlemlerini gerçekleştirin.

7. Özelleştirilebilir Raporlama
Raporlama, analiz ve gezinme için genelleştirilmiş veya özelleştirilebilir bir araç olarak sorgu listesi widget’ını kullanın.

8. Birden fazla bölüm desteği
Sadece tek bir Openbravo örneğiyle, kuruluş ve rol seviyesinde kişiselleştirilebilen aynı çok verimli kullanıcı arayüzüyle çeşitli çok organizasyonel gereksinimleri kolayca destekleyebilirsiniz.

9. Çoklu Döviz desteği
Openbravo’nun modüler mimarisi ve tam çoklu para birimi desteği, küresel dağıtımlar için kolay işlem ve raporlama sağlar.

10. Kolay Dosya Ekleri
Veri dosyalarındaki herhangi bir nesneye popüler dosya türlerini (.PDF, haritalar, fotoğraflar, videolar) zengin, tamamen depolanmış iş bilgileriyle tümleştirin.

11. Müşteriler, iş ortakları, faturalar vb. Gibi tüm Openbravo veri nesneleri, IM, e-posta ve diğer elektronik iletişim araçlarıyla işbirliğini ve veri paylaşımını hızlandırmak için benzersiz bir URL’ye sahiptir.

12. Veri modelinin herhangi bir düzeyinde yeni / değiştirilmiş / silinmiş bilgiler için alanları doğrulayın, hem güvenliği, veri kalitesini ve uyumluluk gereksinimlerini karşılama yeteneğini geliştirin.

13. Hiyerarşik organizasyon yapısı, karmaşık çok uluslu işletmelerin veya farklı iş birimlerine sahip şirketlerin kolay modellenmesini ve desteklenmesini sağlar.

14. Tek bir Openbravo örneğinde hem yerel hem de kurumsal finansal raporlama gereksinimlerini karşılamak için muhasebe ekipleri ve muhasebe ekipleri arasında otomatik, bire çok ilişki oluşturun.

15. Openbravo’nun güvenlik yeteneklerini hem verileri hem de erişimi bireysel, rol ve / veya organizasyon tarafından merkezi olarak yönetmek için kullanın.

16. Openbravo’nun çok dilli UI’si, tek bir global Openbravo örneğini sorunsuz bir şekilde destekleyen, kullanımı kolay dil paketleri ile genişletilebilir.

17. Entegre uyarı yönetim sistemi, ekibinizi proaktif bir şekilde algılar ve gecikmeler veya düşük stok seviyeleri gibi sorunlara veya istisna koşullarına karşı uyarır.

18. İstisna işlemlerini, veri modelindeki herhangi bir nesneyle ilişkilendirilebilecek Facebook stili notlarla bağlamında güvenilir şekilde izleyin – daha fazla e-posta veya mazeret yok.

19. Bir rapordan tek bir tıklamayla raporda yer alan bireysel kayıtlara atlayın. Bu tamamen entegre bilgi yapısı, ihtiyacınız olduğunda ihtiyacınız olan bilgilere sahip olmanızı sağlar.

20. Diğer bölgelerdeki veya ülkelerdeki yeni tesisleri kolay ve hızlı bir şekilde genişletin ve entegre edin.

21.% 100 web tabanlı bir uygulama olarak, siz ve ekibiniz herhangi bir web özellikli bilgisayardan ve çoğu tabletten ve mobil cihazdan Openbravo’ya erişebilirsiniz – tek ihtiyacınız olan modern bir tarayıcıdır.

22. Openbravo’nun Openbravo + 3rd-party modüllerinin resmi merkezi deposuna uygulama içi erişim ve “güncellemeler için tarama” özelliği, kolay, güvenli ve güvenilir dağıtım ve modül güncellemelerinin kurulmasını sağlar.

23. Montajı kolay, çekirdek ERP sistemi için resmi Openbravo bakım paketleri kalite güvence altındadır, belgelendirilir ve aylık olarak Merkezi Depo aracılığıyla yayınlanır, böylece düzeltmeleri ve artımlı yeni işlevselliği kolayca almanızı sağlar.

24. İster genel bulutta, ister ev sahibi ortamlarda isterse şirkette olsun, işletmeniz için doğru olan dağıtım seçeneğini seçin. Altyapı ihtiyaçlarınız değiştiğinde, Openbravo örneğinizi her zaman taşıyabilirsiniz.

25. Düşük maliyetli, yatay ölçeklendirme çoklu uygulama sunucuları üzerinden sağlanır.

26. Sertifikalı İş Ortağı Ağı – Openbravo’nun onaylı iş ortakları, müşterilerimizin memnuniyetini sağlamak için derin yerel ve dikey uzmanlık sağlar. Openbravo’yu işletmenize ulaştırmak için kanıtlanmış, çevik bir uygulama yaklaşımı kullanarak, iş ortaklarımız Openbravo projenizin iş hedeflerinizi karşıladığından emin olmanızı sağlar.

27. Openbravo’nun modülerliği, yükseltme parçacığını en üst düzeye çıkarır, böylece işinizin tam ihtiyaçlarına göre zaman içinde Openbravo’ya uyum sağlamak, değiştirmek, genişlemek veya sözleşme yapmak için her zaman çevikliğinizi korursunuz.

28. Tam kısayol tuşu desteği, güç kullanıcılarının ellerini klavyeden hareket ettirmeden tekrar eden görevleri en iyi şekilde yerine getirmelerini sağlar.

29. Karmaşık ürün gruplarının dağıtıcıları, Openbravo’nun merkezileştirilmiş envanteri ve sınırsız ürün özellikleri, öznitelik, döngü sayımı, yakalama ağırlığı işleme ve organizasyonel maliyet maliyetine göre elle izlenmesi gibi maliyet kontrol özelliği seti ile envanter kontrolünü optimize eder.

30. Karmaşık ürün gruplarının dağıtıcıları, Openbravo’nun merkezileştirilmiş envanteri ve sınırsız ürün özellikleri, öznitelik, döngü sayımı, yakalama ağırlığı işleme ve organizasyonel maliyet maliyetine göre elle izlenmesi gibi maliyet kontrolü özellik seti ile envanter kontrolünü optimize eder.

31. Openbravo, seri ve lot bazlı izlenebilirliğe ve en sıkı uyumluluk gereksinimlerini karşılamak için entegre denetim kontrollerine sahip üreticilere görünürlük ve kontrol sağlar.

32. Büyüyen hizmetler şirketleri, sezgisel ekranlara güvenli, rol tabanlı tarayıcı erişimi ile birden fazla siteyi, alt yükleniciyi ve dış kaynak kullanımını kolayca yöneterek ölçek ve maliyet avantajları elde etmek için Openbravo’yu kullanır.

33. Kataloğunuza, ürün, tedarikçi ve müşteri bilgilerinin merkezi yönetimi ile yeni ürünleri kolayca ve kolayca ekleyin.

34. Coğrafi olarak ne kadar dağıldığına bakılmaksızın, tüm üretim organizasyonunuzdaki malzemelerin kullanılabilirliğine ‘tek bir hakikat kaynağı’ kazandırın.

35. Veri modelinin herhangi bir düzeyinde yeni / değiştirilmiş / silinmiş bilgiler için alanları doğrulayın, hem güvenliği, veri kalitesini ve uyumluluk gereksinimlerini karşılama yeteneğinizi geliştirin.

36. Tedarikçilerin, tesislerin, depoların, iş merkezlerinin ve maliyet merkezlerinin tam olarak modellenmesiyle, gerçek müşteri talebine göre MRP ile ayrıntılı tedarik planlaması.

37. Standartlara dayalı bir tarayıcı kullanıcı arayüzü ile BT ekibiniz, tek tek cihazlarda istemci tarafındaki ERP yazılımını yükleme veya koruma konusunda endişelenmemelidir.

38. ”Kaynaktan derleme” dağıtım, çalışan programların her zaman kaynağa uygun olmasını sağlayarak üretim çalışma ortamı ortamınızın bütünlüğünü garanti eder.

39. Openbravo’nun kanıtlanmış ticari ve açık kaynak modülleri kataloğundan 600’den fazla modülün maliyet etkin bir şekilde birleştirilmesini ve işletmeniz için en uygun çözümü sağlamasını isteyin.

40. Gömülü uyarı yönetim sistemi, hızlı hareket eden dağıtıcıların kritik envanter veya gönderi koşullarının önemli ticaret ortaklarını otomatik olarak bilgilendirmesini sağlar.

41. Openbravo’nun entegre çok alanlı ürün mühendisliği ve üretim yetenekleri, ayrıntılı kalite bilgilerinin tanımını ve koleksiyonunu içerir.

42. Hizmet şirketleri, görünürlüğü ve proje karlılığı üzerinde kontrolü sağlamak ve projeler arasında kaynak kullanımını en üst düzeye çıkarmak için Openbravo’nun tek entegre proje veritabanını birden fazla noktadan kullanır.

43. Web tabanlı zaman ve harcama raporlaması, servis çalışanlarının zaman ve harcamalarını doğrudan sahadan sunmalarını sağlar.

44. Openbravo, proje aşamalarına göre doğru ve zamanında müşteri faturası sağlar ve servis firmalarının müşterilerini dahili uyarı yönetimiyle müşterilere riskler hakkında bütçe veya kilometre taşlarına otomatik olarak bildirmelerini sağlar.

45. Gelişmiş Varlık Yönetimi, mevcut bir satın alma faturasından hızlı ve kolay bir şekilde yeni varlıklar oluşturabilir ve doğrusal ve aylık olarak amortisman planları oluşturabilir. Varlıklar Hareketleri Listesi detaylı bilgi sağlar ve Gelişmiş Varlıklar Özel Belgeler modülleri, varlık hareketlerini, özel amortismanları, takdirleri vb.

46. ​​Birden fazla ülkede birden fazla bölüm veya işleminiz olsun, tek bir Openbravo örneği, tüm gereksinimlerinizi çözümünüze rol tabanlı erişim ile destekleyebilir.

47. İşletmenizi büyütmek için nakit kullanılabilirliğini iyileştirmek için müşterileri daha hızlı ve doğru bir şekilde faturalandırmak için otomatik faturalandırmayı kullanın.

48. Kullanıcıları öğrenmek için tanıdık ve hızlı olan düzenlenebilir bir elektronik tablo ızgarasıyla diğer kritik zaman gerektiren görevlerin düzenlenmesi ve yürütülmesi.

49. Sadece tek bir Openbravo örneğiyle, kuruluş ve rol düzeyinde kişiselleştirilebilen aynı çok verimli kullanıcı arabirimi ile çeşitli çoklu organizasyon gereksinimlerini kolayca destekleyebilirsiniz.

50. Birden fazla ülkede iş birimleri olan şirketler, tek bir Openbravo örneğinde hem yerel hem de kurumsal finansal raporlama gereksinimlerini karşılamak için, işlemler ve kuruluş düzeyindeki muhasebe temsilleri arasındaki birebir ilişkiyi kolayca otomatikleştirebilir.

51. Verimli ve esnek ileriye doğru sütun filtreleme, belirli bilgilere hızlı ve doğrudan erişim sağlar.