Bir yeni anket Monetate tarafından o Back-to-Okul alışveriş söz konusu olduğunda, tuğla ve harç mağazalar gelişmek devam ve belirli ürün kategorileri çok daha büyük olasılıkla çevrimiçi daha bir mağazada satın alınacak olduğunu bulmuşlardır.

Sonuçlar, hangi teknolojinin yatırım yapacağına karar veren perakendecinin, özellikle mağazadan satın alma kolaylığının ve deneyiminin hala çevrimiçi olarak ağır bastığı kategorilerde mağaza içi deneyimlerini artıranlara öncelik vermesi gerektiğini göstermektedir.

Satışların yüzde 80’inin mağazalarda yapıldığı yer

Back to School Shoppers nerede alışveriş yapıyorÇalışma, iki kategori için Okul Malzemeleri ve Giyim, satın almaların yüzde 80’inden fazlasının bir mağazada yapıldığını gösterdi. Defter ve kalem gibi malzemeler için alışveriş yaparken, mağazaya gitmek ve neye ihtiyacınız olduğunu seçmek daha hızlı ve daha az zahmetlidir. Giyim mağazaları da gelişiyor çünkü favorilerinizi seçmeden önce birçok kıyafet üzerinde denemek hala en iyi fiziksel mağazada yapılıyor.

Yurt Mobilyaları ve Elektronik gibi kategoriler için fiziksel kanal hala BTS alışverişine hâkimdir, ancak kolay özellik ve fiyat karşılaştırmaları, çevrimiçi incelemeler ve uygun teslimat seçenekleri gibi seçenekler sayesinde çevrimiçi daha fazla yol kat ettiği için fark daha azdır. Yine de, çalışma, daha önce çevrimiçi araştırılmış olsalar bile, alışveriş yapanların yarısından fazlasının bu ürünleri mağazadan satın aldığını gösterdi.

Monetate araştırması, alışveriş yapanların yüzde 67’sinin mağazadan alışveriş yapmadan önce ürünleri çevrimiçi olarak araştırdığını, ancak mağazaların diğer çevrimiçi kanallarda yüzde 5-10 arasında değişen çevrimiçi alışverişlerde oynadığı rolü de belirtmekte fayda var.

Kişiselleştirme için ekstra puan

Çalışma sadece okula dönüş yapan müşterilerin fiziksel mağaza ortamını hala tercih ettiklerini değil, aynı zamanda kişiselleştirilmiş tekliflere (yüzde 60) ve mağaza içi önerilere de çok duyarlı olduklarını gösterdi. Alışveriş yapanların yüzde 75’i tavsiye almaya açık olduklarını söyledi. İndirimler, insanların mağazaya girmesine yardımcı olabilirken, müşterilerle ilişki kurmaya ve marjları artırmaya yardımcı olan kişiselleştirme ve destekli satışlardır.

Çok kanallı, perakendecilerin odaklanması gereken yerdir

Müşterilerine daha iyi bir mağaza içi deneyim sağlamak için çok kanallı bir strateji ve çözüm şarttır. Mağaza görevlileri, gerçek zamanlı envanter ve destekli satış yeteneklerine ve daha önce aranan öğelerin bulunmasına yardımcı olan ve uzun bekleme sürelerinden kaçınabilecek müşteri verilerine erişime sahip bir mobil POS’a ihtiyaç duyar.

Müşteriler, satın alma yolculuklarını tamamlamak için hem çevrimiçi hem de mağaza içi deneyimleri giderek daha fazla kullanırken, okula geri alımların çoğu mağazada tamamlanmaktadır. Bu nedenle perakendeciler, mağaza içi deneyimi artıracak çok kanallı teknolojilere yatırım yapmaya odaklanmalıdır.