Odoo Masraf Yönetiminde personel giderlerini nasıl yönetebilirim?

Odoo’da masrafları nasıl yönetebilirim?

Harcama türleri nasıl ayarlanır?

Harcamaları izleyen ilk adım, Yapılandırma menüsünden şirketinizin izin verdiği harcama türlerini (Odoo’da yönetilen ürünler) yapılandırmaktır . Belli bir masraf sabit bir fiyat üzerinden geri ödenirse, ürün üzerinde bir maliyet belirleyin. Aksi takdirde maliyeti 0,0 olarak tutun ve çalışanlar gider başına gerçek maliyeti rapor edeceklerdir. Odoo’daki masrafları nasıl yönetirsiniz.

Yapılandırılacak bazı örnekler aşağıda belirtilmiştir:

 • Restoran:
  • Maliyet: 0,00 (bilet masrafları her masrafa kaydedilecektir)
 • Kişisel Araç ile Seyahat:
  • Maliyet: 0.30 (şirket tarafından geri ödenen mil başına fiyat sabittir)
 • Otel:
  • Maliyet: 0,00 (bilet masrafları her masrafa kaydedilecektir)
 • Diğerleri:
  • Maliyet: 0.0

Her bir harcama türüne (ve Odoo Muhasebe kullanıyorsanız bir hesaba) bir harcama vergisi koymayı unutmayın. Bu yapılandırılmış bir vergi kullanmak genellikle iyi bir uygulamadır Fiyata dahil Vergisi (: bkz vergi dahil fiyatlar nasıl ayarlanır ). Bu şekilde, çalışanlar giderleri genelde beklenen davranış olan vergiler dahil fiyatlarla raporlarlar.

Bahşiş

Satış uygulaması, gider türleri (birimler, mil, gece, vb) için önlemlerin birimini belirlemenizi sağlar. Git ‣ Yapılandırma ‣ Ayarlar Satış ve kontrol ölçü (gelişmiş) farklı birimlerinde satın / satılabilir Bazı ürünlerin .

Harcama nasıl kaydedilir?

Manuel olarak

Bir çalışan olarak (kullanıcı erişim haklarına sahip çalışan) masrafları Benim Giderlerim ile kaydedebilirsiniz ‣ Gönderilecek Giderler .

 1. İlgili ürünü seçin ve ödediğiniz toplam tutarı (Miktar = 1 ile) veya Miktar sayılabilirse birim fiyatını (örn. Otel gecelerinin sayısı) girin.
 2. Gider tarihini girin.
 3. Tasarıyı kendi başınıza ödeyip ödemediğinizi (veya geri ödemeyi mi umuyorsunuz) veya şirketin doğrudan ödenmesi durumunda (örneğin bir şirketin kredi kartını kullandıysanız) seçin.
 4. Fatura referansını ayarlayın, talep edildiğinde bazı notlar ekleyin ve tartışma dizisindeki makbuzun bir fotoğrafını / taramasını ekleyin. Bu, müdürün ve muhasebecinin onaylamasına yardımcı olacaktır.

E-postalardan tek bir tıklamayla

Çalışanlarınızın giderlerini basit bir e-postayla kaydetmelerine izin verin. Makbuzun anlık görüntüsünü alın ve e-postayla gönderin veya basitçe bir fatura gönderin!

Yapılacak tek şey, Masraflar ‣ Yapılandırma ‣ Ayarlar (ör. Giderler @ mycompany.odoo.com) içinde bir e-posta takma adı ayarlamaktır. Güvenlik nedenleriyle, yalnızca kimliği doğrulanmış çalışan e-postaları ( işgören detay formundaki çalışma e-postası ) kabul edilir.

Bahşiş

Posta konusu, ürünün parantezler arasındaki dahili referansını içeriyorsa (örneğin, [Food]), masraf ürünü otomatik olarak ayarlanır. Masraf tutarını da masraf üzerine ayarlamak için posta konusuna yazın.

Yöneticilere giderler nasıl gönderilir?

Masraflarınızı müdürünüze (örneğin bir iş gezisinin sonunda veya ayda bir) göndermeye hazır olduğunuzda, Masraflarım menüsüne gidin ‣ Gönderilecek Masraflar . Liste görünümünden tüm masrafları seçin ve Eylem> Yöneticiye Gönder’i tıklayın . Yeni oluşturulan gider raporunu kaydedin (örn. Masraflar seti) ve yöneticinizin onaylamasını bekleyin.

Ayrıca giderlerin bir form görünümünde Yöneticiye Gönder düğmesinden birer birer masraf gönderebilirsiniz.

Gönderilen tüm gider raporları Masraflar Masraflarım ‣ Masraf Raporları’nda bulunabilir .

Giderleri nasıl onaylayabilirim?

İK ve ekip yöneticileri , üst menüden onaylamak için tüm harcama raporlarına genel bir bakış sunar. Onayla için ‣ Gider Raporlarını Onayla’ya getirin . Bu tür kullanıcıların , En az Memurların Giderler için erişim haklarına sahip olmaları gerekir .

Gider raporlarını inceleyebilir, bunları onaylayabilir veya reddedebilir, ayrıca entegre iletişim aracı sayesinde geribildirim sağlayabilirler.

Ekip yöneticisi olarak ekip üyelerinizin masraf raporlarını kolayca bulabilirsiniz. Bu çalışanların ayrıntılı formunda müdür olarak ayarlanmanız gerekir.

Muhasebede giderler nasıl gönderilir?

Masraf raporları yöneticiler tarafından onaylandıktan sonra, muhasebe departmanı Masraflar ‣ Muhasebeci ‣ Masrafları, hesapları , ürünleri ve vergileri kontrol etmek için Gönderme Gider Raporları’na gider . Kitaplarına ilgili günlük girişlerini göndermek için Günlük Girişlerini Gönder’i tıklatabilirler. Bunu yapmak için kullanıcının aşağıdaki erişim haklarına sahip olması gerekir:

 • Muhasebe: Muhasebeci ya da Danışman
 • Giderler: Müdür

Not

Bir masraf yüklemek için çalışan üzerinde bir Ev Adresi ayarlanmalıdır. Gönderme işlemi sırasında ilgili bir engelleme mesajı alırsanız , çalışanı tıklatın, Kişisel Bilgiler sekmesine gidin ve adres defterinde çalışanın iletişim bilgilerini seçin / oluşturun . Bu kişi Odoo’yu kullanıyorsa otomatik olarak bir kişi oluşturuldu.

Çalışanları nasıl tazmin ederim?

Masraflar ‣ Muhasebeci ‣ Ödenmesi Gereken Gider Raporları’nda tazmin edilecek tüm harcama raporlarını artık görebilirsiniz . Ödemeyi kaydetmek veya çek ile ödemek için Bir Ödeme Kaydet’i tıklayın .

Odoo’daki ödeme sürecini nasıl kolayca yönetebileceğinizi görün.

Masraflarınızı müşterilerinize nasıl yeniden almanızı sağlar?

Müşteri projelerindeki masrafları izlerseniz, bunları müşterilerinize otomatik olarak geri yükleyebilirsiniz.

Kurmak

 • Henüz tamamlanmadıysa Satış uygulamasını yükleyin .
 • Git Muhasebe ‣ Yapılandırma ‣ Ayarlar ve (Önerilen Özellikler) Analitik Muhasebe * yükleyin.
 • Git ‣ Ürünler Sales ‣ Satış ve tüm Gider türleri faturalama yöntemi ayarlayın:
  • Maliyet: masrafları gerçek maliyetiyle belirler.
  • Satış fiyatından: Ürün formunda tanımlanan sabit bir satış fiyatına dayalı fatura düzenlenecektir.

Sipariş oluştur

 • Bir satış elemanı olarak, müşteriye teslim edilen hizmetler için bir Satış Siparişi yaratın ve onaylayın. Sıraya herhangi bir masraf katmayın. Bunlar muhasebecinin gönderdiği bir kez otomatik olarak eklenecektir.
 • Bu siparişi müşterinin projesine adamış analitik bir hesaba bağlayın. Anında yaratabilirsiniz.

Bahşiş

Eğer izlerseniz Timesheets müşteri projeleri üzerinde sipariş onaylandıktan sonra, Odoo otomatik analitik hesap oluşturabilirsiniz. Çalışanlarınız müşteriye özel projelerde zaman çizelgesi kaydetmeleri gerekiyorsa kullanışlıdır. Bunu yapmak için, sipariş ürün (hizmet öğesi) açın ve emin olun Parça Servisi ayarlanır proje üzerinde Timesheets .

Giderleri gönderme, doğrulama ve gönderme

 • Bir yönetici olarak, analitik hesaba, onaylanma masrafları raporlarındaki her harcama satırında ayarlandığından emin olun. Eksikse eklemek için satırı tıklayın. Çalışanlar gönderirken zaten bir tane ayarlayabiliyorlar.

 • Bir muhasebeci olarak günlük deftere nakil girişlerini.

Fatura masrafları

Şimdi sipariş fatura edebilirsiniz.Şu anda Satış ‣ Faturalandırma ‣ Fatura Satış için görünür . Masraflar otomatik olarak sipariş satırlarına eklendi. Bu tür öğeler mavi renkte (yani fatura için) gösterilir.

Read the latest car news and check out newest photos, articles, and more from the Car and Driver Blog.

This post is also available in: İngilizce