Odoo ile Lot ve Seri Numaralarını Nasıl Yönetirim?

Giriş

Seri Numarası Takibi, her işlemde seri numaralı ürünleri izlemek için kullanılır. Seri numaralarla ürünün geçerli konumunu izleyebilirsiniz. Odoo ile Lot ve Seri Numaralarını Nasıl Yönetirsiniz? Ürünler bir lokasyondan başka bir lokasyona taşıntığında, sistem ürünün son hareketine dayalı olarak ürünün mevcut konumunu otomatik olarak belirleyecektir. Dolayısıyla, ürünlerin taşındığı son yeri görebilirsiniz.

Odoo’daki çift girişli yönetim size çok gelişmiş izlenebilirlik sağlamanıza olanak sağlar.

Kurulum

Uygulama yapılandırması

Ayarlardaki seri numaralarının izlemesini etkinleştirmeniz gerekir. Envanter yani Stok modülü uygulamasına gidin ve Yapılandırma ‣ Ayarlar bölümünden Lot veya seri numaralarını takip et seçeneğini seçip kaydedin.

Ardından Uygula’ya tıklayın  .

Ürün Yapılandırması

Son olarak, hangi ürünleri lot veya seri numarası ile izlemek istediğinizi yapılandırmanız gerekir.

Envanter Kontrolü ‣ Ürünler bölümüne gidin  ve istediğiniz ürünü açın. Düzenle’yi tıklayın ve Envanter sekmesinde Benzersiz Seri Numarasına Göre seçeneğini belirleyin ve ardından Kaydet’i tıklayın .

Seri Numaralarını Yönetin

Transferler

Seri numarası ile takip edilen bir ürünün transferini gerçekleştirmek için, seri numaraları girmeniz gerekir. İzleme özellikleri etkinleştirilmiş ürünlere seri numaralar atayabilmek için önce aktarımınızı yapmak üzere işaretlemeniz gerekecek. YAPILACAK olarak işaretle  Lot Bölünmüş simgesini görüntülemek için düğmeye Tıklayın.

Seri numarası simgesini tıklayın:

Bir öge ekle’yi tıklayın ve açılan pencerede seri numaralarını girin.

Halihazırda seri numarası atanmış ürünleri taşırsanız, bunlar listede görünür.  Bu seri numaralarını taşıdığınızı onaylamak için + simgesine tıklamanız yeterlidir  .

Stok düzenlemesi

Seri numaralarıyla takip edilen bir ürün envanteri iki şekilde yapılabilir:

  • Ürünlere göre klasik envanter
  • Seri numarasının envanteri

Klasik bir envanter yaparken, Seri Numarası sütunu bulunur. Ürün bir numara ile zaten atandıysa, önceden doldurulmuş demektir.

Ürün henüz stokta yoksa Bir öğe ekle seçeneğini tıklayın. Kolayca seri numaralar oluşturabilirsiniz, sadece sütuna yeni bir sayı yazın.

Her satır için miktar 1 olmalıdır.

Ayrıca bir seri numarasının envanterini de yapabilirsiniz. Bu durumda, seri numarasını doldurmanız gerekir. Buradan da yeni bir tane oluşturabilirsiniz. Numarayı girip bir ürüne bağlamak için bir pencere açılır.

Seri Numarası izlenebilirlik

Bu öğelere verilen seri numarası, aldıkları, stok koydukları, nereye satıldığı ve nereye gönderildiği ile ilgili kayıtları izlemenize izin verir.

Bir öğeyi izlemek için Envanter  modülünü açın ve  Envanter Kontrolü ‣ Seri Numaraları / Lot’larda aramanızla ilgili seri numarasını tıklayın.

İzlenebilirlik  düğmesini tıklayarak daha fazla ayrıntıya sahip olabilirsiniz  :

This post is also available in: İngilizce