Odoo 12 Olgun Bir İşletme Yönetimi Yazılımı. Dijital teknolojinin hayatımızdaki evrimi ile iş süreçlerimiz de açıkça gelişmektedir. Kağıtsız gidiyor, her dakika e-posta gönderiyor … bugün 20 yıldan daha hızlı ve daha fazla görev yürütüyoruz!

Odoo 12 Olgun Bir İşletme Yönetimi Yazılımı

Günümüzde, akışı takip etmek ve yarışmanın bir parçası olmak için entegre bir iş yönetimi yazılımı gereklidir. Müşterilerimizden birinin, iyi bir yönetim sistemi olmadığından dolayı, karşı karşıya gelemediklerini söyleyerek hatırlıyorum. İş süreçleri, rakiplerine kıyasla üretimini yavaşlatıyordu.

Bugün, yine size daha fazla zaman kazandırabilecek olgun bir yönetim sistemi sunmaktan gurur duyuyoruz! Ar-Ge ekibimiz, sonunda, büyük bir fark yaratan tüm detaylarda çok çalıştı. Özellikler, yürütme hızı veya kullanılabilirlik hakkında olsun, Odoo 12’nin mükemmelliğe ulaştığını söyleyebiliriz!

Odoo 12’nin bazı önemli değişiklikleri size tanıtmama izin verin. Odoo 12’nin ayrıntılarını Sürüm Notları sayfasında bulabilirsiniz .

Verileri daha iyi anlamak için Yeni Panolar.

Hemen şirketinizin satışını veya finansal sağlığını öğrenin! Verilerin yeni düzeni sayesinde, uygulamayı açarken doğrudan en son KPI’ların bir görünümü vardır.

Bu gösterge panosu, farklı dönemlerdeki verileri karşılaştırabileceğiniz ve işinizin gelişimini görebileceğiniz özel bir rapor gibi çalışır. Örneğin, Envanter uygulamasında, gösterge tablonuz size ortalama döngü sürelerini verir ve stokta gelen ve çıkan değer hakkında bilgi verir. CRM uygulamasında, bir bakışta fırsatlarınızın Kazanç / Zarar oranını ve potansiyel müşterilerinizin geldiği medyayı görürsünüz.

Tüm aktiviteler sayesinde iş faaliyetlerinizi izlemek artık çok kolay: grafik, pivot verileri, kohort.

Daha İyi Barkodlar, Daha Hızlı Süreçler

Envanter yönetimi açısından Odoo 12’nin hepsi var!
Yeni barkod uygulaması sayesinde çalışanlar seçimlerini çok daha hızlı işleyebilirler.
Ayrıca, kullanıcı arayüzü (UI) mobil kullanım için mükemmel şekilde uyarlanmış olarak gözden geçirilmiştir. Depodaki iki raf arasında sıkışmış olsa bile, çok sayıda ve seri numara taramasını kolaylaştırır! Ürünleri farklı depolarda yönetmek Odoo 12 ile daha önce olduğundan daha kolay.

Ve bu o değil! Üretim sürecine özel ilgi gösterildi. Büyük eldivenlerle bile, iş emirleri barkod tarayıcı kullanılarak kolayca işlenebilir. Her adımda değerli saniye kazanarak üretim ekibi için fark yaratan bir detay!

Yeni uygulama sayesinde tüm dosyalarınızı yönetme: Odoo Belgeleri

Kağıtsız olsan bile, başkalarının da olacağı anlamına gelmez. Bazıları faturalarını posta yoluyla göndermeye devam ediyor (onlar için başka bir çözüm bulduk, blog’un Muhasebe bölümüne bakın) ve müşterilerini bunları arşivlemeye mecbur kılıyor, bu da yer kaplıyor ya da sizi dışarıdan taramaya ve sınıflandırmaya zorluyor. Sunucu (merhaba özel erişim, güle güle değerli ekstra zaman)! Odoo Belgelerini kullanmanız dışında, henüz orman dışında değilsiniz. Odoo 12 Olgun Bir İşletme Yönetimi Yazılımıdır.

Odoo Belgeleri ile, taranmış belgeleri kolayca paylaşabilir, gönderebilir, kategorilere ayırabilir, arşivleyebilir ve satıcı faturaları, satıcı geri ödemeleri, görevler, elektronik imza gibi iş belgeleri oluşturabilirsiniz. (gelecek sürümlerde daha fazla gelir).

Dosyalara göre, Odoo Belgeleri pdfs, resim, belge, video ve urlleri yönetir.

Herhangi bir Odoo uygulaması gibi Odoo Belgeleri de Sign, Proje ve Muhasebe uygulamaları ile sisteme entegre edilmiştir! Odoo Sign üzerinden bir dosya üzerinde imza isteyebilir veya bir tedarikçinin iletişim bilgilerini faturalarından otomatik olarak kodlayabilir ve sisteme kaydedebilirsiniz. Bir resmin bin kelimeye değdiğini , Odoo Belgelerini izleyerek kendine bir bak video.

Yeni Ürün Yapılandırıcı sayesinde tüm ürünlerinizi kolayca gösterin

Odoo eTicaret’in yerel özelliklerinin gücü, pek çok iyileştirme ile arka uç sistemde yer alıyor!
Nasıl? Web sitesinin ziyaretçi yapılandırıcısı, bir siparişin oluşturulmasını kolaylaştıran ve zamandan tasarruf sağlayan arka uç sistemine entegre edilmiştir! Çok sayıda varyant kombinasyonuna sahip ürünlerin sonsuz listelerinden kurtulun ve ihtiyacınız olan özellikleri seçerek satış siparişinden yapılandırabilirsiniz! Evet, Odoo 12, Olgun Bir İşletme Yönetimi Yazılımı.

<

Ürünleri yapılandırırken, değerler kombinasyonlarını kolayca hariç tutabilirsiniz (örn. Bisiklet, siyah renkte XL boyutunda mevcut değildir.)
Ürün Yapılandırıcı’nın kendisi de geliştirildi! Sepetinizde önerilen mevcut seçenekler sayesinde sonsuz bir şekilde çalışabilirsiniz. Bir seçenek seçildiğinde, başka bir ürünü bağlayabilirsiniz ve mevcut seçenekler listesine otomatik olarak eklenir. Örneğin, Çocuk Koltuğu’nu Kullanılabilir Seçeneklerden seçerseniz, çocuk koruma donanımının seçenek listesinde görünmesini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca, özel değerler, tam özellikli ürünleri tonlarca öznitelikle yönetmek için isteğe bağlı olarak üretilen isteğe bağlı olarak ayarlanabilir.

Gelirlerinizi artırmak için çok web sitesi

Aylardır hayalini kurduğun şey şu anda gerçektir: favori entegre yönetim sisteminizdeki tam özellikli bir çok web sitesi sistemi. Bu, işletmeniz için çok çeşitli olanaklar, çeşitlendirme ve müşteri segmentasyonu sunar. Çarpıcı bir kitle ve artırılan gelir artık sadece birkaç tık ötede!

Odoo 12’den itibaren, her web sitesi artık kendi marka, alan adı ve içeriği ile tamamen bağımsız bir şekilde çalışabilir: üstbilgi ve altbilgi, sayfalar, diller, ürünler, blog gönderileri, forum, slaytlar, etkinlikler, canlı sohbet kanalları, vb.

“A, B, C” gibi kolay muhasebe

Muhasebe iş akışını kolaylaştırmak için güzel yeni özellikler geliştirilmiştir.

Muhasebecilerin her hafta birçok kağıt fatura aldıklarını ve fatura başına bir pdf dosyası oluşturmak için tek tek taraması gerektiğini biliyoruz. Yine, bu zaman alıcıdır.

Odoo Belgeleri ile akış otomatikleştirilmiştir! Makinenizde “E-postaya Tara” düğmesine basıldıktan sonra, sistemdeki tüm farklı faturaları içeren tek bir pdf dosyası alırsınız. Bir tıklamada, tedarikçi başına dokümanı bölün. OCR’ye (Optik Karakter Tanıma) dayanan harika bir özellik, sistemdeki her bilginin kodlamasını hızlandırmanıza yardımcı olur. Odoo 12 Olgun Bir İşletme Yönetimi Yazılımı.

 

Daha da ileriye gider, sistem bir önceki tedarikçi faturası veya satınalma siparişi ile yaptığınız şeyi hafızaya alır ve aynı tedarikçiden gelen gelecek belgeler için aynı eylemleri çoğaltmak için kullanır. Yine, zaman kazandıran bir özellik!

Göze çarpan bir diğer değişiklik ise, faturalarınızı ve hatırlatıcılarınızı göndermek için Uygulama İçi Satın Alma özelliğidir. Faturanız gönderilmeye hazır olduğunda, e-posta ile göndermek (sistem sizin için yapar), yazdırmak veya posta ücreti ile ek bir ücret karşılığında göndermek zorundasınız! En son olarak, faturanız yazdırılacak, zarf haline getirilecek, damgalanacak ve üçüncü bir parça tedarikçisi tarafından gönderilecektir! Bu yönetim görevlerine zaman ayırmaya ve zaman harcamaya gerek yok!

Satıcı muhasebesini kolaylaştırmak için muhasebecinin işini kolaylaştırmak üzere diğer önemli özellikler geliştirildi (örneğin, Satıcı Faturalı Fatura hesapları) (sistem, önceki faturaların geçmişine göre satıcı faturası hesaplarını tahmin etmeye çalışacaktır) veya yönetim ödemeleri uyumu gibi.

Seçtiğiniz raporlar

Studio uygulamasının da kendi geliştirmeleri var! Yeni rapor tasarımcısı sayesinde raporlarınızı birkaç tıklamayla özelleştirebilirsiniz, kelimenin tam anlamıyla! Yepyeni bir rapor oluşturursunuz veya Odoo’nun şablonlarından birini başlatırsınız. Seçim senin!

 

Performansı ve Sağlamlığı Artırma

İşte techie kısmı! 😉

Ar-Ge ekibimiz de hız üzerinde çalıştı! Odoo 12, çok geniş bir veritabanında bile, birçok filtreyle arama yapma gibi etkinlikler için harika bir performans sistemi sayesinde daha hızlı ve tepki süresi azaltıldı.

Bazı detaylar değiştirildi, bu da sistemi daha da sağlamlaştırdı. Son kullanıcı önemli verileri silemez ve bu yüzden kendi veritabanlarını bozmalarını önler (örneğin “sonraki faaliyetler için kategoriler” silinemez).

Ve bu sadece Odoo 12’nin sunduğu tüm inanılmaz özelliklerin bir göstergesi! Hakkında  daha fazla bilgi edinmek için Sürüm Notları sayfamızı okuyun!

Son Yazılar