Moda Perakendecileri işletme çevikliğini nasıl kazanır? Bir zamanlar, modanın iki ana mevsimi vardı: ilkbahar / yaz ve sonbahar / kış. Ancak hızlı moda perakendecileri, yeni eğilimleri yakalamak ve müşterilere mümkün olan en kısa sürede ürünleri sunmak için tasarlanmış çok sayıda “mini mevsim” sunarak moda dünyasında devrim yarattı.

Moda Perakendecileri işletme çevikliğini nasıl kazanır?

Hızlı moda tasarımcıları her hafta yeni görünümler yaratıyor ve bu nedenle yeni tasarımlar üretilmeli ve aylar değil birkaç hafta içinde üretilmeli ve mağazalara gönderilmelidir. Bu çeviklik, H&M ve Zara gibi hızlı moda liderlerinin, tüketicileri en son stilleri kontrol etmek için mağazalarına daha sık dönmeleri için cesaretlendiren onlarca mini mevsim sunabilmesini sağlıyor. Web sitelerine yeni moda ürünlerinin girişi hızı daha hızlı olabilir.

Verimliliği arttırmak

Bu daha hızlı ürün ömrü, üretim ve tedarik zinciri yönetiminin yanı sıra iyi koordine edilmiş çok kanallı pazarlama verimliliğini arttırarak büyük oranda sağlanmıştır.

Zara, Forbes makalesine göre, daha yüksek ciro ve marjları daha düşük stok riskiyle birleştirerek çoğu giyim perakendecisine göre dört kat daha fazla kâr elde etti.

Perakendeciler, yalnızca ürün zincirinde hız ve verimlilik elde etmekle kalmamakta, aynı zamanda tedarik zincirinde dahili olarak görünen maliyet tasarrufları değil, müşterilerin aslında ne istediği ile de yönlendirilmelidir.

Doğru moda yapılırsa, hızlı moda perakendeciler için daha karlı bir iş modeli olarak kanıtlanmıştır. Ancak bugünün modacıları tarafından daha yeni ve daha sık yeni ürün taleplerini karşılamak için, perakendecilerin tüm kanallarda 360 derecelik bir envanterin olması kritik önem taşıyor.

Hızlı moda başarısı için Omnichannel

Yeni ürünler genel olarak satış veya talep üzerine herhangi bir tarihsel veriyle sunulmaz; bu da perakendecilerin, yeni ürünlerin tahsisi, çeşitliliği, fiyatlaması ve yenilenmesini doğru bir şekilde planlamalarını zorlaştırır. Mevsimlik envanterleri hızlı bir şekilde boşaltabilen perakendeciler gereksiz markdown’lardan ve ölü stoklardan kaçınabilir.

Hızlı moda perakendecileri, hem perakendecilerin diğer sınıflarına kıyasla, hem markalanan öğelerin sayısındaki hem de markdown büyüklüğünde önemli ölçüde daha düşük bir markdown sorunu yaşama eğilimindedir. Örneğin, Zara‘nın markdown’ları tipik olarak yüzde 15 civarındadır, buna karşın geleneksel perakendeciler için yüzde 50 veya daha fazladır.

Envanter ve çeşitleri optimize edin

En yeni perakende yazılımı, satış sezonunda üretimi belirlemek için gerçek zamanlı satış izlemesi sunar ve tüm kanallar arasında dengeli envanter ve ürün yelpazesi sağlar.

Perakendeciler mevsimlik envanter için en uygun fiyatlandırma stratejilerini tahmin edebilir, toplam kârı markdown’ların maddi etkisini de içerecek şekilde optimize edebilir. Stok fazlası veya stokta kalmamış ürünler için, mağazadan teslim seçenekleri stokların bulunmasını sağlar. Ayrıca ürünlerin daha fazla talep görülen yerlere hızlı ve uygun maliyetle gönderilmesini sağlar.

Moda Perakendecileri işletme çevikliğini nasıl kazanır? Openbravo Commerce Suite’in moda endüstrisinde iş çevikliğini nasıl arttırdığına dair daha fazla bilgi edinmek için özel hazır giyim ve ayakkabı perakendecileri web sayfasını ziyaret edin.