Mercy Sağlık Sistemleri Müşteri Hikayesi: Hasta verileri hasta merkezli olmadığında, bakım acı çekebilir. Alfresco, dünyanın dört bir yanındaki sağlık hizmeti sağlayıcılarının hasta verilerini, herhangi bir kaynaktan, tek bir hasta görünümünde birleştirmelerine yardımcı olur; böylece hastalarınızı her zamankinden daha net görebilirsiniz.

Alfresco, hasta bilgilerinin bakım süreci boyunca nasıl yönetildiğini, paylaşıldığını ve işlendiğini dönüştürür – daha az işbirlikçi çalışmanın önündeki engelleri kaldırırken kağıtsız ve mobil olmanızı güçlendirir.

Alfresco açık bir kaynaktır, mevcut Elektronik Tıbbi Kayıtlarınızı (EMR’ler) tamamlayan ve genişleten, hasta verilerini daha iyi yönetmenize ve klinik süreçlerini otomatikleştirmenize yardımcı olan ve klinisyenlerin hastalarına gerçekten odaklanmasına olanak tanıyan, kolay entegre bir platformdur.

Mercy Sağlık Sistemleri Müşteri Hikayesi

“Müşterilerimizin işlerini mümkün olduğunca verimli hale getirmek için en iyi açık kaynak çözümlerini hayata geçirmelerine yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz. Merhamet Sağlık için Canopy çözümümüzü uygulamak onlara, Drupal ve Alfresco sınıfındaki en iyi kurumsal teknolojilerden iki tanesini sunmuştur. ”

– Arnold Leung, Appnovation CEO’su

Sonuçlar

Alfresco ve Drupal entegrasyonuna dayanan uygulamalı çalışan portalı
Belge onayları için özel iş akışları oluşturuldu
Drupal’dan Alfresco’ya başlatılan iş akışları ve geliştirilmiş özel API’ler
Kaldıraçlı yönlü arama yetenekleri
Alfresco’ya 50.000’den fazla doküman senkronize edildi

Zorluklar

Mercy Health Systems (Mercy), Midwest boyunca hastaneler ve klinikler de dahil olmak üzere 400’den fazla sağlık hizmeti sağlayıcısının ortaklığıdır. Her lokasyon farklı teknolojilerin bir karışımı kullanılarak ve ayrı destek yapılarına dayanan kendi intranet sitelerine sahipti. Kurumun “Tek Merhamet” vizyonunu desteklemek için tek bir birleşik portala ihtiyaç duyulduğu ve bu nedenle, “Bağış Sokağı Portalı” adlı bir portal projesinin, tüm Mercy’nin 38.000 çalışanının ve dolayısıyla tüm belgelerin ana merkezi olarak hizmet vermesi için yaratıldığı tespit edildi. ve diğer birçok farklı intranetin diğer içeriği Baggot Caddesi’ne taşınmak zorundaydı. Mercy, tüm çalışanların tüm belgelere erişebilmeleri için Baggot Street Portal’ın bir yer olmasını istedi.

 

Mercy’in Baggot Caddesi’ndeki gereksinimler, hastane ağı boyunca birçok çalışan tarafından kullanılan politika ve formların oluşturulması ve onaylanması için benzersiz bir iş akışı işlevselliği içeriyordu.

İş akışını atamak için belge ve departman hakkında bilgi kullanarak kurallar oluşturmaya başlayacak bir iş akışı sürecine ihtiyaçları vardı. Kullanıcı daha sonra iş akışını onaylamak için gereken kişileri seçebilir ve bölüm başı her zaman nihai onay alır.

Çözüm

Mercy açık kaynak teknolojisini kullanarak Baggot Sokağı’nı inşa etti ve daha önce web içerik sistemi olarak Drupal’ı seçti. Drupal, genişletilebilir işlevselliklerle üst düzey bir çerçeve sağladı ve Merhamet, belgeleri Baggot Caddesi’ne taşımak için gerekli olana kadar tatmin ediciydi. Kutunun dışında, Drupal, Mercy’in iş gereksinimlerini karşılamak için yeterince esnek bir belge yönetimi çözümü sunmadı.

Mercy Sağlık Sistemleri Müşteri Hikayesi

Bir içerik havuzuna ihtiyaç duyan Merhamet, SharePoint ve Alfresco’yu karşılaştırdı, entegrasyon kolaylığı, işletmenin desteklenmesi, kullanılabilirliği ve maliyetini değerlendirdi. Merhamet, Alfresco’nun tüm Drupal web mülkleri için arka uç içerik deposu olarak hizmet veren en iyi belge deposu olduğuna karar verdi.

Mercy, bir kurum ortamında Drupal ve Alfresco’nun entegrasyonunu hızlandırmak için kullanılan bir dizi hizmet ve API sağlayan Canopy çözümünü kullanmak için Alfresco partneri Appnovation ile çalıştı. Canopy, Drupal’ın esnekliğini, kurumsal içerik yönetimi ve iş akışı sistemi olarak Alfresco’nun gücü ile bir ön uç web geliştirme platformu olarak bir araya getiriyor.

Appnovation ekibi, Canopy modülleri ve CMIS entegrasyon noktalarının bir envanterinin oluşturulmasını gerektiren Baggot Caddesi’nin temelini oluşturdu. Appnovation, Drupal ve Alfresco arasındaki grup düğümlerini, grup üyelerini, taksonomi terimlerini ve departman / alt departman düğümlerini senkronize etmek için bir köprü görevi gören belirli işlemleri toplu olarak gerçekleştirmek için birkaç özel REST tabanlı web betiği geliştirdi. Sonuç olarak, içerik gerçek zamanlı olarak senkronize edilebilir, yani Drupal’da oluşturulan içerik aynı anda Alfresco’ya gönderilir.

Alfresco aracılığıyla belgeler üzerinde çok yönlü bir arama yapmak için, Merhamet Apache Solr modülünü yerleştirdi. Apache Solr’un Alfresco’dan belgeleri indekslemesi için CMIS API, Alfresco’daki belgeleri almak için kullanıldı. Belgeler Drupal’da bulunduğunda, bir Alfresco belge düğümü olarak kaydedilir ve Apache Solr tarafından indekslenir.

Kullanıcılara Drupal’dan Alfresco’ya belge yükleme olanağı sağlamak için bir CMIS API’si oluşturuldu. Form dökümanları Alfresco’daki iş akışını başlatmak için özel web komutları gerektirdi. Her iki belge türünü yüklemek için CMIS kullanmak, gözden geçirenin ve bölüm başkanının meta verilerini oluşturmak için bir iş akışı kuralı tetikler. İnceleme yapan kişi daha sonra bölüm başkanından nihai onay ile gözden geçirmek için birden fazla kullanıcı belirtebilir. Tamamlandığında, belge portalda yayınlanabilir.

Sonuç

Alfresco ve Drupal ile, Mercy şimdi 38.000 işçinin Mercy’nin çeşitli coğrafi konumları ve veri depolarındaki bilgilere erişebildiği birleşik bir konuma sahiptir.

Mercy, yeni portalın tüm kuruluşun belge yönetimi ve iş akışı ihtiyaçlarını karşıladığından emin olmak için teslim sürecinde Appnovation ile yakın bir şekilde çalıştı.

İstihdam geliştiricileri, Merhamet geliştiricilerine birebir eğitim sağladılar ve kod mantığı ve uygulamasıyla ilgili olağanüstü destek sağladılar. Mercy Sağlık Sistemleri Müşteri Hikayesi’ni okuduğunuz için teşekkürler.

Recent Posts

 

This post is also available in: İngilizce