Moda Perakendeciliğinde yeni bir özelleştirme dönemi

Konu: Kitlesel Kişiselleştirme Çağında Moda Perakendeciliği! Moda endüstrisi sürekli evrim içerisindedir ve yeterince hızlı yenilik yapmayan perakendeciler geride kalacaktır. Moda perakendecilerinin yeniliğe ihtiyaç duydukları önemli alanlardan biri kişiselleştirmedir; çünkü moda-bilinçli tüketiciler, yeni satın aldıkları giysilerin kendilerine özel olarak uygun olduklarını düşünerek bir mağazadan çıkmak istemektedir.

Bu kişiselleştirme zaten tasarım aşamasında, akışa başlıyor. Verilerin toplanması ve makine öğrenimi gibi teknolojilerin kullanılmasıyla, moda üreticilerinin tüketici tercihlerini toplaması ve analiz etmesi ve sonuçları tasarım ve üretim sürecine yönlendirmek için kullanması artık mümkün.

Kitlesel Kişiselleştirme Çağında Moda Perakendeciliği

Kitlesel kişiselleştirme çağında moda

 

Kitlesel özelleştirme çağına giriyoruz. Bazı ürün kategorilerinde, Deloitte Tüketici İncelemesine göre, tüketicilerin yüzde 50’sinden fazlası özelleştirilmiş ürünler veya hizmetler satın alma konusundaki ilgisini dile getirdi. Rapor yazarları şöyle diyor:

Gelecekte, kişiselleştirme unsurunu içermeyen işletmelerin gelir ve müşteri sadakati kaybetme riski var.

Fakat iş modaya geldiğinde, kişiselleştirme karmaşık bir konudur. Giysilerde aynı büyüklükte olsalar bile, iki insanın çok farklı tercihleri, vücut şekli ve stil beklentileri olacaktır.

Böylece, kişiselleştirmeyi ve stili kişiselleştirmek için, her tarzın arkasındaki ayrıntıları ve yapıyı ve bunları satın alan ve saklayan tüketicilerle olan ilişkisini anlamanız gerekir.

True Fit, moda perakendecileri için veri odaklı kişiselleştirme platformu yaratan bir ABD şirketidir. Üst düzey markalar, perakendeciler ve milyonlarca tüketici ile olan ortaklıkları sayesinde giyim ve ayakkabı için çok uygun bir uyum ve stil verisi veri tabanı oluşturdu. Big Data tekniklerini kullanarak bu verileri analiz eder ve kişiselleştirme hizmetlerini moda perakendecisine sunar.

Amazon ve Google gibi çevrimiçi dünyanın devleri, bir kişinin yalnızca görsel içeriğe sahip olmalarına dayanan kişiselleştirilmiş giysiler oluşturmak için projeler üzerinde çalışıyor. Örneğin, bir kullanıcının webstite üzerinden satın aldığı veya göz attığı kıyafet türleri.

Deneyimi kişiselleştirin!

Ancak kişiselleştirme sadece ürünleri özelleştirmekle ilgili değildir. Tüm alışveriş deneyiminin kişiselleştirilmesi, müşteri yolculuklarının farklı kanallarda parçalara ayrıldığı ve satın alma yolunun birkaç dakika veya birkaç hafta sürebildiği bir dönemde perakendecilerin tüketicilere daha yakın olmalarını sağlar.

Kişiselleştirme teknolojilerini kullanarak, web siteleri bir müşterinin tercihlerini daha iyi anlamak ve böylece önerileri daha iyi anlamak için satın alma ve tarama geçmişine dokunabilir. Hepimiz Amazon’dan ve diğer e-postalardan gelen e-postaları biliyoruz, “Son zamanlarda A ürününe bakıyorsunuz, belki B Ürünü de ilginizi çekebilir”.

Önerilerin yalnızca son tarama tarihimize ve benzer tarama alışkanlıklarına sahip müşteriler tarafından en çok satın alınan ürünleri seçen bir algoritmaya dayandığını biliyoruz. Yine de, web sitesinin ilgilendiğimizi “bildiğini” ve yardım etmeyi teklif ettiğini düşünüyor; deneyim kişiselleştirilmiş hissediyor.

Giderek artan bir şekilde, tüketiciler tuğla ve petar perakendecilerin aynı şeyi yapabilmelerini bekliyor.

Dolayısıyla, tüketicilere fiziksel mağazanızı ziyaret etmeye devam etmeleri için iyi nedenler vermek istiyorsanız, onlara yüksek kaliteli, kişiselleştirilmiş bir mağaza deneyimi sunmanız gerekir.

Nasıl yaparsın? Bu soruyu bir takip blogunda cevaplayacağım.