Kârı Artırmak için OmniChannel Perakende’de Çift Fiyatlandırma Kullanımı Nasıl kullanılır? Günümüzün çok kanallı döneminde, McKinsey & Company‘nin yakın tarihli bir makalesine göre, müşterilerin çeşitli kanallardan neye değer verdiğini ve bunların ödemeye hazır oldukları fiyatları nasıl etkilediğini anlamak önemli bir sorun haline geldi.

Kârı Artırmak için OmniChannel Perakende’de Çift Fiyatlandırma Kullanımı

Fiyatlandırma stratejileri, kullanımı kolay, uygulanması zor ve nispeten başarılı olmak için kullanılırdı. Ancak bugün çok daha fazla fiyatlandırma şeffaflığı var ve tüketicilerin davranışları daha çok fiyat odaklı. Mağazanızda bir ürüne göz atarken, web sitenizde sunulan fiyatları ve rakiplerin fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Dolayısıyla, etkili bir fiyat stratejisinin, rakiplerin fiyatlarına hızlı bir şekilde yanıt verebilmesi, kanallar arasında iyi bir şekilde çalışabilmesi ve uygulamada çok daha ayrıntılı olması ve tanıtımların belirli kanallarda, ürün kategorilerinde ve müşteri segmentlerinde hassas bir şekilde hedeflenmesine olanak sağlaması gerekir.

Geleneksel fiyatlandırma

 

Bu, perakendecilerin kanallar arasında fiyatı hizalamayı ve promosyonları senkronize etmeyi ve kanalların aynı müşteriler için rekabet etmemesini sağladıkları geleneksel uygulamalardan bir sapmayı temsil ediyor.

İlk bakışta, fiziksel mağazaların kullandığı aynı fiyatlandırma ve promosyon politikalarını çevrimiçi kanallara uygulamak mantıklı.

Elbette yönetmek daha kolaydır ve bir çevrimiçi mağazanın bir tuğla-harç perakendecinin fiziksel mağazalarının büyük bir versiyonu olduğu fikrini güçlendirir – sonsuz koridor konsepti.

Fiziksel mağazada istediğiniz ürünü bulamıyorsanız, çevrimiçi olarak satın alıp fiziksel alışverişe uygulanan aynı fiyat ve promosyonlarla satın alabilirsiniz. Fikrin belli bir mantığı var.

Farklı kanallar, farklı fiyatlar

Ancak, fiyatların ve promosyonların fiziksel ve sanal kanallar için neden aynı olması gerektiğine dair hiçbir neden yoktur.

Gerçekten de, çok kanallı modelden en fazla faydayı elde etmek isteyen perakendeciler için, fiyat ve promosyonların her bir kanalın özelliklerine göre optimize edilmesi daha iyi olabilir.

İyi bir örnek ise, geçtiğimiz yıl mağazalarında değil, online olarak satın alınırsa, belirli ürünler için daha yüksek fiyatlar ödemeye başlayan Walmart’dır. Walmart’ın yaklaşık 12.000 mağazası var ve e-Ticaret büyümesini hızlandırmaya çalışırken, seçici çift fiyat politikası, mağaza içi trafiği üzerindeki cannibalizasyon etkisini en aza indirecek şekilde tasarlandı.

McKinsey, birçok perakendeci için fiyatların çevrimiçi ve fiziksel mağazalar arasında giderek daha fazla değiştiğini buldu. Perakendeciler, Walmart örneğinin gösterdiği gibi istisnalar olsa da, dijital alanda daha düşük fiyatlar sunma eğilimindedir.

Danışmanlığa göre, fiziki ve dijital kanallar arasında etkili bir fiyatlandırma stratejisi uygulayan perakendeciler,% 2 ile% 5 arasında bir büyüme oranı yakalayabilirler.

 

Teknolojinin perakendecilere fiyatlandırmada rekabet avantajı sağlayabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için, Openbravo on-demand web seminerini izleyin, “Fiyatlandırma Gücü: Rekabet Avantajı için Perakende Promosyonlarını Optimize Edin”.

 

Diğer Blog Yazıları