İş Süreçleri Modellemesi Nedir? İş süreci modellemesi, düzenli iş süreçlerini haritalamak ve bunları geliştirmek için yollar bulmaktır. İş süreci yönetimi uygulamasının bir parçasıdır.

İş Süreçleri Modellemesi Nedir?

İş Süreçleri modellemesi yazılımı bir organizasyonda ‘olduğu gibi’ süreçlerin analitik bir temsilini sağlar ve bunları daha verimli hale getirmek için ‘olmak’ süreçleriyle tezat oluşturur.

Birçok iş süreci modelleme aracı, böyle bir şey üretmeye son verir:

İş Süreci Analizi

Neden İş Süreçleri Modellemesi Kullanmalı?

Modellemede ilk adımınız aslında kalem ve kağıttır. Ancak, aslında bir iş süreci yürütmek için, bu süreci bir iş akışı motorunun anlayabileceği şekilde sayısallaştırmanız gerekir.

İş süreci modelleme araçları , sürecinizi dijital bir şekilde, daha sonra canlı bir otomatik işleme aktarılabilecek şekilde temsil etmenizi sağlar.

İş süreci modelleme’de birçok fayda vardır:

  • Sürecin nasıl çalıştığına dair herkese açık bir şekilde bilgi verir.
  • Tutarlılık sağlar ve süreci kontrol eder
  • Gereksizlikleri ve verimsizlikleri tanımlar ve ortadan kaldırır.
  • Süreci açık bir şekilde başlatır ve sona erer

İş süreci modellemesi, benzer süreçleri birlikte gruplandırmanıza ve nasıl çalışacaklarını tahmin etmenize yardımcı olabilir. İş süreci modelleme araçlarının öncelikli amacı, işlerin şu anda nasıl olduğunu analiz etmek ve daha iyi sonuçlar elde etmek için nasıl yapılmaları gerektiğini simüle etmektir.

İş Süreçleri Modellemesi Nedir?

İş Süreçleri Modelleme Teknikleri

İş süreci modellemesi, akış şemaları, programlar, hipermetin veya betiklerle ifade edilebilir. İş süreci modellemesini uygulamak için tek bir yol yoktur; Aslında, 12 kadar teknik arasından seçim yapabilirsiniz .

En yaygın iş süreci modelleme tekniklerinden bazıları şunlardır:

İş Süreçleri Modelleme Notasyonu (BPMN)

BPMN 2.0, süreç analistleri ve iş modelleme araçları yaratanlar tarafından kullanılan standart bir sözdizimi haline gelmiştir. Sürecin akışını ve nüanslarını tümüyle ileten çizgiler, oklar ve geometrik şekillerin nispeten basit bir kullanımıdır. Bir süreç danışmanı bir BPMN 2.0 modeline bakabilir ve tam olarak nasıl işleyeceğini bilir.

“Sonunda, bu şirketler şirketlerin ürünlerini aldıklarında ve pazarlama makinelerini hızlandırdıklarında, BPMN süreç modelleme ve yürütme için tartışmasız standart olacaktır. Ama şu an hala haberler ve gerçeklik arasındayız. ”- Bruce Silver, Proses Danışmanı ve BPMN Metodu ve Stili kitabının yazarı

Ancak, BPMN 2.0 hala öğrenilmiş bir dildir ve nispeten basit olmasına rağmen, normal iş kullanıcıları için hemen sezgisel değildir. Süreç danışmanları için harika bir araçtır, ancak kendi uygulamalarını oluşturmak isteyenlere yardımcı olmaz.

Evrensel İşlem Gösterimi

Öğrenilecek yeni bir dil yerine, daha sezgisel bir sistem Universal Process Notationveya UPN’dir.

UPN, tamamlanacak her görev için basit bir kutu sağlar. Kutu, ne olduğunu, kimin atanacağını ve sırada gerçekleştiğini gösterir. BT’nin süreçleri tasarlama ve analiz etme, yönetimin iş normlarına uyması ve daha da önemlisi, son kullanıcılara süreçleri amaçlanan şekilde anlamalarını sağlamak son derece yararlıdır. PM BPM, modelinde UPN kullanır.

Akış Şeması Tekniği

Akış çizelgeleri karmaşık süreç akışlarını basit ama etkili bir şekilde açıklar. Proses adımlarını, girişlerden gerçek süreçlere ve çıktılara giden sıralı düzende gösterirler. Aslında, akış şemaları BPMN’nin gelişmiş proses akışlarını göstermesi için temel çerçeveyi sağlar.

Gantt Grafikleri

Adımları sırayla göstermek yerine, Gantt grafikleri bütün süreci ana eksenlerden biri olarak ‘alınan zamanı’ kullanarak gösterebilir. Bir projeyi tamamlamak için alınan toplam süreyi diğer seçeneklerden daha iyi göstermek daha iyi bir iştir.

Petri-Nets

Geleneksel olarak matematiğin bir modelleme tekniği olan petri ağları, iş süreçlerini modellemek için de yararlıdır. Petri-ağları, farklı renkteki karmaşık iş akışı adımlarını, kullanıcıları ve rotaları sınıflandırır veya renk koduyla kodlar.

Süreç Modelleme Yazılımında Neye İhtiyacım Var?

Çoğu BPM Suiti, iş süreçleri modelleme araçlarını içerir. Ancak, bazıları modeler ayrı bir uygulama olarak var.

Modelleyici bir BPMS’deki en önemli unsurlardan biridir ve bir paketi satın almadan önce bunu öğrenmek için çok zaman harcamalısınız.

Büyük iş modelleme araçları şunları yapmalıdır:

  • İşletme bölümleri için öğrenmek kolay olun
  • BT ekiplerinin diğer bölümlerle iletişim kurması için basit olun
  • Ucuz ve endüstri uyumlu olun
  • Grafik arayüzü ile entegre bir iş akışı editörü aracı var
  • Uygulamadan önce iş akışını simüle edebilme

Süreç modelleyicileri hakkında daha fazla bilgi edinin.

İş Süreçleri Modelleme Nedir? yazısını okuduğunuz için teşekkür ederiz.