İş süreci modellemesi şirketinizi nasıl daha verimli hale getirebilir? Bu gönderide, iş süreci modelleme tekniklerinin, işletmenizin performansını iyileştirme konusunda size nasıl yardımcı olacağını açıklıyacağız.

İş süreci modellemesi şirketinizi nasıl daha verimli hale getirebilir?

 

Prosesinizi Optimize Edin

 

Ölçmediğiniz şeyi yönetemezsiniz!

İş süreci modellemesi, kurum veya kuruluşunuzun süreçlerinin görsel bir görünümünü oluşturma işidir. Bu, faaliyetleri ve bunları yürütmekten sorumlu kişi veya grupları içerir. Süreçten üretilen veya girilen veriler ve üretilen belgeler de bileşenlerdir. Bu bilgilerle, yöneticiler daha az üretken alanları belirleyebilir ve performanslarını iyileştirmek için bir plan geliştirebilirler. Önceki bir blog yayında yazıldığı gibi, “ölçmediğiniz şeyi yönetemezsiniz.”

Şirketler, modelleme süreçlerine iş modelleme modellemesi tarafından sağlanan standartlaştırılmış elemanlar kümesini kullanırlar. BPM.com’un 2016 beyaz belgesinde de belirttiği gibi, dört temel öğe türü vardır:

  • Çevreler tarafından belirtilen etkinlikler . Bunlar bir aktivitenin başlangıç ​​ve bitiş noktalarını içerebilir.
  • Aktiviteler , dikdörtgenler olarak çekilir ve bu formlar ve çıkış belgeleri gibi çok aşama olduğunda, içermektedir.
  • Elmaslarla tanımlanabilen ağ geçitleri . Bunlar bir etkinliğin alabileceği çeşitli yolları gösterir.
  • Sıra akar , ok olarak işaretlenir (katı, noktalı, vb.).

İş Süreçleri Modelleme Araçları

Süreç iyileştirme hedefi ile herhangi bir iş akışını eşlemek için kullanılabilecek çeşitli süreç modelleme araçları vardır.

  • SIPOC Diyagramları , iş başlamadan önce bir süreç iyileştirme projesinin tüm ilgili unsurlarını tanımlamak için kullanılan Altı Sigma aracı.
  • BPMN Süreç Haritaları , UML akış şeması tekniği gibi, BPMN standart notasyonu tüm iş paydaşlarının süreçleri ve işbirliği noktalarını kolayca anlamasına yardımcı olur
  • UML Diyagramları , Birleşik Modelleme Dili, sistemle ilgili bilgileri daha iyi anlamak, değiştirmek, muhafaza etmek ve belgelemek için ana aktörler, roller, eylemler, eserler, sınıf ile birlikte bir sistemi görsel olarak temsil eder.
  • Değer Akışı Haritalama , Kağıt ve kalem kullanarak sıklıkla kullanılan bir işletme tekniği, katılımcıların ürün akışı veya bilgi akışını, değer akışı üzerinden yolunu bulmasını sağlar.
  • IPO Modeli , girdileri ve çıktıları dönüştürmek için gerekli girdileri, çıktıları ve gerekli süreçleri tanımlayan fonksiyonel grafik.

SmallBusiness.com’dan bir örnek düşünelim :

“… Bir iş süreci akış şemasını gözden geçirirken, bir şirketin üst düzey yönetim ekibi haftanın çalışanı gibi teşvik programları sunan departmanların, olmayanlara göre daha üretken olduklarını fark edebilir. Sonuç olarak, şirket çapında çalışanlara teşvik sağlamayı tercih edebilirler. ”

İş süreci modellemesi şirketinizi nasıl daha verimli hale getirebilir? Süreçlerin anlaşılması, kolaylaştırılması ve otomatikleştirilmesi, daha verimli ve daha karlı işletmelerde sonuçlara yol açar. Süreç haritalama kullanımı yoluyla, önemli karar alma için bilgi hazırdır. İş akışlarını grafik olarak tasvir ederek, organizasyon iş boyunca çeşitli iş akışlarında saydamlık kazanır. Bu bilgiyi hazırda bulundurmak, iş çevikliği için güçlü bir temel oluşturur ve yeni ürün ve hizmetler için piyasaya çıkma çabalarını hızlandırır.

 

Bu blog dizisinde, her gönderi, süreç modellemesinin nasıl çalıştığı konusunda daha derine inecek. Bu seri, süreç modellemesinin performans için makul kriterleri nasıl belirleyeceğini tartışacaktır. Ayrıca modellemenin bir sürecin ne derece değiştirilmesi gerektiğini gösterebileceği tartışılacaktır.