İş Akışı Yönetimi ve BPM: farkını anlama

İş akışı yönetimi ve BPM (İş Süreci Yönetimi), modern iş için iki terimdir ve çoğu kez kafa karıştırır. İş Akışı Yönetimi ve BPM farkını anlamak için bu yazıyı sizinle paylaşıyoruz. Bazıları aynı şey olduğunu söyleyebilir; diğerleri tamamen farklı kavramlar olduğunu iddia edebilir. Her ikisini de anlıyorum ve bu makalede bu iki yaklaşımın farklılıklarını ve benzerliklerini açıklamak istiyorum. Sonuçta, ne olduğunu anlamadan, doğru seçimi yapmak ve işinizi doğru araçlar ile donatmak imkansızdır.

iş akışı yönetimi ve BPM ELMA BPM Blogu

BPM ve iş akışı çoğunlukla aynı ihtiyaçlara hitap etse de, her biri farklı bir şekilde yapar. İş akışı yönetimi, zaman kazandıracak ve işi daha iyi yapacak belirli tekrarlanan görevleri ve prosedürleri koordine etmenize olanak tanır. İş akışı, kişilere ve talimatlara odaklanır ve bir görevle ilgili her bir kişinin rolünü açıklar. Esasen, iş akışı yönetimi günlük işlerinizi düzenlemenizi sağlar.

İş Süreçleri Yönetimi

İş Süreçleri Yönetimi, daha karmaşık bir yaklaşımdır. Tüm organizasyonu koordine eder ve verimliliğini artırmak için iş süreçlerine odaklanmaktadır. Bu önemli; BPM, yalnızca süreçlerin otomasyonu değil, aynı zamanda sürekli gelişmesidir. Bununla birlikte, BPM, bir bileşen olarak iş akışı yönetimini içermez ve bu genellikle karışıklığa neden olur.

Ancak, bu noktada İş Akışının İş Süreci Yönetimi olmadığını görebilirsiniz. İş akışı, örneğin bir satınalma siparişinin işlenmesi ile ilgilidir. Belli talimatlara uyan bazı insanlar tarafından yapılan bir iştir ve müşteri odaklı bir süreçtir.

Bununla birlikte, İş Süreçleri Yönetimi şirket çapında ve devam etmektedir; bir grafikte gösterilen etkinlikler kümesiyle sınırlandırılamazsınız. Büyük resmin üzerine odaklanır ve belirli bir işin nasıl yapılması gerektiği açıklaması yerine bir strateji olur.

iş akışı yönetimi ve iş süreci yönetimi - ELMA BPM Blogu

Teknik desteği düşünün. Bir müşterinin sorununa bağlı olarak iş akışı, belirli bir çalışana sorunu atar, zaman sınırını belirler ve çözülen sorunu istemciye geri yönlendirir. Ancak BPM’de teknik destek birçok bölümden (ve iş akışlarından) sadece biridir. Operasyonu, yazılım mühendisleri, yasal ve satış departmanları (ve bu konuda CRM) ile koordine edilir. Teknik destek sorunlarının çözümünde yer alan belgeler, şirketin EDMS’ine aittir ve tüm bu etkileşimler, genel stratejiye göre şirketin tüm süreçlerinde darboğazları arayan ve gelişme gösteren Business Process Management yazılımı tarafından izlenir.

 

BPM Yazılım ve İş Akışı Yönetim Yazılımı

İş Süreçleri Yönetimi’nin kendisi bir ürün değildir ve İş Akışı Yönetimi değildir . Bununla birlikte, ikisi için bir yazılım var ve şu anda hangi yaklaşımı şirketinize en iyi şekilde seçtiğinize karar verdikten sonra uygun bir çözüm uygulayabilirsiniz.

Mesele şu ki, şirketiniz için en iyi neydi?

İş akışı otomasyonu, kişi ve belgelerin düzenlenmesi için en iyisidir ve çalışanlarınızın işlerini daha iyi yapmalarına yardımcı olur. Sürecin belirli adımlarını otomatikleştirmek istiyorsanız, iş akışı yönetimi yazılımı sizin için doğru çözüm olabilir. Bir veya iki departmanın çalışmalarını koordine etmek ve kimin ne zaman ne zaman ne yaptığını net bir şekilde belirlemek için mükemmeldir.

İş akışı sistemlerinin kurulumu daha kolaydır ve yapılandırma için daha az zaman gerekir. Tabii ki, bunların uygulanması ve yükseltilmesi de daha az pahalıdır. Bununla birlikte, şirketiniz nispeten büyükse ve aşağıdakileri yapmanın yollarını arıyorsanız:

  • bir strateji uygula
  • tüm departmanlar ve harici sistemler arasındaki etkileşimi koordine et
  • sürekli iyileştirme uygula

o zaman bir Business Process Management sistemi muhtemelen aradığınız şeydir. Farklı platformlardaki entegrasyonu sağlar ve CRM, ECM ve diğer uygulamaları bağlar.

BPM sistemleri de büyük bir yatırımdır. Ölçeklenebilirler ve işletmenizin her alanında tam kontrol sahibi olmanızı sağlarlar. Genellikle oldukça pahalıdırlar ve uygulama ve yapılandırma için daha fazla zaman gerektirirler; Bununla birlikte, mevcut ücretsiz BPM yazılımı da var, bu nedenle bu yaklaşımı uygulamak konusunda olumluyorsanız, çok düşük maliyetle yapmayı deneyebilirsiniz.

Sonuç şu: akıllıca seçin!

Bir uygulama BPM sistemi bir şirkette, hatta bir serbest birini 5 kişilik boyutu kaynak israfı olacaktır. Sadece para değil, aynı zamanda uygulama zamanı, süreç açıklaması, yapılandırma ve eğitim de söz konusudur. Bununla birlikte, bir iş akışı çözümü, aşırı taahhüdünüz olmadan size en uygun kontrol seviyesini verecektir.

Öte yandan, eğer bir odayı aşmış bir şirket yönetiyorsanız, BPM’yi kapsamlı bir otomasyon, izleme ve tüm işletmenizi idare etmek için farklı sistemleri birbirine bağlamak ve paylaşımlı bir sistem oluşturmak için mükemmel bir çözüm bulacaksınız tüm bölümlerin bir arada çalıştığı bilgi alanı.

This post is also available in: İngilizce