İş Akışı ve İş Süreçleri Yönetimi Fark Nedir? İnsanların iş akışı yönetimini ve süreç yönetimini birbirinin yerine kullanması normaldir. Sonuçta, ikisi arasında terminolojiyi karıştırmayı kolaylaştıran bazı temel benzerlikler vardır.

İş Akışı ve İş Süreçleri Yönetimi Fark Nedir?

 

Bir işletmenin muhasebe departmanına ait bir örnek verelim. İş süreçleri yönetimi, borçlar, personel maaşları, satıcılar vb. Gibi tüm faaliyetlerini yönetmeyi kapsayacaktır. Öte yandan, bu departman için iş akışı otomasyonu sadece borçları yönetmek için bir uygulama oluşturabilir. Plazma

Büyük iş planında, buna iş akışı veya iş süreci yönetimi dediğinizde , projenin kendisini etkilemeyecektir.

Verimliliği artırma gibi belirli bir hedefe ulaşmaya çalışmadığınız sürece. Daha sonra ayrım çok önemlidir.

Bu parçada, ikisi arasındaki benzerlikler ve farklılıklar hakkında konuşacağız, böylece projelerinizi doğru bir şekilde planlayabilir, her bir iş için geçerli olanları tanımlayabilir ve hangi kaynakların ileriye doğru uygun olacağını bilirsiniz.

İş Akışı Yönetimini Anlama

İş akışı yönetimi, genellikle proje yöneticilerinin veya liderlik takımlarının belirli bir iş akışının parçası olan belirli bir görev dizisini oluşturup denetlemelerini sağlayan bir araç aracılığıyla yapılır. Bu genellikle iş akışını gösteren bir tür diyagram aracılığıyla yapılır.

İş akışı şemaları oldukça basit olma eğilimindedir; tipik olarak, birilerinin harekete geçmesi ve bir sonraki adıma geçmesi için yeterli bilgiyi sağlayan en temel talimatlar dizisidir.

İş akışı yönetimi ile ilgili dikkat edilmesi gereken husus, süreç hakkında daha az ve spesifik rollerinin yanı sıra, ilgili kişiler hakkında daha az şeydir.

Örneğin: İş akışı, telefonla veya çevrimiçi olarak bir taksi rezervasyonu yaptığını gösteren bölünmüş seçeneklere sahip bir müşteri ile başlayabilir. Bu, onları bir şube üzerindeki canlı bir operatöre veya çevrimiçi olarak bir aracıya bağlar. Her iki şube de, bir sonraki adımın, iş akışında bulunan birkaç sürücüden biriyle yapılmış bir yolculuk olduğu belirli bir sunucuya yakınsayabilir.

müşteriler için sunucu iş akış şeması taksi

Bu genellikle otomatik bir işlem değildir , ancak iş akışı müşterinin akışını ve dahil olan belirli kişilerle birlikte rezervasyon yapmak için yapılandırılmış yolu gösterir.

Bir iş akışının başka bir örneği, belirli bir rol için kredi olabilen ve belirli bir dizi yönergeyi veya evet veya hiç soruya dayanmayan sonraki adımları içeren bir örnektir . Aşağıdaki resimde, bir makalenin okunmasıyla iş akışının başladığını görebilirsiniz. İş akışı, sonuçta iki sonuca yol açan, evet ya da hayır cevabı temelinde ne yapılacağına dair talimatlar içerir.

makale yayınlama iş akışı akış şeması

Yine, iş akışıyla, insan merkezli görevlerle uğraşıyorsunuz.

İş akışı yönetimi için uygulanabilir kullanımlar

Bazı iş akışları daha maliyetli araçlarla otomatikleştirilebilirken, genellikle aynı anda birkaç kez yürütülen bir iş akışı etrafında, çoğu değil. Birden fazla kişinin katıldığı belirli bir görevdeki temel adımları tanımlamak için oradalar ve her bireyin rolünü özetliyorlar.

İşte iş akışı sistemlerinin yaygın olarak kullanıldığı bazı örnekler:

Satış Departmanları  – Farklı seviyelerde temsilciler, bir müşteri portföyünde benzer bir satış döngüsünden geçerken, bu müşterilerin her biri satış hunisinin farklı bir aşamasındadır . Bu, yukarıdaki rezervasyon örneğine benzer.

Müşteri Servisi – İş akışları, çeşitli servis kademeleriniz olduğunda müşteri hizmetleri ve teknik destek hizmetlerinde sıklıkla kullanılır. Bir iş akışı hangi görevlerin hangi görevleri üstlendiğini tanımlar. Müşteriden gelen sorgulamaya veya belirli bir soruna dayanarak iş akışı, sorunun nasıl yönlendirilmesi ve atanması gerektiği hakkında talimatlar sağlar.

İmalat –  İmalatta, bir iş akışı, üretimde bir adımın ve dahil olanların tamamlanması için belirli adımları tanımlayacaktır. Bu genellikle bir üretim hattının bölümlerinde görülür.

Kurumsal İş Akışı – Genel iş akışının 30.000 ‘genel görünümünü gösteren daha büyük iş akışları oluşturulabilir. Örneğin, bir B2B işindeki akışı, almayı, üretmeyi, depoya geçmeyi, paketlemeyi ve nihayetinde dağıtmayı sağlayan bir satın alma siparişiyle başlayarak gösterebilir . Bu örnekte, süreçlere özgü bir ayrıntı yoktur, bunun yerine, müşteri hizmetlerinden veya bir satış departmanından gelen diğer şubeleri de içerebilen genel iş akışını gösterir.

Yine, detaylı süreçlere değil, insanlara / bölümlere odaklanır.

İş Süreçleri Yönetimini Anlama (BPM)

İş Akışı ve İş Süreçleri Yönetimi Fark Nedir? İş akışları, görevleri gerçekleştiren kişilere ve bireysel rollerine odaklanırsa, iş süreçleri yönetimi, bu süreçlerin verimliliğini artırmak için bir örgütün bireysel süreçlerini tanımlamaya odaklanır.

Yaklaşımla, bir şirket, uçtan uca kullanılan mevcut süreçleri tipik olarak tanımlar. Bu süreçler, sürecin her aşamasının bir parçası olan eylemleri ve adımları içerecek şekilde detaylandırılacaktır. Bu, belirli bir proje, bireysel departmanlar veya bir bütün olarak bir kuruluş için yapılabilir.

bpm iş süreci yönetimi yaşam döngüsü

Bu ilk süreç haritası, işlerin nerede darboğaza düştüğünü ve dikişlerin yol vermeye ve verimliliği düşürmeye başlayabildiğini görmenizi sağlar. Verilerle eşleştiğinde, süreci daha verimli hale getirmek için bireysel segmentleri iyileştirmek için yapabileceğiniz değişiklikler hakkında net bilgiler sağlar.

Büyümeyi hedefleyen işletmeler genellikle birden fazla departman ve takım arasındaki çabaları hızlandırmak için süreç yönetimini kullanır ve sonuçta maliyetleri düşürür veya müşterilere daha iyi bir hizmet kalitesi sağlar.

Önceki segmentte, iş akışının bir üretim hattında belirli adımları tanımladığı imalatta bir örnek vardı. İş süreci yönetimi ile gerçekleşen her adımın ayrıntılı talimatlarını bulabilirsiniz. Daha sonra, verileri kullanarak üretim hattını daha verimli hale getirmek için en kritik darboğazları belirleyebilirsiniz.

İş Süreçleri Yönetimi (BPM) Genel Olarak Nasıl Dağıtılır?

Neredeyse her işletme, amaçlarını ve hedeflerini gerçekleştirmek için çalışırken süreç yönetiminden yararlanabilir. Bir drop shipping işletmesi bile , malların nasıl tedarik edildiğini, bu malların web sitesinde nasıl listelendiğini, nasıl pazarlandıklarını ve nasıl teşvik edildiğini, siparişlerin nasıl yerine getirildiğini ve müşterinin ömür boyu değerini geliştirmek için sipariş sonrası katılımın nasıl gerçekleşeceğini açık bir şekilde tanımlayabilir. .

Süreç yönetiminin ne için kullanılabileceğine dair birkaç örnek:

Sağlık kuruluşları – Hastaneler gibi sağlık sistemleri hastaları tedavi etmek için çok sayıda farklı takım çalışır. Süreçler karmaşıktır ve sorunların oluşması için birçok fırsat vardır. Süreç yönetimi, hastalar için daha iyi bir bakım kalitesi sağlamak için verimsizlikleri ve darboğazları azaltmaya yardımcı olur.

Finansal – Bankalar ve Hedge Funds gibi diğer finansal kurumlar, süreçlerindeki her adımın federal düzenlemelere uymak için yakından takip edilmesini sağlamak amacıyla iş süreci yönetimini kullanır.

Yaratıcı – Birden çok ekiple ve yüklenicilerle çalışan tasarım ajansları, süreç yönetimini sık sık kullanır. Bu bağlar, projelerin tasarımdan tasarıma, kodlamaya ve geliştirilmesine, kopya üretimine, kalite güvencesine, gözden geçirme ve dağıtıma geçmesiyle doğru ayrıntıları ve sonraki adımları sağlar. Onay süreçleri oluşturmak verimliliği en üst düzeye çıkarır ve darboğazları ortadan kaldırır.

Workflow ve İş Süreçleri Yönetimi (BPM): Temel Farklılıklar

İş akışınız talimatlarsa, süreç yönetimi, kişilerin ve adımların amaçlandığı gibi çalışmasını sağlamak için strateji oluşturur. İş akışınızı bir futbol takımının seyir defteri gibi düşünün. Bir oyuncunun belirli bir oyun sırasında nerede olması gerektiğini tanımlar. Bu senaryoda, takımın koçu süreç yönetimidir. O, kimin nereye gittiğine, nasıl oraya vardıklarına, her bir oyunu başarılı yapmaları için neye ihtiyaç duyduklarına göre haritalandırılmıştır. Her oyunu en verimli şekilde dağıtmak, izlemek, düzeltmeler yapmak ve takım verimli.

Unutmayın, iş akışları insanları veya departmanları ve bazı durumlarda kaynakları ve belgeleri düzenlemeye odaklanır. Bir iş akışı oluşturulduktan sonra, bir değişiklik yapılması gerektiğine karar verene kadar genellikle bir harita gibi görünür.

Öte yandan, iş süreci yönetimi, tanımlandıktan ve dağıtıldıktan sonra genel sürecin devam eden bir izleme ve analizidir. Doğru kişinin doğru görevde olduğundan veya belirli bir belgenin gönderilmesinden emin olmak yerine.

Bununla birlikte, daha büyük süreçler içinde bireysel segmentleri yöneten ve hatta otomatikleştiren iş akışları oluşturmak oldukça yaygındır.

Sonuç

Seçtiğiniz, büyük ölçüde sizin hedefleriniz tarafından belirlenir. Verimliliği artırma ve hataları veya darboğazları azaltmak için kuruluşunuzdaki süreçlerin ayrıntılı bir haritasını oluşturmanız gerekiyorsa, o zaman iş süreci yönetimi en uygun seçenektir. Ölçeklendirilebilir ve onay sürecindeki bir sistemle, süreçlerinizin verimli ve tutarlı bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

 

Benzer Yazılar