İş süreci yönetimi (BPM) yazılımının hayatımızı kolaylaştırması gerekiyordu, ancak yanlış yazılımlar işleri zorlaştırıyor. İş hedeflerinize ulaşmak için, genel iş akışınızı iyice destekleyen bir yazılıma ihtiyaç duyacaksınız. Sonuçta, seçtiğiniz iş akışı tasarım yazılımı, yalnızca bireysel çalışanlar veya departmanlar değil, bir bütün olarak işletmenizi etkiliyor. Peki İş Akışı Tasarım Yazılımını Seçerken Dikkat Edilecek Temel Özellikler Nelerdir? İş akışı tasarım yazılımının aşağıdaki temel özelliklerini göz önüne alarak, işletmeniz için doğru uygunluğu seçmenize yardımcı olur.

 

İş Akışı Tasarım Yazılımını Seçerken Dikkat Edilecek Temel Özellikler

Yazılımınıza Herhangi Bir Aygıtta Erişin

Dünyamız mobil cihazlara daha fazla bağımlı hale geldiğinde, uyum sağlamalıyız. Kullandığımız cihazların bizi sınırlandırmasına izin veremeyiz.

Bu trende ayak uydurabilmek için birçok işletme, çalışanların kendi cihazlarını (BYOD) çalışmasına olanak tanıyan esnek politikalar seçiyor. ZDNet, anket yapılan işletmelerin yüzde 74’ünün zaten BYOD politikalarını uyguladığını veya uygulamayı planladığını bildirdi. BYOD politikasına sahip olmayan şirketler bile, genellikle şirket çalışanlarına ait çeşitli mobil cihazların kullanımına izin verirler.

İş akışı tasarım yazılımınız, her iki senaryoyu da kolay kullanım ve güvenlik ile karşılayabilmelidir. Ancak sadece dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve telefonlarla uyumlu yazılımlar için değil. Tüm işletim sistemlerini göz önünde bulundurun ve Windows, Apple ve Android cihazlarıyla uyumlu yazılım uygulamalarını seçin. Bu, çalışanlarınızın ve paydaşların kullanabileceği herhangi bir aygıta aerodinamik erişim sağlayacaktır.

 

Hesap Özeti’nize İşletmenize Göre Kişiselleştirin

Bir iş için önemli olan başkaları için önemli değildir. Örneğin, tüm sanayilerin kendi düzenleyici uygunluk standartları vardır, ancak eğitim sektöründeki işletmelerin öğrenci formlarını, başvurularını ve finansal yardım gereksinimlerini destekleyen sistemleri kullanması gerekir. Devlet sektörleri, fonlar tedarik için ayrılmadan, vatandaşların taleplerini karşılamadan ve hassas bilgileri güvenceye almadan önce karşılanması gereken çok sayıda onay onay belgesine odaklanabilir. İmalat sanayiindeki işletmeler, tedarik zinciri yönetimi, stok kontrolü, sistem erişim istekleri ve ISO 9000 uyumluluğu üzerine daha fazla odaklanmış olabilir.

Bu nedenle özelleştirilebilir bir gösterge tablosu değerlidir. Bu özellik, ön panelinizi kendi iş akışınızla ilgili düşüncelerinizle geliştirmenizi sağlar, örneğin:

Yerel ayara özgü ölçütler
Sanayi düzenlemeleri ve sertifikaları
Bütçe kısıtlamaları
Satıcı veya dış kaynak kullanımı gereksinimleri
Devlet, Federal veya Uluslararası yasal konular
Genel Kabul Görmüş Muhasebe İlkeleri (GAAP) veya Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (UFRS)

İş Akışı Tasarım Yazılımını Seçerken Dikkat Edilecek Temel Özellikler

Kod Baş Ağrılarını Giderme

BT personeli kodları anlıyor, ancak geri kalanımız için kodu öğrenmek yabancı bir dil öğrenmek gibidir. Gerekli ekip üyelerini temel kodlamayla ilgili eğitirken veya BT’ye bir iş akışı motoru kurmasını öğretirseniz, bu çok zaman gerektiren bir girişimdir. İş süreci yönetiminde istediğiniz son şey, değerli zaman ve kaynakları kaplayan uzun bir kurulum ve geliştirme safhasıdır. İş akışı tasarım yazılımında sezgisel sürükleyip bırakma ve form odaklı süreç özellikleri, nasıl öğrenileceğini öğrenmek veya öğrenmek zorunda kalmamak için kullanılır. Bu, daha hızlı bir dağıtım anlamına gelir, böylece yazılımı kullanmaya başlayabilir ve yararlarını daha erken elde edebilirsiniz.

Kodun bilinmesi veya öğrenilmesi gereğinin ortadan kaldırılması, yöneticilerin ve denetçilerin her şey değiştiğinde BT departmanına danışmadan ihtiyaç duydukları formları ve iş akışlarını yaratmalarına olanak tanır. Bu yaklaşım, günlük olarak yazılımı kullananlara daha fazla denetim sağlar.

 

Çalışan Etkinliği Raporlamasını Uygulama

Girişimci, çalışanların verimliliğini ölçmek için, çalışanların verimliliğini artıran ilk dört yöntemden biri olarak listeler. Çalışan verimliliği raporlamasını içeren iş akışı tasarım yazılımı, süreçlerinizdeki darboğazları bulmak için anahtar performans göstergelerinizi (KPI’lar) izlemenize yardımcı olabilir. Süreçlerinizi ve raporlarınızı çalışan verimliliği için özelleştirme yeteneği, kaynakların ve zamanın etkin bir şekilde kullanılmasını sağlar.

Kaynakların en verimli şekilde kullanılması için, süreç davranışını aşağıdaki gibi birden fazla etken aracılığıyla öğrenerek en iyi performansı belirlemenize ve geliştirmenize yardımcı olan yazılım çözümleri arayın:

  • Standart sapma
  • Kaynak maliyetleri
  • Karşılaştırmalı sıralama
Kullanıcıları Kolaylığıyla Yönetin

Çalışanlarınızın işinizle ilgili her şeyi bilmesine gerek yoktur; Bu, günümüz güvenlik temelli bilgi ortamında kesinlikle verilmiştir. Bununla birlikte, her çalışanın bilgiye güvenerek, ihtiyaç duydukları bilgiye erişebildiğinden emin olmak önemlidir. Kullanıcı yönetimi, anahtar kişilere rollerini yerine getirmelerine yardımcı olan izinler vermenize izin veren bir özelliktir. İzin veren kullanıcı yönetimi özelliklerine bakın:

  • Rollere, gruplara ve departmanlara özelleştirme
  • İş akışını bozmadan hızlı değişiklikler veya düzenlemeler
  • Geçmiş isteklerini etkilemeden düzenleme yapma olanağı
Bulutta Tutun

Erişilebilir değilse, hiçbir bilgi miktarı yararlı değildir; ancak bu bilgilerin hepsinin depolanması pahalı olabilir. Kaynakları bir bulut ortamında tutmak, verilere erişimi de arttırırken aşağıdakileri de arttırır:

  • Yerden koparan sunucu sistemlerine olan güveni azaltma
  • Enerji maliyetlerini yüzde 60-85 azaltma
  • BT departmanlarının bakım haricindeki görevlere odaklanmasına izin verilmesi

Bulut tabanlı yazılım, farklı işletim sistemlerine erişimi sağlayan yazılımlara ek olarak, hareketliliği ve iş akışını kolaylaştırır. Bulut, ihtiyaç duyulduğunda nerede olursa olsun, ihtiyaç duyan herkese iş erişimini sağlar. Bu esneklik, işinizi düzene sokar ve sizi başarıya götürür.

Yeni yazılım seçerken öğrenmek kolay ve kişisel iş gereksinimlerinize uyacak kadar esnek olmasını istiyorsunuz. ProcessMaker tüm bu özellikleri ve daha fazlasını sunar. İş akışı yönetiminin ne kadar kolay olabileceğini görün. Bugün ProcessMaker için 30 günlük deneme sürümünü edinin.

ProcessMaker, BPM, Workflow, iş akışı, iş süreçleri yönetimi, İş Akışı Tasarım Yazılımını Seçerken Dikkat Edilecek Temel Özellikler