BPMN’yi neden önemsemeliyim?

iş akış şeması nasıl hazırlanır? İş Süreçleri Modeli ve Gösterimi (BPMN), süreç modellemesi için küresel standarttır ve başarılı Business-IT-Alignment’in en önemli bileşenlerinden biridir. BPMN’yi kullanan kurumlar giderek artmakta ve giderek daha fazla üniversitede BPMN bir konu olarak öğretilmektedir. Sebepler şunlar:

Standart
BPMN, belirli bir kuruluşa değil, daha önce başka dünya çapında standartlara (ör. UML) göre kurulmuş bir kurum tarafından (OMG) aittir. Standart birçok yazılım ürünü tarafından desteklenmektedir; belirli bir satıcının ürünlerine daha az bağımlısın demektir.

Basitlik
BPMN’nin ardındaki ilke oldukça basittir, bu nedenle bu gösterimi çok hızlı bir şekilde başlatmaya başlayabilirsiniz.

İfade Gücü
Gerekirse, BPMN ile bir işlemin nasıl çalıştığını tam olarak açıklayabilirsiniz. Bununla birlikte, bu süreç kabaca tarif edilmekten daha zordur. Kesin modellemenin bu yolu mümkündür, ancak zorunlu değildir.

IT’de Uygulama
BPMN öncelikle süreçlerin teknik uygulanmasını desteklemek için geliştirilmiştir (“Süreç Otomasyonu“). Bir şirkette BT ne kadar önemliyse, BPMN‘nin kullanımı o kadar çok olur.

 

BPMN’de basit bir iş akış şeması nasıl hazırlanır?

BPMN öğreticimize oldukça basit bir süreç şemasıyla başlayalım:

A simple flow in BPMN

iş akış şeması nasıl hazırlanır sorusuna cevaben basit bir akış görünümü. A simple flow in BPMN.

Bu şema açlık çeken birisinin tetiklediği basit bir işlemi gösterir. Bunun sonucunda bir başkasının bakkaliye alması ve yemek hazırlaması gerekiyor. Bundan sonra, birisi yemek yiyip açlık çekmesini isteyecektir.

 

Örnekler

Sevkiyat Süreci
Bu BPMN öğreticisinin örnekleri, OMG tarafından sağlanan BPMN öğretici (PDF olarak indir) örneğinde “BPMN 2.0 by example” belgesine yaptığımız katkılar üzerine kurulmuştur.
Bu şemada, bir donanım perakendecisinin sipariş edilen mallar müşteriye gönderilmeden önce yerine getirmesi gereken hazırlık adımlarını buradan bulabilirsiniz.

Bu örnekte, yalnızca bu süreçte yer alan insanlar için bir havuz ve farklı yol çizgileri kullandık; bu otomatik olarak bu insanlar arasındaki iletişimi boşa çıkarıyordu: Biz sadece bir şekilde birbirleriyle iletişim kurduklarını varsayıyoruz. Bu süreci yönlendiren bir süreç motoru kullandıysak, bu motor kullanıcı görevlerini atar ve bu insanlar arasındaki iletişimden sorumlu olurdu. Böyle bir süreç motorumuz yoksa, ancak açıkça dahil olan kişiler arasındaki iletişimi modellemek istiyorsanız, bir sonraki bölümde açıklandığı gibi bir işbirliği şeması kullanmak zorunda kalacağız.

Pizza İşbirliği
Bu örnek, İş Dünyası İşbirliği ile ilgilidir. Bir pizza müşterisi ile satıcı arasındaki etkileşimi açıkça modellemek istediğimiz için bunları “katılımcı” olarak sınıflandırdık, bu nedenle onlara özel havuzlar sağlıyoruz, buraya bakınız.

Bu tür modellemede varsayılan anlambilim bulunmadığından, iş ortaklarının arasındaki etkileşimi göstermek için işbirliği şemalarını modelleyebileceğiniz, aynı zamanda farklı departmanlar, ekipler ve hatta tek işçi ve yazılım arasındaki etkileşimi modelleyerek bir şirkette büyütebilirsiniz İşbirliği şemalarında sistemler. Modelin amacına tamamen uygundur ve bu nedenle modelleyicinin yapması gereken bir karar, farklı havuzları olan bir işbirliği şemanın yararlı olup olmadığına veya bir önceki bölümde gösterildiği gibi farklı şeritleri olan bir havuza yapışıp kalmayacağız.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

ProcessMaker Workflow İş Akışı Hazırlama Programı

iş akış şeması nasıl hazırlanır

İş Akışı Hazırlama Programı

 

İletişim