Herkese selam, Sık sık iDempiere ve ADempiere ile OpenERP Karşılaştırması ve aralarında seçim yapmak konusunda soru sorulur. Bu yüzden, deneyimlerimi paylaşmak için vakit harcamayı düşündüm.

Openbravo, Adempiere, Compiere ve iDempiere hakkında az çok bilgi sahibi olduğumu belirtmek gerekir. Onlarla 5 yıllık tecrübemiz var. Adempiere ve iDempiere paketi tipik müşteri, toptan dağıtım ve yalın üretim için çok iyi. OpenERP ile çalıştık, çalışıyoruz.

iDempiere ve ADempiere ile OpenERP Karşılaştırması

OpenERP ile iDempiere / ADempiere (iD / AD) ERP’ye çok farklı iki yoldan yaklaşıyor. OpenERP çok basit seçeneklerle kutudan çıkar. QuickBooks’dan geliyorsanız ve basit bir ERP sistemine ihtiyacınız varsa işinizi yönetmenize yardımcı olur, OpenERP kolay görünür ve sizi rahat hissettirir.

OpenERP’de detaylı şeylere ihtiyacınız varsa, aradığınız özellik kümelerini bulmak için birçok modülü yüklemeniz, test etmeniz ve yapılandırmanız hatta özelleştirmeniz gerekir. Bu videoyu yaparken, çok basit bir ABD dağıtım şirketine destek olmak için yaklaşık 5 modül yüklemeliydim. En belirsiz modül, OpenERP’nin ABD muhasebe standartlarını desteklemesine yardımcı olan anglo-saxon muhasebe modülüdür.

iD / AD, her özellik 20M – 400M + USD arasında çalışacak şekilde kurulmuş ve yapılandırılmış halde kutudan çıkıyor. İşletmeniz hızla büyüyorsa ve bir kurumsal muhasebe sistemi öğrenmek için zaman ayırmaya hazır olduğunuzda, iD / AD size güven verecektir. İşte, ADempiere ve iDempiere hakkında yazdığım bir toptan dağıtım incelemesi. Derinlik ve objektiflik bakımından benzer bir OpenERP incelemesi bulursanız, lütfen bunu bizimle paylaşın.

iD / AD dokümanları diğer ERP sistemleri kadar güçlü değil. ADempiere ve iDempiere’ın birçok özelliğinin nasıl çalıştığının ayrıntılarını kendi kendinize öğrenmek bir sorun olabilir.

 

IDempiere / ADempiere ve OpenERP arasındaki farkı açıklamak için bildiğim en iyi yol, PostgreSQL ve MySQL veritabanı sistemlerine benzetilmesidir. PostgreSQL ve iD / AD, hayatlarını, bazen eşlerinin hız ve sadeliklerinden yoksun, zengin bir ürün olarak başlattı. OpenERP ve MySQL, hayatlarını, muadillerindeki kurumsal özelliklerin çoğundan yoksun küçük hafif uygulamalar olarak başlattı. Zaman geçtikçe, iD / AD daha şık hale geldi ve OpenERP ise zengin özelliklere kavuştu.

IDempiere ve ADempiere arkasındaki tarihçe

ADempiere, iDempiere, Openbravo ve Compiere ortamları şaşırtıcı derecede benzerdir. iDempiere, ADempiere’den geldi. ADempiere ve Openbravo Compiere’den geldi. Compiere Jorg Janke’den geldi. Jorg Oracle’dan geldi. Sonuç olarak, iDempiere ve ADempiere, finansal özellik seti açısından Oracle’ın ERP’si ile çok fazla ortaklığa sahiptir. Bu hem iyi hem de kötü. İyi çünkü, iDempiere ve ADempiere 20 milyon dolarlık bir şirketin 400 milyon doların ötesine geçmesine yardımcı oluyor. Kötü, çünkü birden çok dil, muhasebe şeması, para birimi, takvim, maliyetleme türleri, maliyetleme yöntemleri vb. Hesaplarken daha karmaşık olma eğilimindedirler. Eğer büyüyen bir organizasyondaysanız ve sizinle birlikte büyüyecek bir sisteme ihtiyacınız varsa ve doğru iç yeteneklere / kaynaklara sahipseniz, iDempiere veya ADempiere sizin için büyük bir değer olacaktır.

Bu ürünler arasındaki en büyük fark, ADempiere ve iDempiere’in açık kaynak olmasıdır. ADempiere ve iDempiere, tüm özellikleri ücretsiz olarak hazırlıyor ve sunuyor. Odoo (OpenERP), Compiere ve Openbravo ise hem ücretsiz özellikleri hem de ticari yani ücretli bir lisansın arkasında duran önemli özellikleri barındırıyor.

Neden Açık Kaynak Kodlu bir ERP’yi düşünmelisiniz?

Açık Kaynak ERP, organizasyonel ihtiyaçlarınızı karşılayan bir zaman çizelgesinde şirketinizin ERP ihtiyaçlarını destekleme kabiliyetini ispatlamak veya reddetmek için her fırsatı sunar. Açık kaynaklı bir ERP ile, aynı mali kısıtlamalarla yüz yüze gelmeyeceksiniz ya da ticari ERP’de olduğu gibi aynı çıkar çatışmalarıyla yüzleşmeyeceksiniz. Bunun yerine, çalışanlarınız ve süreçleriniz için uygun beceri ve bilgiye yatırım yapın. En iyisi – açık kaynaklı ERP şirketinizin ihtiyaçlarını çözemezse, kuruluşunuzun başarısını artırmak için ticari ERP’nin ömrü boyunca yılda kişi başı 5,000 ABD Doları olan 5,000 ABD doları harcamayı göze almalısınız.

This post is also available in: İngilizce