Github’dan Odoo 9 Update

Merhaba arkadaşlar, bu klavuzda Github’dan Odoo 9 update yani güncellemesinin nasıl yapılacağını öğreneceksiniz. Bu öğreticide yerel Odoo yüklemenizi güncellemek için terminal komutlarını nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz.

Bu örnekte Odoo ortamınızı Github’dan nasıl güncelleyeceğinizi ve en yeni kodu kullanmak için veritabanın nasıl güncelleneceğini öğreneceksiniz.

1. Doğru klasöre gidin.

Yapmanız gereken ilk şey, terminalinizden doğru klasöre gitmektir. Genellikle Odoo, kök klasörün hemen altına kurulur ve / odoo/odoo-server dizininde bir yapıya sahiptir. Yerel örnekte bir Odoo9 sistemi /odoo9/odoo9-server dizinine yüklendi:

Odoo klasör konumu

Peki, hangi klasörde olmak zorunda olduğunuzu nereden bileceksiniz? Yukarıdaki ekran görüntüsündeki gibi aynı yapıyı görürseniz, doğru yerdesiniz demektir. odoo.py ve addons klasörünü görmelisiniz.

2. Github’dan içerik getirme komutu ve işlemi

Doğru klasöre girdiğinize göre, artık yerel olarak uygulamak için içeriği Github’dan getirmelisiniz. Şimdi Github’dan içeriği getirin:

sudo git fetch origin 9.0

Bu satır ne yapar peki? Sudo bu komutu yönetici ayrıcalıklarıyla yürütür, git fetch komutu sisteme github‘dan içerik getirmek istediğini söyler, köken Odoo’nun kaynağı olan http://github.com/odoo/odoo ‘dur ve 9.0 ise Odoo’nun sürümüdür.
İpucu: Odoo sürüm 8’e sahipseniz, 9.0’u 8.0 ile değiştirmelisiniz. Örneğin Odoo 8‘i güncelleyecekseniz.O zaman kullanacağınız komut: sudo git fetch origin 8.0 olacaktır.

Bu komutu çalıştırdıktan sonra aşağıdaki sonucu görürsünüz:

Github kökeni getir

3. Tüm değişiklikleri uygulayın

Önceki adım tamamlandıysa şimdi de sisteme bunu uygulamasını söylemelisiniz. Bu noktada sistem hangi dosyaların ve değişikliklerin yapılması gerektiğini biliyor ancak bunları henüz yapmadınız. Bunu git reset ile yapabilirsiniz.

Kod: sudo git reset –hard origin/9.0

İpucu: git reset -hard, ne olursa olsun tüm değişiklikleri uygulayacaktır. Zaten varolan modüllerde özel kod eklediyseniz (bu nedenle kaynak kodda ve kendi kendine yapılan bir modülde değil) bunu kullanmamalısınız. Özel kodunuzun üzerine yazılır! Ancak bu, tüm kurallara aykırıdır, bu nedenle, kaynak kodda kod yazarsanız lütfen kaynak koda ekleme yerine kendi modüllerinizi oluşturmaya başlayın.

İpucu # 2: Başka bir sürümünüz var mı? Çalıştırdığınız Odoo sürümüyle 9.0 sürümünü değiştirmeniz yeterlidir.

Örneğin Odoo 8’e sahipseniz: sudo git reset –hard origin/8.0

Örneğin Odoo 10.0’a sahipseniz: sudo git reset –hard origin/10.0

Örneğin Odoo 11.0’a sahipseniz: sudo git reset –hard origin/11.0

Bu komutu kullandıktan sonra buna benzer bir sonuç göreceksiniz:

Github sıfırlama zor örnek

Peki bu ne anlama geliyor? Github’u açıp Odoo’ya yapılan son değişikliklere bakarsanız, bunların eşleştiğini göreceksiniz: Odoo kodunuzun güncel olduğunu ve en son değişiklik yapıldığını göreceksiniz.

Github, Github üzerinde sıfırlama sonucu

4. Veritabanının güncellenmesi

Tebrikler, bütün Odoo kodunu zaten güncelledin! Bu çok basit, değil mi? Yapacak başka bir şey daha var. Şimdi, veritabanınızı tüm değişiklikleri bildirecek ve veritabanında uygulayacak şekilde veritabanınızı güncellemelisiniz.
Bunu yapmanın birden çok yolu vardır ancak en basit olanı, Odoo hizmetini doğru parametreleri kullanarak yeniden başlatarak odoo’yu güncellemektir. Her Odoo’nun bir servisi var ve genellikle odoo-server dizininde bir adı var. Terminalinizde aşağıdaki komutu yazın:

sudo service odoo9-server restart -u all -d sizinVeritabaniAdi

Hangi kısmın ne yaptığını bilmek için bütün komutu parçalayalım.
sudo hizmeti odoo9-sunucu yeniden başlatması, sisteme bir servisi yeniden başlatmasını söyler (böylece bir Odoo ortamı). -u tümü Odoo’ya tüm modülleri güncelleştirmesini söyler ve -d sizinVeritabaniAdi, Odoo’ya ‘sizinVeritabaniAdi‘ adlı veritabanında bu değişiklikleri yapmasını söyleyecektir.
İpucu: Komut satırı arayüzünün olasılıkları hakkında daha fazla bilgi mi istiyorsunuz? Göz at resmi belgeler!

Hepsi bu kadar! Bu komutu çalıştırdıktan sonra, veritabanınızı en yeni kod ile güncellemiş olacaksınız.

5. Sonuç

Odoo ortamını Github‘dan güncellemek aslında gerçekten kolay. Kullanıcılarınız hiçbir şeyi fark etmez (veritabanını yeniden yüklerken küçük bir gecikmenin yanı sıra) ve bir ortamı güncellerken sisteminizin gitmesi gerekmez. Umarız Github’dan Odoo 9 Update Güncelleme işlemi yazımız işinize yaramıştır.