Gelişmekte Olan Piyasalarda Bankacılık ve BPM

Bankacılıkta Eğilimler

 

Son yıllarda, dünyanın her yerinden bankacılık önemli ölçüde değişti. Teknolojik gelişmeler, mobil cihazların yaygınlığı ve daha rekabetçi, müşteri odaklı stratejiler nedeniyle, müşterilerin kredi veya kredi kartı başvurusunda bulunmak, çek çekmek veya herhangi bir işlem için bir bankaya gitmeleri artık gerekli değil. işlemlerin ABD, Avrupa ve Japonya gibi yerleşik pazarlardaki bankalarla karşılaştırıldığında, gelişmekte olan piyasalar geç başlangıçlarından yararlanmak için benzersiz bir konuma sahiptir. Bir sonraki blog dizimiz, küresel bankacılık endüstrisindeki etkilerini ve başarılarını genişletmek için çabalarken, gelişmekte olan piyasalardaki bankacılığın vaatlerini ve mücadelelerini araştırmak olacak. Gelişmekte Olan Piyasalarda Bankacılık ve BPM (Süreç Yönetimi)

Gelişmekte Olan Pazar Nedir?

Gelişmekte olan piyasalar genellikle, kişi başına düşen gelirden daha düşük, hızlı büyüme, para swinglerindeki yüksek volatilite, yatırımcılar için ortalamadan daha yüksek getiri ve daha az olgunlaşmış sermaye piyasaları olarak tanımlanmaktadır.

1- Genellikle gelişmiş ülkelerin yaptıkları doğrudan yabancı yatırımlara sahip değiller. Dünya Bankası gelişmekte olan piyasaları, kişi başına düşen milli geliri 4.035 dolardan az olarak tanımlamaktadır.

2- Ayrıca, bu piyasalar, kişi başına düşen gelirden daha düşük, hızlı büyüme, para birimi dalgalanmalarındaki yüksek volatilite, yatırımcılar için ortalamadan daha yüksek getiri ve daha az olgunlaşmış sermaye piyasalarına sahip olma eğilimindedir. 3Bu genel özellikler, piyasaları farklı şekillerde etkileyeceğinden, akılda tutulması önemlidir. Afrika, Güney Amerika ve Asya’nın bazı kısımları şu anda bu kriterlerin birçoğunu sergilemekte ve bankacılık sektöründe gelişmekte olan pazarlar olarak kabul edilmektedir.

Bankacılıkta Gelişen Teknolojiler

Gelişmekte olan piyasalar, akıllı iş liderleri için bankalarını rekabetçi bir şekilde konumlandırmak için eşsiz fırsatlar sunuyor. Gelişmekte olan piyasalardaki bankalar genç altyapıya sahip olduklarından, bulut bilişimin faydalarından tam olarak yararlanmak için bir fırsata sahipler. Bu, müşterilerine en iyi hizmeti sunacak teknoloji ve çözümleri seçmek için onlara “temiz bir sayfa” verir. Ayrıca, kendi pazar araştırması ile birleştirmek için kurulan bankacılık alanında en iyi beyinlerin bazılarının yıllarca vaka çalışmaları var. Bu çalışmanın doruk noktası, gelişmekte olan pazarlarda büyük olasılıkla bazı müthiş büyüme stratejileri üretecektir.

Araçlar ve Eğilimler

Peki gelişmekte olan piyasalardaki bankalar stratejilerinde hangi eğilimleri kullanacak? Bu pazarlardaki benzersiz gereksinimleri ele alma sözü veren erken fintech eğilimleri şunlardır:

  • Mobil / dijital bankacılık
  • Dijital güvenlik
  • Kripto para birimi
  • Mikrokredi
  • Akıcı işgücü
  • Platform ekonomileri
  • Dijital iş akışları
  • Siber güvenlik

 

Bu blog dizisi, bu trendlerin her birini ve her birinin şu anda pazarı nasıl etkilediğini tartışacak. Seri, bu gelişmekte olan pazarlamanın ne işe yaradığını ve fırsat alanlarının olduğu yerleri detaylandıracaktır. Son olarak, seriler iş süreci modellemesinin ve dijital dönüşümün bu bölgelerdeki kurumların sadece bu eğilimlere adapte olmalarına değil, aynı zamanda içsel faaliyetlerini de yanıt olarak optimize etmelerine nasıl yardımcı olabileceğini araştıracaktır.

Kaynakça

1 Amadeo, Kimberly. Denge. “Gelişmekte Olan Pazarlar Nelerdir? Beş Tanımlama Özelliği. ”22 Ağustos 2018. Gönderen: https://www.thebalance.com/what-are-emerging-markets-3305927

2 Dünya Bankası. “Dünya Bankası Ülke ve Kredi Grupları.” Gönderen: https://datahelpdesk.worldbank.org/knowledgebase/articles/906519-world-bank-country-and-lending-groups

3 Amadeo, Kimberly. Denge. “Gelişmekte Olan Pazarlar Nelerdir? Beş Tanımlama Özelliği. ”22 Ağustos 2018. Gönderen: https://www.thebalance.com/what-are-emerging-markets-3305927

Google’da Bankacılık ve BPM ile ilgili aramalar: