Gelen Fatura iş süreci

Gelen Fatura iş süreci, Yüklenicilerden gelen faturaların ödemelerinin onaylanmasını sağlayan bir iş sürecidir. Faturanın şirketin içerik yönetimi sistemine kaydedilmesini, ödemenin onaylanmasını ve uygulanmasını içerir.

Kullanıcılar BPM & Workflow Yazılımı web arayüzündeki Gelen Fatura iş süreci‘ndeki görevlerini tamamlarlar.

Artık yöneticiye, daha sonra muhasebecilere bir fatura getirmek zorunda kalmazsınız ve zamanında ödenmesini istemektedir. Bir çalışan bir faturayı sisteme kaydeder, ödeme tarihini seçer ve sistem yönlendirme işlemini başlatır. Bir muhasebeci faturayı ödediğinde, faturayı onaylayan süreç başlatıcısı ve müdür bildirim alır. Kullanıcılar fatura sürecini süreç yaşam döngüsü boyunca izleyebilirler.

Kullanıcılar, BPM & Workflow Yazılımı web arayüzünde süreçle çalışabilirler. Bir çalışan sisteme bir fatura yüklediğinde onay işlemi başlar ve şirket öder.

Başlatıcının yöneticisi ve şirketin bütçe sahibi faturayı onaylamalıdır. Bundan sonra, bir muhasebeci faturayı alır ve öder.

Görevler, süreç modeline göre yürütücülere otomatik olarak atanır. Bu, çalışanların gereksiz işlemleri yapmak zorunda kalmadıkları ve faturanın onaylandığını iki kez kontrol etmeleri gerekmediği anlamına gelir. Sonuç olarak, şirketiniz faturanın onaylanmasından çok zaman kazandırır.

Bu kullanıma hazır işlemi yükleyin ve ihtiyacınız olan her şekilde iyileştirin. İşlem yapısını geliştirebilir veya onaylanmış faturaları muhasebe yazılımına verecek bir özellik ekleyebilirsiniz.

This post is also available in: İngilizce