Fiziksel mağazalar halo etkisi ile e-ticaret satışlarının büyümesine nasıl yardımcı oluyor?Evet, Fiziksel mağazalar halo etkisi ile e-ticaret satışlarını artırıyor. Daha fazla satış dijital kanallara göç ederken, özellikle daha olgun ekonomilerde mağaza kapanışları kaçınılmaz olarak devam edecektir. Ancak birçok tuğla ve perakendeci perakendecilerin mağazalarının omnichannel perakendecilik stratejisine yaptığı katkıyı hafife alıyorlar.

 

Fiziksel mağazalar halo etkisi ile e-ticaret satışlarını artırıyor

Bu, mağaza kapanış kararlarının sadece mağazanın finansal performansına dayanarak yapıldığını söyleyen McKinsey & Company ‘nin araştırmalarının sonucudur. Yalnızca, diğer kanallar üzerindeki etkisini göz önünde bulundurmadan mağazanın dört duvarında ürettiği satışları ve karları hesaba katar.

Ancak tüketiciler bugün kanallar arasında alışveriş yapıyor. Dolayısıyla, ürünlere bakmak için mağazalara gidebilir ve daha sonra bunları çevrimiçi olarak satın alabilir veya bir ürünü perakendecinin web sitesinde araştırabilir ve ardından bir mağazada satın alabilirler.

Entegre envanterde Inditex bahisleri

Daha fazla ve daha fazla tuğla ve perakendeci perakendecileri, bu yeni gerçekliği yansıtmak için yerine getirme sistemlerini ve süreçlerini bütünleştiriyorlar. Zara mağazalarıyla tanınan İspanyol perakende grubu Inditex, çevrimdışı ve çevrimiçi envanterini bağlamaya yönelik iddialı planları açıkladı .

2020 yılına kadar, Inditex, fiziksel varlığının olduğu tüm ülkelerde mağazalardan online siparişleri yerine getirmesini sağlayacak entegre bir envanter yönetim sistemine sahip olmak istiyor. Şu anda 96 pazarda mağazalar var ama sadece 49 pazarda online faaliyet göstermektedir.

Emin olmak için, tuğla ve harç perakendeciliği ortadan kalkmayacak. McKinsey, mağaza içi satışların 2025 yılına kadar perakende satışların yüzde 75-85’ini oluşturduğunu tahmin ediyor .

Ancak mağazanın rolü metamorfondu ve artık sadece ürün almak için bir yer değil. Bir mağaza şu anda birkaç olası rol oynamaktadır: deneyimsel bir showroom olarak, çevrimiçi sipariş edilen malların toplanması veya iade edilmesi için bir karşılama merkezi veya fikir ve ilham arayan ürünlere göz atmak için bir yer olarak. Mckinsey araştırmacıları şöyle diyor:

“Bir mağazanın dört duvarında zayıf satış ve kar elde etmesi ve perakendecinin genel performansına güçlü bir katkıda bulunması tamamen mümkün” dedi.

Perakendeciler, fiziksel bir mağaza ile ilişkili “halo etkisi” pazarının varlığını uzun zamandan beri biliyorlardı: tanınmış bir lokasyonda bulunan bir mağaza perakendecinin markasının bilincini artırabilir.

McKinsey ne diyor?

McKinsey, günümüzün omnichannel döneminde, fiziksel mağazaların, mağazanın değerinin yüzde 20 ila 40’ını oluşturabilen önemli bir e-Ticaret halo efektine de sahip olabileceğini savunuyor .

Verilerdeki ve analitikteki ilerlemeler, bir perakendecinin hem Fiziksel mağazalarında halo etkisini hem de kanunu kaldırma etkisini ölçmesine olanak tanırken, bir mağazanın varlığının diğer kanalları olumsuz etkilediğini gösterir.

Openbravo Commerce Cloud’un perakendecilere kanallar arasında sorunsuz bir şekilde entegre edilmiş omnichannel doyurma seçenekleri sunmasını nasıl sağladığını öğrenmek   için, “Omnichannel Retailing: Pratik Kılavuz” adlı e-kitabımızı indirebilirsiniz . Sürümlerimiz ve fiyatlarımız hakkında daha fazla bilgi için, buraya  tıklayın .