Kredi kartları, ipotek, reasürans ve diğer finansal ve sigorta ürünlerinin onaylanmasını hızlandırın. Finans Sigorta Banka Sektörü için BPM Çözümleri:

Değişken bir ortamda etkinliklerin ve hükümet düzenlemelerinin daha fazla incelenmesi ile finansal hizmetler ve sigorta organizasyonları, operasyonel verimliliği artırmak ve yüksek değerli müşterileri korumak için hızlı bir şekilde faaliyet göstermeli ve hareket etmelidir. Özellikle, bu şirketler, yeni işi kaparken benzersiz bir zorluklarla karşı karşıya. Pek çok endüstri, müşteriyi nadiren geri çevirir. Bununla birlikte, müşteriler finans ve sigorta sektöründeki şirketler için daha büyük bir finansal risk oluşturabilirler. Bu işletmeler, yüksek değerli müşterileri belirleyebilmeli ve muhtemelen alt satırda olumsuz bir etki yaratabilecek müşterileri önlemelidir. Başvuru ve onay, en çok arzu edilen müşterileri kazanmak ve korumak için hayati bir süreç haline gelir.

“ProcessMaker yazılımı, kredi kartlarının, ipoteklerin, reasüransın ve diğer finansal ve sigorta ürünlerinin uygulanmasını ve onaylanmasını hızlandırabilir ve otomatikleştirebilir. Bu ve diğer süreçlerin verimliliğini artırarak, finansal hizmetler ve sigorta şirketleri, maliyetleri düşürebilir ve müşteri kazanımı sonuçlarını iyileştirebilir.”
Banco Económico

“Süreç içindeki ProcessMaker’ın uygulanması, bankanın kredi çeklerini işleme süresini azaltmasına ve böylece müşterilerine daha hızlı bir hizmet sunmasına izin verdi.”
José Luis Lijeron, Sistem Yöneticisi, Banco Económico

“GTBank 2010 yılı başlarında pazarda iş akışı ve BPM çözümleri araştırmaya başladı. 2010 yılı mayıs ayında, GTBank ihtiyaçlarına uygun olup olmadığını anlamak ve böyle bir çözümü nasıl uygulayacaklarını öğrenmek için ProcessMaker ile iletişime geçti. GTBank için önce demo veritabanında testler yapmak için ProcessMaker kuruldu. Sonunda, 2010 yılında, GTBank bu projede ilerlemek için karar verdi.”
GTBank