Bu yazıda Farklı Sektörlerden İş Akışı Örneklerini göreceksiniz. Süreç (veya iş akışı) yönetimi ve otomasyonu, sunduğu sayısız faydaları göz önünde bulundurarak, hemen hemen her işten faydalanabilecek bir şeydir. Ancak zor kısım, iş süreçlerinizin hangi düzeye getirilebileceğini veya otomatikleştirilebileceğini bulmaktır . Bu nedenle, başlamanıza yardımcı olmak için, en yaygın 10 iş akışı örneğini bir araya getirdik.

İş Akışı Örnekleri ve 4 Ana Kullanım Davaları

Her işletmenin kendine özgü iş akışları olsa da, hemen hemen her işte mevcut olan çeşitli işlevler vardır. Bu fonksiyonlar her zaman standartlaştırılmıştır ve dijital iş akışlarına kolayca dönüştürülebilir.

 

 • İşe alım – Genellikle, bu müşteriler, tedarikçiler, çalışanlar, ortaklar vb. İçin geçerlidir. Onboarding çok standart bir süreçtir – her bir çalışan / müşteri / vb. İçin aynı şeyi açıklamanız gerekir.
 • Talepler ve Onaylar – Bu genellikle organizasyonel onaylar (şirket seyahati, harcama talebi, vb.) Veya belge onayları (yönetim sözleşmesi imzalamak için yönetim üyeleri) için geçerlidir.
 • Form Yönetimi – Müşteri kayıtları, araştırma anketi, vb. Sadece formdaki her şey. Bazı durumlarda iş akışı yönetim yazılımı, bir anket yazılımından çok daha faydalıdır. Temelde, bu, formları mevcut iş akışlarınıza bağlamak, anında bunları kullanmaya koymak olabilir.
 • Olay Tepkisi  – Şirketinizde bir şeyler ters gittiğinde, hızlı tepki vermeniz gerekir. Aksi takdirde, müşteri güveni (ürün kusurları) veya kayıp karlar (üretim hattı kapalı) olsun, ağır kayıplar yaşayabilirsiniz.

 

Bu nedenle, bu işlemlerin nasıl akıcı ve otomatik hale getirilebileceğine dair daha iyi bir fikir vermek için, her bir işlev için birkaç iş akışı örneğinden geçeceğiz.

Personel İşe Alım iş akışı

Tam tipten bağımsız olarak, onboarding her zaman son derece önemlidir. Örneğin, çalışanın katılımıyla bir adımı özlüyorsanız, takıma son vermeyebilir, sonunda bırakma ile bitebilir (ve bununla ilgili tüm masraflar). Aynısı, müşteri katılımı için de geçerlidir – tüm işlemlerinizle son derece şeffaf olmadıkça, sonuçta iletişimsizlik ile sonuçlanacaksınız.

Bununla birlikte, iş akışlarını kullanmak her çeşit gemiyi önemli ölçüde daha verimli hale getirir.

Müşteri Katılımı

Müşteri katılımı, işinize yeni müşterileri karşılama, tüm ihtiyaçlarını veya endişelerini ele alma, izleme ve iletişim araçlarına erişime izin verme işlemidir.

Bir verim olarak, bu, içinde bulunduğunuz sektöre veya alana bağlı olarak değişebilir. Bununla birlikte, aşağıdakiler, başlamanızı sağlamak için kullanılabilecek bir iş akışı örneği şablonu içeren genel bir istemcidir.

Örnek:

 1. Müşteri bilgilerini bir kayıt formu ile toplayın
 2. Onay – müşteri ajansa uygun mu?
 3. Onaylanırsa, hoşgeldin paketini gönderin – e-posta, karşılama hediyesi, vb.
 4. Fiyatlandırma ile servis seçeneklerini gönderin
 5. İlk toplantıyı kur; gündeme karar vermek
 6. Davranış başlama toplantısı
 7. Proje kiralama belgesi oluşturun ve gönderin (Proje, çıktılar, koşullar, kapsam, vs. ile ilgili detaylar)
 8. Gerekirse, tüzüğü gözden geçirin. Müşteri projeyi kabul eder veya reddeder

istemci onboard iş akışı örneği

Personel İş Alımı (Onboarding)

Çalışanlar, hemen hemen tüm organizasyonlar için gereklidir. Doğru yapıldığında, hem çalışan katılımını hem de tutmayı arttırarak şirket için son derece faydalı olabilir . Kolaylaştırılmış bir iş akışı, sürecin her seferinde sorunsuz bir şekilde yapılmasını sağlar.

 1. Yeni çalışan tüm belgeleri, yasallıkları imzaladı
 2. Şirket yönetimi işaretleri ve pulları belgeleri
 3. İK yöneticiye ve ekip üyelerine e-posta göndererek yeni çalışan hakkında bilgilendirme yapıyor
 4. Ofis yöneticisi veya BT malzemeleri / bildiriler hazırlar
  1. Teknoloji – şirket yazılımı, kişisel bilgisayar, e-posta erişimi vb.
  2. Şirket swag – t-shirt, karşılama hediyesi, vb.
  3. Broşürler, onboard materyalleri, vb.
  4. Ofis giriş anahtarı veya kimliği

BPMN 2 çalışanı iş akışı örneği

İş Ortağı Katılımı

Ortaklıklar birçok şekilde olabilir ve genellikle şirketinizi büyütmede çok yardımcı olabilir . Ortaklar, ürününüzün (Think, AppSumo , Udemy , vb.) Veya yerel distribütörlerin satışını yapabileceğiniz dağıtım kanalları olabilir . İş akışları, özellikle distribütörler ile çalışmak için son derece yararlı olabilir. Distribütörler ve yeniden satıcılar, işlerini doğru bir şekilde yaptıklarından emin olmak için gemiye katılma konusunda çok fazla dikkat gerektirmektedir.

Son iki örnekte olduğu gibi, ortak katılımı tekrarlanabilir bir süreçtir. Birincil pazarlama kanallarınızdan biri olarak odaklanırsanız, o zaman bir kereden fazla bir hesaplaşmaya girersiniz. Bu nedenle, hem siz hem de ortak şirketinizin aynı sayfada olmasını sağlamak için süreci kolaylaştırmak ve mükemmelleştirmek önemlidir .

Adımlar…

 1. Ortak kayıt formunu doldurur
 2. Onaylandı / Onaylanmadı
 3. Tümleşik toplantıyı kur ve yönet
 4. Sözleşme gönder, NDA, diğer yasal belgeler
 5. Düzeltme iste / onayla
 6. BT, ortak portalına erişim sağlar (varsa)
 7. Program ortağı eğitimi ve aylık check-in’ler

iş ortağı örneği iş akışı örneği

İstek ve Onaylar

İstek / onaylar en basit iş akışı örneklerinden biridir. Onboarding ile, birden fazla bölümün katılımı ile uzun, karmaşık süreçler var. Öte yandan, talepler / onaylar basit bir kerelik bir süreçtir – hem çalışanlar hem de yönetim için idari veya bürokratik süreçleri basitleştirmeyi amaçlar.

Dolayısıyla, İK’nızla iletişim kurmak yerine, fiziksel bir form doldurun ve bunun yerine, şirketinizin iş akışı yazılımına giriş yapın ve uygun onay formunu doldurun.

Tatil

 1. Çalışan tatil talebi için formu gönderir
 2. İK’nın zamana göre onaylanması, süre
 3. Zamanlamada yönetici veya yönetim tarafından onaylama
 4. Tatil talebi onaylandı

bpmn2 tatil onayı iş akışı örneği

Masraf / Gider Talebi

 1. Gönderilen masraf talep formu
 2. Yönetim tarafından onaylanması
 3. Finansman tarafından ödenen fatura

bpmn 2 masraf talebi iş akışı örneği

Evraklar

 1. Belge gönderildi
 2. Onaylanmadıysa dokümanı düzeltin ve 1. adıma dönün
 3. Onaylandıysa ilgili klasörde saklayın
 4. Belge sahibine otomatik e-posta gönder

bpmn 2 belge onayı iş akışı örneği

Form Yönetimi

Daha önce de belirttiğimiz gibi, formlar iş akışı yönetimi işlevselliklerinin geri kalanı için ek bir araç olarak geliyor. Anlamı, form sonuçlarını veya onaylarını diğer iş akışlarınızla sorunsuzca bağlayabilirsiniz.

Yeni Müşteri Hesabı

Bu genellikle müşteri onboarding iş akışına tamamlayıcıdır. Gerçekten yeni bir müşteriyle çalışmaya başlamadan önce, iyi bir eşleşme olup olmadığını belirlemeniz gerekir. Buradaki iş akışı örneği, gemideki ilerlemeyi gerçekleştirebilmeniz için geçmeniz gereken süreci kapsar.

 1. Müşteri formu / başvuru teslimi
 2. Başvuruyu kontrol et
 3. Onaylanmadıysa ret mektubu gönderin
  1. Onaylandıysa, belge kontrol listesini çalıştırın
 4. Belge A mevcut mu?
 5. Belge B mevcut mu?
 6. Değilse, revizyon isteyin. Kabul edilirse, müşteri bilgileri CRM’ye gönderildi
 7. İstemci kimliğini oluşturun, müşteriye e-posta gönderin
 8. Karşılama paketi gönder

bpmn2 yeni müşteri iş akışı örneği

Olay Yanıt Yönetimi

Herhangi bir organizasyon için, işler ters gidebilir. Her olası senaryo veya olay için önceden planlanmış olsanız bile, kararınızdan yeni çıkmış olabilecek tehditler vardır. Ve bu etkinliklere zamanında tepki veremezseniz, işletmeniz ciddi bir darbe alıyor olabilir.

Şirketinizin, olay bildirim yönetimi iş akışlarını ayarlayarak bu tür etkinliklere tepki vermeye hazır olmasını sağlayabilirsiniz .

IT Güvenlik Tehdidi

Siber saldırılar, bugün, her zamankinden daha büyük bir tehdit . Ancak, çoğu şirket, ortaya çıkan siber tehdide tepki vermeye hazır değil . Olay yanıtlama iş akışlarının kurulması, dünyayı bir fark yaratabilir ve bir bilgisayar korsanı herhangi bir gerçek zarar vermeden önce harekete geçmenizi sağlar. Aşağıda, bir 1. kademe çalışanın sahip olduğu bir şirket dizüstü bilgisayarında izinsiz bir USB çubuğuna tepki vermek için bir iş akışı örneği verilmiştir.

 1. Çalışan veya siber güvenlik ekibi tarafından bildirilen olay
 2. Tehdit değerlendirildi. Yanlış alarm varsa, iş akışını sonlandırın
 3. Yönetim / siber güvenlik kafasına gönderilen acil e-posta
 4. Acil durum müdahale toplantısı planlanmış ve düzenlenmiştir
 5. Çözüm önerildi ve uygulandı
 6. Eğer işe yaramadıysa, 4. adıma geri dönün

BT olayı uyarısı iş akışı örneği

Yazılımla İş Akışlarını Otomatikleştirin

Şirketinizin iş akışlarını yönetmenin en iyi yolu, yazılımdır. Çalışanlar arasında görevleri manuel olarak yönlendirmek yerine, yazılım bunu sizin için yapar.

Herhangi bir zamanda devam eden tüm iş akışlarının yukarıdan aşağı görüntüsünü ve kaçırılan son tarihler, darboğazlar vb. Hakkında bilgi alırsınız.

İş akışı yönetimi yazılımı denemekte serbestsiniz – bir adım atın ve ilk elden otomasyonun faydalarını görün.

 

Benzer Yazılar