ERPNext, kullanıcıları, geliştiricileri ve hizmet sağlayıcıları bir araya getiren ERPNext Vakfı tarafından geliştirilmekte ve desteklenmektedir. Üretim, hizmet, perakende, dağıtım, eğitim, tarım, sağlık hizmetleri, kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve STK’ların ihtiyaçları için ERPNext Tam bir ERP çözümü’dür. O eksiksiz bir ERP çözümüdür.

ERPNext Tam bir ERP çözümü

Açık kaynak ERP uygulamaları arasında çok popüler olan ERPNext, bir ERP uygulamasında bulunması gereken tüm modüllere sahiptir. ERP uygulamalarında adaptasyon sürecindeki ilk ciddi adım olan ürün ağacı tanımlama süreci ile başlayan CRM modülü, hayal gücünün geçmesiyle dört kat ERP çözümüne dönüşecektir. Ancak, ücretli ERP uygulamaları gibi açık kaynaklı ERP çözümlerinin, tercih edilmeden önce operasyonel yapı ve kültür göz ardı edilmeden araştırılması gerektiği unutulmamalıdır. Aksi halde etkili ve doğru kullanılmayan bir ERP uygulaması, bir kuruluş için acı veren deneyimler getirebilir.

O eksiksiz bir ERP çözümü

Bir ERP uygulamasının uygulanabilir olması için, yerelleştirme özelliğinin yerelleştirme olarak ifade edilmesi şarttır. Yerelleştirme, dil desteği ve yerel muhasebe sistemi ile uyumluluk olarak kısaca ifade edilebilir. ERP uygulamasının bir ülkenin muhasebe sistemi ve resmi dili ile uyumlu olmaması, kritik bir sorudur. erpnext bu lokalizasyonda, Türkiye’de uygulanan muhasebe sistemi ile uyumlu kurulum için seçtiğimiz bir sebep var ve Türk devleti içeride.

Kısaca, diğer bazı özellikler tartışılacaktır; ERPNext web tabanlı bir uygulamadır ve bu nedenle altyapı ihtiyaçları yüksek değildir.

PayPal ve Razorpay ödeme yöntemleri ile; LDAP ve Oauth ve sosyal medya kimlik doğrulama yöntemleri ile; Yedekleme tarafında Amazon S3 ve Dropbox ile kolayca entegre olacak şekilde tasarlanmıştır.

Ana ERP modülleri ile entegrasyon, ERPNext desteği, bakım, proje ve CRM modülleri ile birlikte gelir. Tamamen ücretsiz olan ERPNext için ihtiyacınız olan tek masraf, ihtiyacınız olan destek ve yazılım danışmanlığı ve bulut veya donanım / işletim sistemi altyapısıdır. ERPNext açık kaynaklı işletim sistemlerinde çalışabileceğinden, altyapı tarafında lisans maliyeti yoktur. Bu maliyet avantajı, açık kaynaklı ERP çözümlerinin seçiminin de anahtar olmasıdır. Dünyada yaygın olarak kullanılan birçok ERP uygulaması gibi, ERPNext de ABD kökenlidir. Aynı zamanda, ülkemizin aksine, Avrupa’daki açık kaynaklı ERP çözümleri, Kuzey Amerika’da ve özellikle son yıllarda ekonomik durgunluğa bağlı olarak kamu kurumları da dahil olmak üzere çok ciddi oranlarda kullanılıyor.