ERPNext Fason Üretim – Taşeronluk

Fason Üretim, belirli türdeki işleri başka şirketlere yaptırmayı amaçlayan bir iş sözleşmesidir. Projenin birden fazla aşamasındaki işlerin bir kerede yapılmasına izin verir, genellikle daha hızlı bir tamamlamaya yol açar. Fason Üretim çeşitli endüstriler tarafından uygulanır. Örneğin, karmaşık bileşenlerden çok sayıda ürün üreten üreticiler belirli bileşenleri taşerona devretmekte ve bunları tesislerinde ambalajlamaktadır.

İşiniz, belirli işlemleri bir hammadde satın aldığınız bir üçüncü taraf Tedarikçiye dışarıdan temin etmekle ilgiliyse, bunu ERPNext’in alt sözleşme özelliğini kullanarak izleyebilirsiniz.

Alt Sözleşme Kurma:

  1. İşlenmemiş ve işlenmiş ürün için ayrı ürünler oluşturun. Örneğin, Tedarikçinize boyasız X tedarik ederseniz ve Tedarikçi size X getirdiğinde, iki öğe yaratabilirsiniz: “X-boyasız” ve “X”.
  2. Tedarikçiniz için bir Depo oluşturun, böylece size verilen Ürünleri takip edebilirsiniz. (Bir seferde bir aylar Öğeler sağlayabilir).
  3. İşlenen Öğe için, Öğe ana penceresinde, “Alt Sözleşme Edilen Öğe” yi “Evet” olarak ayarlayın.

Alt Akit

Adım 1: İşlenmemiş Öğeler için işlenmemiş Öğeler alt öğeleri olarak bir Malzeme Listesi oluşturun. Örneğin, bir kalem imal ediyorsanız, işlenmiş kalem Malzeme Listesi (BOM) altında yer alacak, dolum, düğme ve kalem yapımına giren diğer kalemler ise alt kalemler olarak sınıflandırılacaktır.

Alt Akit

2. Adım: İşlenen Öğe için bir Satınalma Siparişi yapın. “Kaydet” ibaresiyle, “Tedarik Edilen Hammaddeler” bölümünde, işlenmemiş tüm Ürünleriniz, Malzeme Listenize göre güncellenecektir. Alt sözleşme için malzemenin ayrılacağı depoyu da seçebilirsiniz.

Alt Akit

PO gönderildikten sonra, öğenin ayrılmış miktarını öğe kontrol panelinden de görebilirsiniz.

Alt Akit

3. Adım: Hammadde Ürünlerini Tedarikçinize teslim etmek için Stok Girişi yapın.

Alt Akit

Adım 4: Tedarikçinizdeki Ürünleri Satın Alma Makbuzu ile alın. “Hammaddeler” tablosunda “Tüketilen Miktar” ı kontrol ettiğinizden emin olun, böylece tedarikçinin sonunda doğru stok tutulur.

Alt Akit

Not 1: İşlenmiş Maddenin “Oranının” işlem oranı (hammadde oranı hariç) olduğundan emin olun.

Not 2: Stokta bitmiş ürünü aldığınızda, ERPNext değerleme amacınız için hammadde oranını otomatik olarak ekleyecektir.

Not 3: ERPNext, PO’daki Reserve Warehouse’u otomatik olarak BOM’dan varsayılan olarak ayarlayacaktır. BOM’de bulunmazsa, öğeyi, Öğedeki varsayılan depo kurulumundan varsayılan yapar.

Video Yardımı