Son raporlar orta ölçekli kuruluşların çoğunluğu küreselleşme, yalın üretim, e-iş yapma, konsolidasyon, iş ortağı hizmetleri, tedarikçilerle işbirliği ve yeni müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılama da dahil olmak üzere çeşitli konularda, desteklemek için ERP kullanıldığını gösteriryor.

Daha ileri çalışmalar zaten bir ERP uygulanan yok çok az orta ölçekli şirketlerin üretim ve satış departmanları çok sayıda sorunlarla karşı karşıya olduğunu göstermektedir. Bu işletmeler için, nedenleri büyük ölçüde orta ölçekli şirketler için gerekli alt yapı olarak kabul edilir ERP, bir sıçrama almak için birçok ve zorlayıcıdır. Ana şirket, tedarikçiler veya müşteriler baskısı,, “patlayıcı” büyüme; mevzuata uygun ve ERP değerinin onları ikna faktörler olarak bir “felaket olay” Birçok orta ölçekli şirketler düşük maliyetli seçenekleri durumu gösterdi.

Sadece tek başına bir ERP sisteminin uygulanması ‘herhangi bir mucizeler yapmayacağım. Bir ERP çözümü en yararlanmak için, bir organizasyon onun tam yetenekleri kullanmak vardır. Ama şaşırtıcı bu her durumda ile olmuyor. Bu atıl olan vakaların çoğunda, bir ERP paketi edinme ve dağıtma pahasına göz önüne alındığında. Piyasadan mevcut araştırma raporları göre, ortalama orta ölçekli şirket 24 genel ERP modülleri, veya mevcut işlevselliği yaklaşık yüzde 72 sadece yaklaşık 11 dışarı kullanır.

Bugün ERP pazarı yeterince büyük küresel şirketler arasında piyasaya hakim olan daha popüler Oracle ve SAP, dışında bazı etkili ve verimli bir ERP ürünleri ile dolu. Ama bu kolay bir mücadele değil – orta ölçekli hitap çeşitli satıcılar Infor, Lawson Yazılım, Epicor Yazılım, QAD, Sage Software ve Microsoft dışında diğerleri de dahil olmak üzere, yerleşik bulunmaktadır.

Öte yandan Fısıldamayı orta ölçekli ERP satıcılarının bazı modüler olarak kendi iş yönetimi uygulamaları sunmaktadır daha fazla ERP modülleri in aşamalı olarak, bu yüzden genellikle tek tek dağıtılan ve entegre edilebilir

Daha da önemlisi verimli planlanmalıdır ERP sisteminde yatırımdır. ERP biraz pahalı, ve maliyet örgüt bağlı olarak oldukça değişkendir. Şirket büyüklüğü, ERP kullanıcıları, satın alınan işlevsellik derinliği ve genişliği, ve iş faydaları sayısı ERP dağıtım tüm bir ERP paketi (toplam sahip olma maliyetini) TCO katkıda kazandı.

Orta ölçekli şirketlerin dünya çapında pazarlara kendi ulaşmak uzatmak, onlar işlerini desteklemek ve çalıştırmak için giderek sofistike sistemleri gerektirir. ERP ile, tedarik zinciri ve üretim süreçleri boyunca verimliliği tanıtan ve düzene ve kuruluş çapında iş süreçlerini otomatize, maliyetleri yönetmek, rekabetçi bir silah olarak kurumsal sınıf teknolojisini kullanabilir. Bazı şirketler için, ERP başarı ve başarısızlık arasındaki fark anlamına gelebilir.