DSpace hakkında sıkça sorulan sorular

DSpace hakkında

DSpace nedir?

Çığır açan bir dijital depo sistemi olan DSpace, bir kuruluşun araştırma materyalini dijital formatlarda yakalar, depolar, dizinler, korur ve yeniden dağıtır. Dünya çapında araştırma kurumları, çeşitli dijital arşivleme ihtiyaçları için DSpace’i kullanmaktadır – kurumsal depolardan (IR’ler) öğrenme nesnesi depolarına veya elektronik kayıt yönetimine ve daha fazlasına. DSpace, özelleştirebileceğiniz ve genişletebileceğiniz açık kaynaklı bir yazılım olarak serbestçe kullanılabilir. Dünya çapındaki geliştiriciler, araştırmacılar ve kullanıcılardan oluşan aktif bir topluluk, uzmanlıklarını DSpace Topluluğuna katkıda bulunmaktadır.

DSpace Topluluğu’na kimler katılabilir?

DSpace’i kullanan herkes bir dizi farklı yolla programa katılabilir: programlama, özellik gereksinimlerini tanımlama, belgeleri yazma, yeni özellikleri test etme, tasarımınızı veya pazarlama uzmanlığınızı paylaşma. Tarafından Katılın DSpace posta listeleri katılarak , projelerinizi ekleyerek için, deneyimlerini ve yorum DSpace Wiki ve diğer DSpace topluluk üyeleri ile işbirliği.

DSpace’i kim yaptı?

MIT Libraries ve Hewlett-Packard (HP) orijinal olarak DSpace’i geliştirdi, ancak yazılım şimdi DuraSpace tarafından destekleniyor . Sistem, dünya çapında, özelleştirilmiş ve genişletilebilen açık kaynak kodlu bir sistem olarak araştırma kurumlarına serbestçe erişilebilmektedir.

DSpace’i kim yönetir?

DSpace açık kaynak yazılımı olarak serbestçe kullanılabilir. DSpace Topluluğu, kod tabanını yönetir ve yazılımın yeni sürümlerini yayınlar. Dünya çapındaki geliştiriciler, araştırmacılar ve kullanıcılardan oluşan aktif bir topluluk, uzmanlıklarını DSpace Topluluğuna katkıda bulunmaktadır.

Ayrıca bkz . DSpace projesinin destekleyici bir kuruluşu var mı?

DSpace diğer dijital depolardan nasıl farklıdır?

DSpace, aşağıdakileri içeren çok disiplinli bir arşivde bulunan sayısız sorunu ele alan ilk dijital veri deposudur:

 • Bireysel disiplinler tarafından oluşturulan farklı politikalar, uygulamalar ve kültürler
 • Günümüzün çoklu ortam araştırma ortamlarında üretilen dijital formatların çeşitliliği
 • Sistem tarafından desteklenen dijital formatlara erişim sağlamak ve bunları sürdürmek için gereken meta veri standartlarının karmaşıklığı.

DSpace, “topluluklar” olarak bilinen çok sayıda veri formatına ve farklı araştırma disiplinlerine uyarlanabilen esnek bir depolama ve geri çağırma mimarisi ile tasarlanmıştır. Her topluluğun, topluluğun kendi uygulamalarını ve terminolojisini kullanabilen kendi özelleştirilmiş kullanıcı portalı vardır.

DSpace projesinin destekleyici bir kuruluşu var mı?

Herhangi bir açık kaynak projenin başarısı, topluma, bilgi birikimine, hevesine ve gayretine katkıda bulunan toplumla ilgilidir. DSpace, DuraSpace’in yardımı ve rehberliği ile kullanıcı topluluğu tarafından geliştirilmiş ve desteklenmiştir . DuraSpace, Temmuz 2009’da kurulan ve kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Daha önce DSpace projesini destekleyen kuruluşlar olan DSpace Foundation (2007-2009) ve DSpace Federation (2003-2004) çalışmalarını durdurmuştur. DuraSpace hakkında daha fazla bilgi için lütfen www.DuraSpace.org adresini ziyaret edin . DSpace yazılım platformu hakkında teknik sorular için, lütfen DSpace platformu için kimlerin teknik destek sağladığını bakın. aşağıda listelenmiş.

Açık kaynak

DSpace ücretsiz mi?

Evet. DSpace sistemi, BSD dağıtım lisansı koşulları altında açık kaynaklı yazılım (aşağıdaki konumlara bakınız) olarak serbestçe kullanılabilir. Aynı zamanda, açık bir kaynak lisansı altında (DSpace’in kendisi için aynı lisansı olmasa da) serbestçe kullanılabilen DSpace uygulamasıyla paketlemek için iyi bir açık kaynak araçları bulmaya çalıştık, böylece tümüyle bir sistem elde edersiniz. yarattığımız bölümle.

Yazılımı kim indirebilir?

DSpace gibi açık kaynaklı sistemler, herkesin herhangi bir kurumda, kuruluşta veya şirkette (hatta bir bireyde) indirip çalıştırabilmesi için kullanılabilir. Kullanıcıların DSpace’i bir kuruluşun özel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde değiştirmelerine de izin verilir. BSD dağıtım lisansı kullanımına ilişkin özel terimler açıklanmaktadır.

DSpace, açık kaynaklı yazılım olarak serbestçe kullanılabilirGitHub . Yazılımın en son sürümü hakkında daha fazla bilgi için Güncel Sürüm Notlarına bakınız .

DSpace açık kaynaklı yazılımını nereden indirebilirim?

DSpace, GitHub’dan açık kaynaklı bir yazılım olarak serbestçe kullanılabilir . Git’e aşina iseniz, en son kodu GitHub Kod Deposu ile de indirebilirsiniz .

DSpace sistemini değiştirebilir miyim?

Evet, sistemi kuruluşunuzun ihtiyaçlarına göre özelleştirebilir ve genişletebilirsiniz. DSpace, bireysel organizasyonlara mümkün olduğunca kolay adapte olmak için tasarlanmıştır. DSpace’de kod değişikliklerini gönderme hakkında bilgi için DSpace Wiki’ye nasıl katkıda bulunacağına bakın . Her uygulama farklıdır, ancak çoğu kuruluşun kimlik doğrulama sistemini, örneğin mevcut sistemlerle çalışmak için özelleştirmesi gerekir. Bazı kuruluşlar, DSpace ile sağlanan açık kaynak araçların yerine farklı yazılımlar koymak isteyebilirler (örneğin, PostgreSQL’i mySQL veya Oracle ile değiştirerek).

Açık Kaynak hakkında daha fazla bilgiyi nerede bulabilirim?

O’Reilly & Associates, http://opensource.oreilly.com/ adresinde açık kaynağa ayrılmış çok faydalı bir web sitesine sahiptir .

İşlevsellik

DSpace hangi tür içeriği destekliyor?

DSpace her türlü dijital formatı kabul eder. DSpace’in alabileceği öğelerin bazı örnekleri şunlardır:

 • Makaleler, ön baskılar, çalışma kağıtları, teknik raporlar, konferans kağıtları gibi belgeler
 • Kitaplar
 • Tezler
 • Veri kümeleri
 • Bilgisayar programları
 • Görselleştirmeler, simülasyonlar ve diğer modeller
 • Multimedya yayınları
 • İdari kayıtlar
 • Yayınlanmış kitaplar
 • Yerleşim günlükleri
 • Bibliyografik veri kümeleri
 • Görüntüler
 • Ses dosyaları
 • Video dosyaları
 • e-formatlı dijital kütüphane koleksiyonları
 • Nesneleri öğrenme
 • internet sayfaları

DSpace Toplulukları ve Koleksiyonlar nedir?

Her bir DSpace hizmeti, Toplulukların – DSpace’e içerik sağlayan grupların – ve Toplulukların her birinin içerik öğelerini veya dosyaları içeren Koleksiyonlar’asahip olduklarından oluşur. Bir üniversite ortamında, örneğin, Topluluklar bir kurumda bölümler, laboratuarlar, araştırma merkezleri, okullar veya başka bir idari birim olabilir. Topluluklar kendi içerik kurallarını belirler ve topluluğun katkılarına kimlerin erişebileceğine karar verir. DSpace ekibindeki bir yönetici, genellikle DSpace Kullanıcı Destek Yöneticisi, bir topluluğun yöneticisi ile birlikte onaylanacak, düzenlenecek, meta verilerle etiketlenecek içerikler için iş akışları oluşturmak üzere çalışır. Koleksiyonlar Bir topluluğa veya birden fazla topluluğa ait olmak (örneğin, iki topluluk arasındaki araştırma ortaklıkları paylaşılan bir koleksiyonla sonuçlanabilir) ve tek tek içerik öğelerini ve dosyalarını barındırır.

Dijital materyalimi DSpace’ten dışa aktarabilir miyim?

Evet. Şu anda DSpace’in, dijital içeriği, meta verileriyle birlikte, basit bir XML kodlu dosya biçiminde (her öğenin ayrı bir dizine verildiği) dışa aktarılmasını sağlayan bir Öğe Aktarıcısı bulunmaktadır. Daha fazla ayrıntı için DSpace Dokümantasyon Sistem Yönetimi bölümünün “Öğe İthalatçı ve İhracatçı” bölümüne bakın.

METS standardını kullanarak ihraç etmeyi sağlayan temel paketleyiciler de bulunmaktadır . Bunlar hakkında daha fazla bilgi için, DSpace Dokümantasyon Sistem Yönetimi bölümünün “Paket İçi ve İhracatçı” bölümüne bakın (yukarıdaki bağlantıya bakın).

Referanslar:

İçeriği toplu iş modunda DSpace’e alabilir miyim?

Evet. Şu anda DSpace, içeriği çeşitli seçenekler kullanarak toplu olarak içe aktarmayı desteklemektedir:

 1. DSpace Öğesi İçe Aktarıcı – DSpace Öğesi Dışa Aktarıcısı  tarafından oluşturulan biçim olan “DSpace Basit Arşiv Biçimi” ile eşleşiyorsa, içeriği toplu olarak içe aktarabilir
 2. Toplu Düzenleme Aracı  – sadece yeni metadata içeren öğeleri (bit akışları değil) almanızı sağlar (DSpace 1.6.0 ve üstü).
  • Daha  fazla ayrıntı için DSpace Dokümantasyon Sistem Yönetimi bölümünün Toplu Meta Veri Düzenleme bölümüne bakın.
 3. Topluluk ve Koleksiyon Yapısı İçe Aktarıcı – Bir XML dosyası verilen tüm Topluluk / Koleksiyon hiyerarşisini içe aktarmanıza izin verir.
 4. DSpace Paketleyicileri  – DSpace METS SIP (Sunum Bilgi Paketi) formatında oldukları sürece METS belgelerini almayı destekleyen paketleyiciler mevcuttur.
  • Daha  fazla ayrıntı için DSpace Dokümantasyon Sistem Yönetimi bölümünün İçeriği İçeriği İçe Aktarıp Dışarı Aktar bölümüne bakın.
  • DSPACE bir önemli paket biçimidir AIP tutun ve bir topluluk / toplama, öğeleri, hak ve epersons dahil içeriğin herhangi bir bölümünü geri yükleyebilirsiniz. AIP Yedekleme ve Geri Yükleme bakın  .
 5. DSpace SWORD Arayüzü  – DSpace, herhangi bir SWORD istemcisinin belgeleri elektronik olarak DSpace’e göndermesine izin veren kendi SWORD Sunucusu (“kılıç” webapp) ile birlikte gelir.

Referanslar:

DSpace, kuruluşumda çalışan diğer sistemlerle birlikte çalışacak mı?

Evet, DSpace, bir kurumun çalışabileceği diğer sistemlerle (örneğin, bir bölümün DSpace’de otomatik olarak yerleştirilen web belge sistemi veya bir kampüs veri ambarı) birlikte çalışmasına izin vermek için özelleştirebileceğiniz Java API’lerini belgelemiştir.

DSpace ne tür kalıcı tanımlayıcılar kullanıyor?

DSpace, her dijital nesneye (Öğe, Koleksiyon, Topluluk) kalıcı bir tanımlayıcı atanmasını gerektirir. Geliştiriciler çok uzun süre çalışacak bir çözüm istediklerinden, tanımlayıcı sistem HTTP gibi altta yatan ağ protokollerinden bağımsız olmak zorundaydı.

DSpace kullanan Kolu sistemi ile ilgili CNRI (Ulusal Araştırma Girişimleri Şirketi) her bir dijital nesnenin için kalıcı tanımlayıcı olarak. Saplar, bir çözüm hizmeti aracılığıyla gerçek URL’lere çözülür. Sap çözümleyici açık kaynaklı bir sistemdir. DSpace’teki (ve başka yerlerde) tanıtıcılar şu anda HTTP URI’leri olarak uygulanmaktadır, ancak gelecekteki protokollerle çalışmak için de değiştirilebilir. Tutamaç sistemi, ISBN veya ISSN gibi mevcut bibliyografik tanımlayıcıları da destekleyebilir.

DSpace’in geçerli sürümünde, Tutaçlar dahili tanımlayıcılar olarak kullanılır. Varsayılan olarak, DSpace tutamaçları yeni nesnelere atarken ‘123456789’ bir ‘kukla’ (harici olmayan) tanıtıcı önekini kullanır. Eğer bir kuruluş geçerli bir Tutamaç önekini (dış lokasyonlardan çözülebilen) elde etmek isterse, küçük bir yıllık servis ücreti karşılığında Handle System sitesinden satın alınabilir .

Bir örgütün başka bir kalıcı kimlik sisteminin kullanılmasını gerektiren bir politikası varsa, bunu kaynağa kamu ya da dış kalıcı belirleyici olarak kullanmak mümkündür. Böyle bir durumda, kamu kimliği – örneğin, bir URN – Kaynak ile ilgili metadata içeren bir DSpace tarafından üretilen sayfaya – kaynağın kendisine ait Sapa dayalı kalıcı bağlantı da dahil – çözülebilir.

DSpace’in gelecekteki sürümleri birden çok dahili kalıcı tanımlayıcıyı destekleyebilir. Ancak, bu çalışma hala araştırılıyor ve bu projeye yardımcı olmak için gönüllü olmaya istekli geliştiriciler ve kurumlar arıyoruz.

DSpace dijital materyali nasıl koruyor?

DSpace’in kendisi dijital malzemelerinizin korunmasını garanti etmez. Bununla birlikte, DSpace yazılımı genel dijital koruma stratejinizde merkezi bir rol oynamak için uygundur. Yerel dijital koruma stratejinizin virüs kontrolüyle birlikte bir yedekleme / geri yükleme planı içermesi gerektiğini unutmayın.

DSpace, iki dijital koruma düzeyini tanımlamanıza olanak tanır: bit koruması ve işlevsel koruma. Bit koruması, bir dosyanın zaman içinde tam olarak aynı kalmasını sağlar – tek bir bit değişmez – fiziksel medya etrafında gelişir. Fonksiyonel koruma ileri gider: Dosya yaparzamanla değişiyor, böylece malzeme orijinal haliyle aynı anda kullanılabilir olmaya devam ediyor. Dijital formatlar (ve fiziksel ortam) zamanla gelişiyor. Bazı dosya formatları, TIFF görüntüleri veya XML belgeleri gibi doğrudan format geçişi kullanılarak işlevsel olarak korunabilir. Diğer formatlar tescillidir veya diğer sebeplerden dolayı işlevsel olarak korumak çok daha zordur. Hiç kimse, tüm kullanıcıların araştırma materyalleri için seçeceği formatları tahmin edemez. Amaçları için en iyi araçları kullanırlar ve araştırma kurumları bu araçların ürettiği biçimleri alırlar. Bu nedenle, DSpace belirli bir biçim için üç koruma düzeyini seçmenize izin verir: desteklenen, bilinen veya desteklenmeyen.

 • Desteklenen formatlar, biçim geçişi veya öykünme teknikleri kullanılarak işlevsel olarak korunabileceğini düşündüğünüz biçimlerdir. Örnekler TIFF, SGML, XML, AIFF ve PDF’dir.
 • Bilinen formatlar, özel veya ikili biçimler gibi korumaya söz veremeyeceğiniz, ancak üçüncü taraf geçiş araçlarının biçim geçişine yardımcı olmak için büyük olasılıkla ortaya çıkacağı kadar popüler olan biçimlerdir. Örnekler Microsoft Word ve Powerpoint, Lotus 1-2-3 ve WordPerfect içerir.
 • Desteklenmeyen formatlar, herhangi bir işlevsel koruma yapmak için yeterince bilmediğiniz biçimlerdir. Bu, bazı tescilli formatları veya bir-bir-tür yazılım programı içerir.

DSpace’in Desteklenen, Bilinen ve Bilinmeyen biçimler için varsayılan değerler sağlamasına rağmen, kurumunuzun yerel koruma stratejinize göre uygun değerleri belirlemesi gerektiğini unutmayın.

DSpace ayrıca koruma hedeflerinizi karşılamanıza yardımcı olacak diğer araçları da sunar:

 • Checksum Checker – Bu araç, DSpace örneğinizde saklanan tüm (veya bazı) içerik dosyalarının tam bir uyumluluk (sağlama toplamı) kontrolünü gerçekleştirmek için programlanabilir.
  • Checksum Checker hakkında daha fazla bilgi için, DSpace Documentation’ın Sistem Yönetimi bölümünün “Checksum Checker” bölümüne bakın.

Referanslar:

Teknik

DSpace teknik belgelerini nerede bulabilirim?

DSpace sistemi belgelerini DSpace.org web sitesinde veya DSpace Resources wiki sayfasında bulabilirsiniz .

DSpace’i kurdum ve sorularım / sorunlarım / yorumlarım var. Ne yapmalıyım?

DSpace Topluluğu geliştiricileri Topluluğu birbirini destekler ve DSpace posta listelerinde fikir ve çözüm alışverişinde bulunur. Bir soru veya sorun göndermeden önce, sorunuzun zaten yanıtlanmış olup olmadığını kontrol edin.

Nasıl yapılır: Bir Hata Nasıl Giderilir? Sayfasında daha fazla ipucu / ipucu bulunur .

Yazılımda bir hata buldum. Nasıl rapor edebilirim?

Hatalar bildirebilir ve Yazılım Hatası / Özellik İzleme Sistemi (JIRA) aracılığıyla geliştirmeler önerebilirsiniz .

Hatalar, DSpace ekibinin teknik destek kaynaklarının sınırları dahilinde mümkün olan en kısa zamanda düzeltilecektir. Ekip tüm geliştirmeleri dikkate alır ve eğer bir geliştirme kabul edilirse, zaman ve kaynakların izin verdiği ölçüde onu geliştirme için geliştirme listesine ekler. Elbette, açık kaynaklı kodla çalışan herhangi bir kullanıcı, bir hatayı düzeltmek veya sistemde iyileştirme yapmaktan memnuniyet duyar. Nasıl yapılacağını öğrenmek için DSpace Katkı Yönergelerimize bakın .

DSpace yazılım platformu için kim teknik destek sağlıyor?

DSpace bir çok aktif sahiptir geliştiricilerin topluluk içinden uzmanlık ve destek katkıda DSpace-Tech posta listesi ve DSpace wiki . DSpace sistemiyle çalışmak için, sistemden gerçekten yararlanmak için yerel teknik kaynaklara (donanım, teknik uzmanlar vb.) İhtiyacınız olacaktır. DSpace web sitesi teknik dokümantasyonsunar ve sorular sormak ya da çözümler göndermek için DSpace-Tech posta listesine katılabilirsiniz .

Profesyonel yardıma gereksiniminiz olması durumunda, Kayıtlı DSpace Servis Sağlayıcılarından birine danışın .

DSpace ne tür bir donanım gerektirir? Sunucuyu boyutlandırmaya ne dersiniz? Ne kadar disk alanına ihtiyacım var?

DSpace Java’da yazılmıştır, bu nedenle herhangi bir İşletim Sistemi (Linux, Windows, Mac OSX) üzerinde çalışacaktır. DSpace, Apache Web sunucusu, Tomcat Servlet motoru ve PostgreSQL ilişkisel veritabanı sistemi gibi ücretsiz, açık kaynak araçların üzerine kurulmuştur. Size kolaylık sağlamak için, gerekli JDBC ve diğer sürücü ve kütüphaneleri DSpace ile birlikte paketliyoruz. Bu araç seti Linux, HP / UX veya Solaris gibi herhangi bir UNIX türü işletim sisteminde çalıştırılmalı ve başka bir platformda çalıştırmanız gerekiyorsa diğer kütüphanelerin yerini alabilir. Sistem, bir dizüstü bilgisayardan $ 500K sunucusuna kadar herhangi bir şey üzerinde çalışır, ancak donanım mimarileri için birkaç genel öneri vardır. DSpace’in genel olarak aktif olarak kullanıldığı bir üretim ortamında, DSpace makul derecede iyi bir sunucu (aşağıya bakın) ve iyi bir miktarda bellek ve disk depolama alanı gerektirir. Bu tür üretim kullanımı için

Minimal DSpace Üretim sistemi gereksinimleri

 • 2-3 GB Rasgele Erişim Belleği (RAM)
  • Tomcat için 1GB (örn. “TOMCAT_OPTS = -server -Xms1024M -Xmx1024M -XX: MaxPermSize = 128M -Dfile.encoding = UTF-8”)
  • Veritabanı için 1GB (PostgreSQL veya Oracle).
  • İşletim Sisteminizin de çalışması için biraz belleğe ihtiyacı olduğunu unutmayın. Bu nedenle, DSpace’in sadece 2GB’a kadar belleğe ihtiyacı olsa da, bilgisayarın kendiliğinden en az 3-4 GB RAM’in mevcut olduğundan emin olmalısınız.
 • 20 GB Depolama Alanı (veya DSpace’de depolamak istediğiniz tüm dosyalar için kabaca yeterli depolama alanı)

Bu minimum sistem, yaklaşık 20.000 öğeden veya daha az olan DSpace sitelerini destekleyebilmelidir. Öğelerin tam sayısı, DSpace sitesi içindeki etkinlik miktarına (aramalar, erişimler, indirmeler vb.) Bağlı olmasına rağmen.

DSpace’in boş bir kurulumu, 1GB’dan daha az depolama gerektirecektir. Depolama tahminleri çok sert. İhtiyacınız olan gerçek depolama alanı, DSpace’de depolamayı planladığınız dosyaların boyutuna bağlıdır. Dosyalar herhangi bir şekilde sıkıştırılmaz, bu yüzden en azından minimum düzeyde tüm dosyalarınızı depolamak için yeterli alana, artı veritabanı depolama ve günlük dosyalarına fazladan alan gerekir. Ayrıca, DSpace’e daha fazla içerik ekledikçe ek depolama alanı eklemeye hazır olmanız gerekecektir.

Yaklaşık maliyet: yaklaşık 599 $. (Dell – temel R210II raf sunucusu aracılığıyla yaklaşık 12/05/2012 doğrulandı).

Orta ölçekli DSpace Üretim sistemi

 • 4 GB Rasgele Erişim Belleği (RAM)
  • Tomcat için ~ 2GB  (örn. “TOMCAT_OPTS = -server -Xms2048M -Xmx2048M -XX: MaxPermSize = 128M -Dfile.encoding = UTF-8”)
  • Veritabanı için 2GB  (PostgreSQL veya Oracle).
  • İşletim Sisteminizin de çalışması için biraz belleğe ihtiyacı olduğunu unutmayın. Dolayısıyla, orta ölçekli bir DSpace’in yalnızca 4GB’lık belleğe ihtiyacı olsa da, bilgisayarın kendiliğinden en az 5-6 GB RAM’in mevcut olduğundan emin olmalısınız.
 • 200 GB Depolama Alanı (veya DSpace’de depolamak istediğiniz tüm dosyalar için kabaca yeterli depolama alanı)

Bu orta sınıf sistem, sistem içinde daha fazla sayıda öğeye (yaklaşık 50.000 veya daha fazla) veya daha fazla etkinliğe (arama, erişim, indirme vb.) Sahip DSpace siteleri için gerekli olabilir.

Yine depolama tahminleri çok sert. İhtiyacınız olan gerçek depolama alanı, DSpace’de depolamayı planladığınız dosyaların boyutuna bağlıdır. Dosyalar herhangi bir şekilde sıkıştırılmaz, bu yüzden en azından minimum düzeyde tüm dosyalarınızı depolamak için yeterli alana, artı veritabanı depolama ve günlük dosyalarına fazladan alan gerekir. Ayrıca, DSpace’e daha fazla içerik ekledikçe ek depolama alanı eklemeye hazır olmanız gerekecektir.

High End DSpace Üretim sistemi gereksinimleri :

 • Herhangi bir modern işlemci / CPU. (Normal işlev sırasında, DSpace çok CPU ağır değildir. Ancak, “cron” ile planlanan bazı arka uç görevleri CPU gerektirir. İçerik miktarınız arttıkça daha yüksek bir son işlemci gerekebilir.)
 • 8 GB Rastgele Erişim Belleği (RAM)
  • ~ Tomcat için 4-6GB
  • ~ Veritabanı için 2-4GB  (PostgreSQL veya Oracle)
  • İşletim Sisteminizin de çalışması için biraz belleğe ihtiyacı olduğunu unutmayın. Dolayısıyla, orta ölçekli bir DSpace’in yalnızca 8GB’lık belleğe ihtiyacı olsa da, bilgisayarın kendisinin toplamda en az 9-10GB RAM olmasını sağlamalısınız.
 • 1TB Depolama Alanı (veya DSpace’de depolamak istediğiniz tüm dosyalar için kabaca yeterli depolama alanı)
  • Depolama örnekleri:
   • Veritabanını ve dizinleri depolamak için gigabit bağlantısı üzerinden RAID’de erişilebilen 73 GB 15.000 dev / dak ağ diskleri
   • RAID’deki 7,400 dev / dak ağ diskleri , boyutu kolayca genişletilebilen verilerin saklanması için bir gigabit bağlantısı üzerinden erişilebilir .

Üst düzey sistem sadece son derece büyük (500.000 veya daha fazla ürün)  veya aşırı derecede aktif olan DSpace siteleri için gerekli olmalıdır . DSpace sitelerinin çoğunluğu, daha fazla miktarda büyüme veya etkinlik yaşayana kadar bu yüksek son sisteme gerek duymamalıdır.

Yaklaşık maliyet: yaklaşık 2500 $. (yaklaşık 12/04/2012 Dell aracılığıyla doğrulandı)

Bulut barındırma önerileri

Sanallaştırılmış bir bulut barındırma platformunun gereksinimlerinizi karşılayıp karşılamayacağını analiz etmek için yukarıdaki donanım önerisini kullanabilirsiniz. Örneğin, Amazon’un Elastic Cloud hizmetlerini değerlendirirken, örnek türlerini yukarıdaki donanım önerileriyle karşılaştırabilirsiniz. Şu anda, Küçük EC2 örnekleri kabaca yukarıdaki Minimal Üretim sistemi gereksinimlerine karşılık gelmektedir (1,7 GB’de biraz daha az bellek olsa da). Başlamak için Amazon’un küçük örneğinde bir üretim DSpace sitesi çalıştırmak mümkün olabilir, ancak DSpace sitenizde etkinlik yükseldikçe bir Aracıyı güncellemeniz gerekebilir.

Diğer çevrimiçi barındırma hizmetlerini düşünüyorsanız, DSpace kurulum prosedürlerini takip edebilmeniz için size SSH uzaktan erişim sağlayan bir servise ihtiyacınız olduğunu daima unutmayın. Birçok çevrimiçi barındırma platformu, DSpace’i kurmak ve çalıştırmak için yeterli olmayan sadece çok basit PHP veya MySQL desteğini sunar.

Her zaman, kendi bant genişliğiniz, depolama ve işlemci gereksinimleriniz (ve ilişkili maliyetler) sistemle ne yapmayı planladığınıza bağlı olarak değişecektir.

Staging Server

DSpace’i bir üretim ortamında çalıştırdığınızda, bir sınama veya hazırlama sunucusunda ayrı, ikinci bir DSpace örneği çalıştırmanız önerilir. Üretime geçmeden önce, herhangi bir DSpace yükseltmesi, özelleştirmesi veya diğer değişiklikler bu hazırlama sunucusunda değerlendirilebilir. Eğer gerçek test sadece birkaç kişi tarafından gerçekleştiriliyorsa, evreleme sunucunuz üretim sunucunuzla aynı yük seviyesini görmeyecektir. Bunun için, yukarıdaki minimum gereksinimlerin bile altında, hazırlama sunucunuz için sistem gereksinimlerini azaltabilirsiniz.

Sahne ortamınızın üretim sunucunuzun gerçekçi bir simülasyonu olduğundan emin olmak için, mümkün olduğunca fazla ayar veya yapılandırma yansıtmanız önerilir. Söylemeye gerek yok, gerçek üretim makineniz linux ve tersi çalışıyorsa, windows’daki bir evreleme sunucusu güvenilir test sonuçları sağlamayacaktır.

Evreleme sunucunuzdaki daha yüksek yük seviyelerini simüle etmek için, JMeter gibi ücretsiz araçları kullanabilirsiniz .

Bir DSpace yüklemesi kurmak ne kadar sürer?

Java ve veritabanı tabanlı açık kaynaklı uygulamaların kurulmasına aşina olan bir kişi, birkaç saat içinde bir prototip DSpace kurulumunu tamamlayabilmelidir. Bu deneyimden ve yazılımın keşfedildiği bir haftadan bir gün sonra, bir üretim kuruluşu, temel yazılım için bağımsız bir yapılandırmada bir gün sürmelidir. Özelleştirmeler veya yerel entegrasyonlar gerekliyse (örneğin, kullanıcı kimlik doğrulaması için), gerekli olan değişikliklerin karmaşıklığına ve miktarına göre ek süre ayrılmalıdır.

Bir DSpace örneğinin ne kadar bakım gerektiriyor?

DSpace yazılımının kendisi çok az bakım gerektirirken, veri yedekleme için genel BT yükü, vb. Örnek faaliyete geçtikten sonra beklentiler ve gereksinimlerin evrimleşmesi tipik bir durumdur. İlk sistem kullanımı genellikle, yeniden yapılanma, meta veri düzeltme ve erken ya da yanlış şekilde depolanmış öğelerin kaldırılması için kaçınılmaz isteklerin bulunduğu alanları gösterir. Devam eden bir bakım tahmini, depolanma süresinin beklenen büyüklüğüne, özelleştirme miktarına bağlı olarak devam eden yerel gelişmeye ve beklenen depozito oranına dayalı depo içeriği yönetimine dayalı olarak BT süresini içermelidir.

DSpace’i kurmam veya kurmam için bana yardımcı olan var mı?

DSpace’i kullanırken veya yüklerken herhangi bir sorunla karşılaştığınızda, büyük bir kullanıcı topluluğu parmaklarınızın ucunda posta listelerinde yer alır . Teknik posta listesi yazılım hakkında daha genel sorular iyi gönderilen edilebilirken, teknik sorun giderme için gereken yerdir Genel Posta listesi .

Profesyonel yardıma gereksiniminiz olması durumunda, Kayıtlı DSpace Servis Sağlayıcılarından birine danışın .

Meta veri

Meta Veri Nedir?

Meta veriler, kelimenin tam anlamıyla “verilerle ilgili veriler” dir. Sorgulama için kullanılan açıklayıcı bilgilerdir. Örneğin, dosya boyutları, sağlama toplamları ve tam metin dizini gibi bazı meta veriler, mekanik olarak yapılabilir. Diğer meta veriler, başlıklar, yazarlar, benzersiz tanımlayıcılar ve özetler gibi daha yüksek bir insan yapımı açıklama düzeni. DSpace, tüm içeriklerde Dublin Core meta verilerinin nitelikli bir sürümünü kullanır . Bazı topluluklar veya koleksiyonlar ayrıca özel meta verilere de sahip olabilir (kitap koleksiyonları için MARC kayıtları veya coğrafi veri kümeleri için FGDC kayıtları gibi). Ancak, bazı öğeler için mevcut olsa bile, daha ayrıntılı meta veri kayıtlarını Dublin Core kelime dağarcığımıza girerek, her şeyde gezinmek ve arama yapmak için ortak bir tanımlayıcı özellik katmanı sağlamaktayız.

DSpace hangi meta veri standartlarını destekliyor? [SCORM veya VRA veya FGDC veya MARC veya myOwnSchema] kullanarak meta veriler oluşturabilir miyim?

Bu bağlamda , belirli bir meta veri şemasının desteği , meta verilerin DSpace’e girilebildiğini, veritabanında saklandığını, uygun şekilde endekslendiğini ve genel kullanıcı arabirimi aracılığıyla aranabilir olduğunu ifade eder. Bu, standartlar ortaya çıktıkça teknik, haklar, koruma, yapısal ve davranışsal meta verileri de içerebilse de, bu durum genellikle tanımlayıcı meta veriler için geçerlidir.

Şu anda DSpace, yalnızca kütüphane uygulama profiline uyan birkaç yeterlilikle ayarlanmış Dublin Çekirdek meta veri öğesini desteklemektedir . HP ve MIT ayrıca, Bilgisayar Bilimleri Laboratuvarında ve W3C tarafından geliştirilen bazı Semantik Web teknolojilerinde Haystack araştırma projesi tarafından uygulanan RDF’yikullanarak keyfi meta veri şemalarının nasıl destekleneceğini araştıran bir araştırma projesine de sahiptir .

DSpace OAI’yi destekliyor mu?

DSpace, Veri Arşivleme Girişimi’nin Meta Veri Toplama Protokolü’nü ( OAI-PMH ) v2.0’ı veri sağlayıcı olarak desteklemektedir. OAI desteği, OCpace’in OAICat açık kaynaklı yazılımı kullanılarak, DSpace madde kayıtlarının hasat için kullanılabilir hale getirilmesi amacıyla uygulandı . DSpace’i çalıştıran birçok kurum Açık Arşivler Girişimi ile bir veri sağlayıcı olarak kaydolmayı seçer .

Bir DSpace Hizmeti Oluşturma

Bir DSpace hizmetinin nasıl oluşturulacağı hakkında bilgi nereden bulabilirim?

Teknik bilgi için teknik belgelere bakın ve DSpace-Tech posta listesine katılın . Teknik olmayan sorular ve endişeler için, DSpace.org web sitesine bakın ve DSpace ile ilgili duyurular ve genel tartışma için DSpace -Community posta listesine katılın.

Diğer yararlı kaynaklar şunlardır:

Canlı DSpace hizmetlerinin bir listesi var mı?

DSpace’i Kullananların listesine bakın. DSpace.org adresinde. Kurumunuz DSpace kullanıyorsa ve listelenmemişse, lütfen bize bu sayfadaki form aracılığıyla bilgilerinizi gönderin.

DSpace Servis Sağlayıcılarının bir listesi var mı?

Evet, DSpace hizmetinizi oluşturmanıza ve çalıştırmanıza yardımcı olabilecek danışmanlar ve kuruluşların bir listesi için DSpace.org’daki Hizmet Sağlayıcılarısayfasına bakın .

Hizmetimi “DSpace” olarak adlandırmalı mıyım?

Hayır. Deponuz için benzersiz bir ad oluşturmanızı öneririz. Kullanıcı arabirimindeki tüm dil, değişiklik ve çeviri işlemini kolaylaştırmak için tek bir dosyada bulunur. Sadece “DSpace” i bu dosyadaki deponuzun adıyla değiştirmeniz gerekir.

Diğer kurumlar ne tür DSpace hizmetleridir?

Dünya çapında araştırma kurumları çeşitli dijital arşivleme ihtiyaçlarını karşılamak için DSpace’i kullanıyor:

 • Kurumsal Depolar (IR)
 • Nesne Depolarını Öğrenmek (LOR)
 • eTheses
 • Elektronik Kayıt Yönetimi (ERM)
 • Dijital koruma
 • yayıncılık
 • ve dahası

DSpace.org web sitesinde çok sayıda DSpace Use Case Örnek var.

Dijital Koruma ile ilgili bilgileri nereden bulabilirim?

Mevcut birçok iyi kaynak var. Paul Wheatley’nin ” DSpace’in dijital koruma işlevlerindeki gelişmeler için bir yol: seçenekler, sorunlar ve öneriler  başlıklı makalesini okuyarak başlayın .

Daha fazla bilgi için

Hala sorularınız mı var? İçin Genel sorular dSPACE ve DuraSpace hakkında, arayabilir DSpace-Topluluk posta listesi arşiv arşiv veya soru yayınlayabilir DSpace-Topluluk posta listesine .

İçin teknik veya yazılım soruları, bkz TechnicalFAQ ve DSpace sistem dokümantasyonu . Ayrıca DSpace-tech arşivlerini arayabilir veya bir soruyu DSpace-techposta listesine gönderebilirsiniz .

Destek  sayfamızdaki diğer destek seçenekleri de listelenmiştir