Donanma Grubu DCNS, Alfresco ile Verimliliği ve Yeniliği Artırır

Deniz Donanma Grubu DCNS Grubu’nun dünya çapında gelişmiş bir teknoloji şirketi olma başarısı olağanüstü bilgi birikimi ve benzersiz bir endüstriyel kaynak üzerine kuruludur. Donanma Grubu DCNS, Alfresco ile Verimliliği ve Yenilikçiliği Artırıyor. Peki Donanma Grubu DCNS Kim? DCNS, denizaltıları ve yüzey savaşçılarını tasarlar, kurar ve destekler; deniz tersaneleri ve üsleri için hizmetler önerir. Aynı zamanda sivil nükleer mühendislik ve deniz yenilenebilir enerjisinde çok çeşitli çözümler sunmaktadır. Uzun süredir kurumsal sosyal sorumluluğunun bilincinde olan DCNS, tam ISO 14001 sertifikasını elde eden ilk büyük savunma gruplarından biriydi. DCNS Grubu, yıllık 3.4 milyar avro gelir üretir ve 13.600 kişi (2013 verileri) istihdam eder.

Naval Group DCNS boosts Efficiency and Innovation with Alfresco. Donanma Grubu DCNS, Alfresco ile Verimliliği ve Yenilikçiliği Artırıyor

Donanma Grubu DCNS, Alfresco ile Verimliliği ve Yenilikçiliği Artırıyor

Deniz Kuvvetleri Grubu, Alfresco Belge Yönetimi ile Etkinliği ve Yeniliği Artırıyor

Meydan okuma

Donanma Grubu DCNS Grubu, sağlam, ölçeklenebilir ve verimli olacak ve aşağıdaki hedefleri karşılayacak yeni bir işbirlikçi platform kullanmaya çalıştı:

 • Eski belge veritabanlarını modern, kullanıcı dostu bir çözümle (Web 2.0) değiştirin.
 • Birden fazla sitedeki çalışanları bilgilendirmek ve ortak çalışmak (örneğin, etiketler, wiki’ler, bloglar, işbirlikçi siteler) etkinleştirin.
 • Gelecekte yeni bileşenler eklenmesine izin verin, böylece kullanıcı geribildirimi (çevik yöntem) aracılığıyla çözümün geçerliliği sağlanmadan önemli bir başlangıç ​​yatırımı yapmaktan kaçının.
 • Grubun Bilgi Sistemiyle (ör. SSO, e-posta) entegre olun ve platformun çeşitli modüllerinin sorunsuz ve güvenli şekilde iletişim kurmasına izin verin (örn., Modüller arasında dokümanların yayınlanması, çapraz aramalar).
 • BT departmanına destek çağrıları yerleştirmeden (örn. Self-servis) kullanıcıların kendilerini değiştirmelerini sağlayın; verimliliği artırmak.

Platform, yalnızca hızlı bir şekilde çalışabilir ve öğrenilmesi kolay olmakla kalmamış aynı zamanda kullanıcı ihtiyaçlarının en az% 80’ini doğrudan kutudan çıkarmalıydı.

Web2.0 teknolojilerini ve yeni işbirlikçi kullanımları tanıtan DCNS projesi, Enterprise 2.0’ın tipik bir özelliği. Kurumsal İçerik Yönetimi Mimarisi’nin uzun vadeli bir vizyonu ve birkaç yılda bir yatırımların bir yol haritası ile karakterizedir.

Çözüm

Donanma Grubu DCNS’in Bilgi Sistemleri Departmanı ilk olarak bir mimar firmasına Alfresco da dahil olmak üzere olası birçok çözümün bir karşılaştırmalı değerlendirme çalışması yapmasını emretti.

Naval Group DCNS, Alfresco’nun topluluk sürümünü bir POC olarak test etti ve kullanıcılar Alfresco’nun şirket için en iyi çözüm olduğunu onaylayan olumlu geribildirimler sundular. Alfresco gibi açık kaynak kodlu, standartlara uygun çözümler, DCNS’in geleceğe yönelik bir platform vizyonuyla tutarlıdır ve diğer birçok organizasyonun Alfresco’nun DCNS’i bu teknolojinin kalması için seçmiş olması gerçeği ile tutarlıdır.

DCNS’nin BT Departmanı’ndaki İşbirliği, Yenilik ve Güvenlik Ekibi Yöneticisi Olivier Bonturi, “Başlangıçta, kullanıcıların bu çözeden hoşlanacaklarını biliyorduk, özellikle de proje için çevik yöntemler kullanmaya karar verdik” dedi.

Mimari, özel işbirliği ve doküman yönetimi gereksinimlerini karşılamak üzere çeşitli modüllerin geliştirildiği bir temel görevi gören tek bir Alfresco kurulumunu içerir. Modüller, kullanıcıların haklarına göre eriştiği iyi tanımlanmış alanlara karşılık gelir.

Bu modüler yaklaşım, ECM çözümlerinin heterojen bir karışımı değil sadece bir çözümün kurulması ve sürdürülmesi ve lisanslar, bakım ve gerekli becerilerin tümünün aerodinamik olması anlamına geliyor.

DCNS, yeni platformun ilk iki modülünü geliştirmek için çevik yöntemi kullandı ve IT hizmetleri sağlayıcısı Sopra, kalan bileşenleri geliştirmek için yöntemi kullanmaya devam etti. DCNS ve Sopra, platformun özelliklerini DCNS’in ihtiyaçlarını karşılamak ve ardından 10 kişilik bir pilot programdan gelen kullanıcı geribildirimlerine göre Alfresco’yu ince ayarlamak için özelleştirdi.

Sopra’daki Alfresco Ekip Yöneticisi Maxime Orain, “Alfresco’nun geliştirdiği modelleri esnek olduğu için kullandık” diyor. “Modüller Alfresco API’lerinde geliştirildi. Her uygulama bir modüle karşılık gelir. Herşey güncellendi; Alfresco’yu otomatik olarak güncellemek için komut dosyaları kullandık. Modüller platforma kolayca entegre edildi. Java ve JavaScript standart teknolojilerdir ve biz onlarda uzmanız. ”

Sopra, gelişimin her aşamasında bir sonraki sürümü iyileştirmek için kullananlardan geri bildirim istedi. “Çevik yöntemle çalışmak, çeşitli iş birimleri içindeki kullanıcıları tanımamıza izin verdi. Bu, projenin doğru yönde ilerlediğinden emin olmamıza ve yeni uygulamanın ne kadar hevesle beklendiğini görmemizi sağladı “diye ekliyor Orain.

Grup pilotu onayladıktan sonra platformu şirket içindeki diğer departmanlara ve sitelere yerleştirdi. Yeni platformda kullanıcı eğitimi, DCNS’nin intranetinde yer alan self servis mini-öğreticilerden oluşuyordu. Alfresco Share arayüzü kullanımı kolay olduğu için eğitim gereksinimleri basit kaldı.

Toay, her uygulama bileşeni belirli gereksinimler ve kategori kullanıcılarına karşılık gelir:

 • Bir dizi işbirliği alanı, Workeo, kullanıcıların bilgi paylaşmalarına ve yeni belgeler hazırlamasına olanak tanır.
 • Bir belge bir iş akışı aracılığıyla onaylandıktan sonra, bir köprü belgenin başvuru kitaplığı uygulama bileşeni Dokeo’da yayınlanmasını sağlar.
 • Portletler, kullanıcıların Liferay’ı temel alan Intraneo topluluk portalında içerik görüntülemesine izin verir.
 • Bir medya kataloğu olan Iconeo, İletişim Departmanı tarafından onaylanan tüm medyayı toplar.
 • BT Bölümü, platformu yönetmek için Yönetişim modülü olan Yönetişim’i kullanmaktadır.

Kullanıcı talebi üzerine BT Departmanı, Workeo’da yeni ortak çalışma alanları oluşturabilir. Bu alanlarda kullanıcılar tamamen özerktir ve projeye kime davet edeceğine karar verebilir.

Günümüzde platform 900 etkin alan içeriyor ve kullanıcılar her hafta beş ila 10 yeni alan oluşturulmasını istiyor. Dokeo, ayda toplam 10.000 ziyaretle 3.000 – 4.000 normal kullanıcı için 20.000 belge içeriyor.

 

Sonuçlar

Donanma Grubu DCNS, Alfresco ile Verimliliği ve Yenilikçiliği Artırıyor

Platform başarılıdır, çünkü bir kullanıcı yeni bir projeye başlarken, otomatik olarak yeni bir alan oluşturulmasını ister.

“İşbirlikçi platform yaygın biçimde kullanılmakta ve dayanıklıdır. Olivier Bonturi, bu bir başarıdır “dedi.

DCNS, yeni ortak çalışma platformundan önemli avantajlar getiriyor:

 • Kişisel verimlilik ve ekip verimliliği, yeniliğin yanı sıra artmıştır.
 • Yeni teknolojilere ve yeni çalışma yöntemlerine alışmış olan genç çalışanlar yeni platformu seviyorlar.

This post is also available in: İngilizce