Asgari Stok kuralları ve Sipariş Etme işlemi de benzer sonuçlar doğurur, ancak farklı kurallar vardır. Üretim ve teslimat stratejilerinize bağlı olarak kullanılmalıdırlar. Doğru ikmal stratejisi nasıl seçilir?

Terminoloji

Minimum stok kuralı
Minimum Stok kuralları, ürünlerinizi üretmek ve / veya müşteri ihtiyaçlarınıza cevap vermek için her zaman minimum miktarda stokta bulunduğunuzdan emin olmak için kullanılır. Bir ürünün stok seviyesi minimuma ulaştığında, sistem maksimum stok seviyesine ulaşmak için gereken miktarı otomatik olarak bir tedarik emri oluşturacaktır.

Sipariş verme
Sipariş Etme işlevi, ürünle ilgili Satış Siparişinin miktarının bir Satın Alma Siparişi tetikleyecektir. Sistem edecek değil şimdiki stok kontrol edin. Bu, ürünün miktarına bakılmaksızın bir taslak satınalma siparişinin üretileceği anlamına gelir.

Yapılandırma
Minimum stok kuralları
Minimum Stok Kuralları yapılandırması, Stok modülünüz aracılığıyla kullanılabilir. Envanter Kontrolü menüsünde, açılır menüden “Reordering Rule” u seçin. Orada, belirli bir ürün için minimum ve maksimum stok değerlerini ayarlamak için “Oluştur” u tıklayın.

Not

“Minimum miktar”, “maksimum miktar” ve “miktar çokluğu” alanları için araç ipuçlarını göster
Ardından, ilgili ürün formuna erişmek için ürününüzü tıklayın ve “Envanter alt menüsü” nden bir tedarikçi seçmeyi unutmayın.

Doğru ürün türünü seçmeyi unutmayın. Bir sarf malzemesi stoklanamaz ve bu nedenle stok değerlemesinde muhasebeleştirilmez.

Sipariş verme
Sipariş Oluşturma konfigürasyonu ürün formunuzda Envanter ‣ Envanter kontrolü ‣ Ürünler (veya ürünlerin bulunduğu başka herhangi bir modül) aracılığıyla mevcuttur.

Ürün formundaki Stok altında, “Sipariş Yap” ı tıklayın.

İki seçenek arasındaki seçim
Bu nedenle, iki seçenek arasındaki seçim, envanter stratejinize bağlıdır. Bir arabellek kullanmayı ve her zaman en az bir minimum miktarı almayı tercih ederseniz, minimum stok kuralı kullanılmalıdır. Stoklarınızı yeniden sipariş etmek istiyorsanız, ancak satışınız onaylandıysa, Sipariş Yap seçeneğinin kullanılması daha iyidir.