Dijital Varlık Yönetimi DAM, şirketlerin resimler, videolar ve sunumlar gibi yaratıcı içerikleri düzenlemesine ve paylaşmasına yardımcı olur. Dijital varlık yönetimi DAM, zengin medyayı organize etmek, saklamak ve geri almak ve dijital hak ve izinleri yönetmek için bir iş sürecidir. Zengin medya öğeleri arasında fotoğraf, müzik, video, animasyon, podcast ve diğer multimedya içerikleri bulunur.

Dijital Varlık Yönetimi DAM

Dijital Varlık Yönetimi (DAM), bir arşivin oluşturulmasını, dijital varlıkların korunması ve yönetilmesi için bir altyapının geliştirilmesini ve son kullanıcıların bir varlığı saptamasını, bulmasını ve geri almasını sağlayan bir arama işlevselliğini içerir. En basit haliyle, bir DAM veritabanı kayıtları kümesidir. Her bir veritabanı kaydı, dosyanın adını, formatını ve içeriği ile kullanımı hakkında bilgi veren meta verileri içerir. Dijital varlık yönetimi yazılımı, veritabanını oluşturmak ve yönetmek ve şirketin zengin medyayı uygun maliyetli bir şekilde depolamasına yardımcı olmak için kullanılabilir.

Dijital varlık nedir?

Yönetilen varlık dijital formatta saklanır ve meta verisi ile detaylandırılır. Meta veriler, varlık içeriğini, kodlama, sahiplik ve erişim haklarını açıklayabilir.

Dijital varlık yönetimi türleri

Çok çeşitli dijital varlık yönetimi vardır. Marka varlık yönetim sistemleri, çoğunlukla pazarlama ile ilgili, örneğin logolar gibi içeriklere sahiptir. Kütüphane varlık yönetim sistemleri, fotoğraf arşivleme gibi nadiren değişen medya varlıklarının depolanması ve geri çağrılmasına odaklanır. Üretim varlık yönetim sistemleri, video oyunları gibi dijital medya üretimi için yaratıldıkları için varlıkları yönetir. Ayrıca, kullanıcıların mobil cihazlar dahil olmak üzere herhangi bir cihazdan varlıklara erişmelerini sağlayan bulut tabanlı dijital varlık yönetim sistemi de bulunmaktadır.

Dijital Varlık Yönetimi Yazılımı

Dijital medya yönetimi yazılım araçları bir zamanlar yayıncılık ve medya şirketleri tarafından özel olarak kullanılsa da, giderek daha çok içerik yönetim sistemlerine dahil edilmekte ve müşteriye yönelik web siteleri olan perakende satış şirketlerine özel ilgi göstermektedir. DAM genellikle metin içeriği, e-posta ve elektronik tabloları düzenlemek için bir iş süreci olan kurumsal içerik yönetiminin (ECM) bir alt kümesi olarak kabul edilir. Örneğin Alfresco ECM ve Nuxeo Platformu.

Dijital Varlık Yönetimi yazılımının faydaları

DAM yazılımının bazı avantajları, her zaman, her zaman dijital ortama erişim sağlamasıdır. Ayrıca hızlı uygulama, kolay entegrasyon ve sezgiseldir.

Dijital Varlık Yönetimi Kullanım Alanları

Dijital varlık iş akışlarını optimize etmek isteyen herkes bir dijital varlık yönetim sistemine ihtiyaç duyar. Pazarlamacılar markalarını büyütüp marka tutarlılığını bir DAM sistemi ile artırabilirler. Tasarımcılar, dosyaları hızlı bir şekilde arayarak ve varlıkları yeniden yapılandırarak iş akışlarını optimize etmek için DAM kullanabilirler. Satış ekipleri her zaman ve her yerde güncel materyallere ve kaynaklara sahip olabilir. Ajanslar, tüm yaratıcı dosyalarını düzenli tutmak için DAM’ı kullanabilir ve daha hızlı geri dönüş sürelerini mümkün kılar. Dağıtımcılar da teslimat süreçlerini optimize edebilirler.

Dijital Varlık Yönetimi DAM Nedir? KONUSUNDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR: