Dijital Dönüşüm ve İş Süreçlerinin Sayısallaştırılması

Bu yazılımız Dijital Dönüşüm ve iş süreçlerinin sayısallaştırılması hakkında olacaktır. Sayısallaştırma, günümüz toplumunun ayrılmaz bir parçası olmuştur. İnsanlar, her şeyi dijital olarak seviyorlar ve müşteriler işletmelerden gelen aynı yaklaşımı umuyorlar. Sorunsuz bir kullanıcı deneyimi bekleyerek, bankalar, sigorta şirketleri, mobil sağlayıcılar ve belediyeler, kamu daireleri ile PC’ler ve mobil cihazlar vasıtasıyla etkileşim kurmak istiyorlar.

Geri dönüş yok, işinizin dijital dönüşümü modern dünyaya ayak uydurmak için gereklidir.

Dijital Dönüşüm ve iş süreçlerinin sayısallaştırılması

İşletmenizin dijital dönüşümü ile ne kastediyorum?

Ben sadece bir uygulama geliştirmek ve App Store’a göndermekten bahsetmiyorum. Dijital dönüşüm çok daha karmaşıktır ve kuruluşunuzun iş süreçlerine tamamen farklı bir yaklaşım getirmenizi gerektirir.
İş süreçleri bir şirketin özüdür; işi yönlendiriyorlar ve her şeyin gerektiği gibi çalıştığını garanti ederek iyi sonuçlar, ürünler ve hizmetler sağlıyorlar. İş süreçlerinize dijital teknoloji uygulamak, hedeflerinize daha hızlı ulaşmanıza ve düşündüğünüzden daha yüksek bir performans elde etmenize yardımcı olabilecek bir adımdır. BPM, sayısallaştırmadan büyük fayda sağlayabilir; bu nedenle, şirketinizde hala BPM girişimi başlatmadıysanız bile, şimdi bunu yapmak için doğru zaman ve dijital dönüşümle uğraşmanız gerekir.

Peki nasıl yapılıyor?

Tabii ki akla ilk gelen şey otomasyon. İşlemleriniz otomatik değilse, onlar hakkında dijital bir şey yoktur. Otomasyon, stratejik ve günlük süreçleriniz için belirli yazılımları kullanmanızı gerektirir. Kağıt bazlı girdilerin, manuel işlerin ve insan hatalarının sayısının azaltılması önemli bir bölümdür.
Bununla birlikte, dijital dönüşüm yalnızca otomasyonda bitmiyor. Bir işlemi dijitalleştirirken mevcut iş akışını otomatikleştirmekle kalmayıp, daha iyi hale getirmek de gerekiyor. Süreci analiz edin; hangi adımları keseceğinizi ve hangi belgelerin aşırı olabileceğini görün. İyileştirme, dijital dönüşümün ayrılmaz bir parçasıdır, bu nedenle süreç ve bileşenlerini optimize etmeye odaklanın. Bunu yapmak için, bir sürecin kurallarını, girdilerini ve çıktılarını anlamanız gerekir; bu nedenle zaman ayırarak analiz yapın. Tüm bilgileri inceleyin ve hangi işlemleri otomatik hale getirmek istediğinize karar verin. Mükemmellik merkezi oluşturun; şirketinizde dijital dönüşümden sorumlu olan bir takım nitelikli ve nitelikli uzman seçin.

BPM belge yönetimi, performans değerlendirmesi, müşteri ilişkileri ve daha fazlasını içerdiğinden, bu alandaki sayısallaştırma, müşterilerinizle, iç işlemlerinizle, her tür belge onayları, içerik yönetimi, HR, muhasebe işlemleri ve diğerleriyle etkileşim kurmanıza yardımcı olabilir. Bir emlak geliştirme şirketi, tüm fırsatlarını yönetmek için bir BPMS uyguladı; bir mülk birimi, müşteri sorguları ve rezervasyonlarla ilgili bilgiler tek bir yerde saklanır ve onunla çalışan tüm insanlara ulaşılabilir. Bu, müşterilerle çalışmayı büyük ölçüde kolaylaştırır, dokümantasyonunu düzgün tutar ve şirketin daha fazla geliştirme için verileri toplayıp analiz etmesine izin verir.

Bir banka, kredi hizmetleri, kredi kartları ve nakit ve nakit dışı işlemler gibi popüler işlemleri otomatikleştirdi. Ekonomik etki anlamlıydı çünkü hizmetler müşteriye daha kolay erişilebilir durumdaydı ve bir müşterinin bir hizmet için beklediği süre en aza indirildi.

Bir güç cihazı imalatçısı , üretim, tedarik, satış ve lojistik departmanlarının tüm verileri etkileşime girdiği ve yönettiği bir dijital bilgi alanı edinmiştir. Tam olarak bir siparişin ne zaman üretileceğini, tamamlanmamış ürünün miktarı ve mevcut KPI değerlerinin ne olduğunu bilirler. İzleme ve iyileştirme hiç bu kadar kolay olmamıştı!
Bunlar sadece bazı örneklerdir; her şey işinizin ve hedeflerinizin özelliklerine bağlıdır.

Tüm bunları uygulamada nasıl yapıyorsunuz? Nasıl başlıyorsun, nereye gidiyorsun ve kimin için güvendin?

Kesinlikle iyi bir BPMS’ye yatırım yapmanızı öneririm. Pahalı bir çözüm bulmak zorunda değilsiniz , piyasada da ücretsiz sürümler var, ancak uygulama, modelleme ve çalışan eğitimi için zamana ihtiyacınız var. Bütün bunlar aerodinamik süreçler, görünürlük, toplam kontrol ve sürekli iyileştirme ile övünür.

Oraya gidin, yorumları okuyun, demo sürümlerini kontrol edin, uzmanlarla konuşun ve en iyi neyin hangisine karar verin. ProcessMaker BPM‘yi öneririm, çünkü gerekli tüm özellikleri bir araya getiriyor, süreç eşlemeleri için bir modelleyiciye sahip ve süreçleri bir tarayıcıda yürütmenizi sağlarken aynı zamanda şirket içindeki belge yönetimi ve iletişimi için sağlam bir platform sağlıyor.

Ayrıca, Harvard Business Review tarafından yayınlanan DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜ raporunu okumanızı önemle tavsiye ederim. Modern teknolojilerin tümü ve deneyimlerini paylaşan birçok dünyaca ünlü şirketle iş dünyasındaki etkileri.

This post is also available in: İngilizce