CRM ve ERP Yazılımlarının BPM ve iş akışı özelliği niçin zayıf?

Çoğu CRM ve ERP çözümünün neden bu kadar zayıf derecede iş akışı işlevselliğine ve iş akış özelliklerine sahip olduklarını merak ettiniz mi? Mesela bir kimseden Logo, Netsis, IAS, SAP, IFS, QAD, Oracle, Axapta, Epicor, Infor veya SAGE’deki iş akışı işlevselliğini veya başka herhangi bir ERP sistemindeki iş akışı özelliğini sevdiğini söylediğini hiç duydunuz mu? Genelde bu soruya verilen cevap Hayır oluyor. Peki, CRM ve ERP Yazılımlarının BPM ve iş akışı özelliği niçin zayıf?

CRM ve ERP Yazılımlarında BPM ve iş akışı işlevleri neden zayıf?

CRM ve ERP Yazılımlarının BPM ve iş akışı işlevleri niçin zayıf?

CRM ve ERP Yazılımlarının BPM ve iş akışı özelliği niçin zayıf?

Elbette istisnalar var, ancak cevap genelde “Hayır” dır. BPM ve İş akışı işlevselliği, çoğu CRM ve ERP paketinde genelde iyi değildir (elbette birkaç istisna vardır).

Ama neden böyle? Çoğu CRM ve ERP sistemi neden bu kadar zayıf iş akışı özelliklerine ve iş akışı işlevselliğine sahip?

Evet, CRM ve ERP Yazılımlarının BPM ve iş akışı özelliği niçin çok az?

Kurumsal ERP ve CRM

Orta pazara veya kurumsal pazara satılan her CRM ve ERP özellik listesinde “iş akışı özellikleri var” diye iddia ediyor. Neyden bahsettiğimi biliyorsunuz, Bahsi geçen bu yazılım firmaları ürünlerin ya bir teknik özellik belgesinde ya bir fiyatlandırma sayfasında veya web sitesinin bir iç sayfasında. Genellikle, ürünün en temel sürümünde sunulmaz. Genellikle, yalnızca daha pahalı “gelişmiş sürümlerde” bulunur.

Bir örnek için SalesForce CRM fiyat sayfasına bakabilirsiniz. Aşağıda, İş Akışı işlevselliğinin (“işlemleri özelleştirme ve otomatikleştirme”) ayda bir kullanıcı başına 25 ABD Doları için mevcut olmadığını ve yalnızca ayda bir kullanıcı başına 75 ABD Doları için kısmen mevcut olduğunu göreceksiniz. Aylık 150 $ planından başlayarak, iş akışı özellik setine tam erişim elde edersiniz.

SalesForce Fiyatlandırma
SalesForce Fiyatlandırma

———————————-

Sorun

Ne yazık ki, bir iş akışı özelliği kümesine sahip olduğunu iddia eden binlerce CRM ve ERP satıcısından, iş akışını iyi yapan yalnızca bir avuç var. Neden görelim.

İş akışı işlevselliği, ERP veya CRM için belirlenmiş bir temel özellik değildir. ERP ve CRM için temel özellikler, CRUD (Oluşturma, Güncelleme, Silme) stil arabirimlerine odaklanan çekirdek veri odaklı bir sistem etrafında dönmektedir. İş akışı farklıdır – bundan sonra olanları reçete etmeyi (genellikle bir görsel tasarımcı aracılığıyla) ve ardından görevlerin tasarlanan desene göre yürütülmesini sağlamayı içerir. İş akışı, hak yönetimi, belirteç akışları, denetim yolları gibi karmaşık kavramları içerir. CRUD sistemleri, kullanıcıya bir sonraki adımın ne olacağına karar verme özgürlüğüne odaklanır.

Çoğu sistemin özü olmayan iş akışı işlevleri tek özellik kümesidir. Raporlama ve İş Zekası başka bir harika örnektir. İş Akışı ve BPM’de olduğu gibi, Reporting / BI, herkesin her alette görmek istediği başka bir özellik kümesidir. Çoğu satıcı kendileri dener ve ekliyorlar. Ve sonuç, iş akış işlevselliği ile ilgili olarak açıkladığım durumla hemen hemen her zaman aynıdır.

Ürün Yönetiminin Karmaşıklığı

Sonunda, iş akışı işlevselliği (BPM) ve raporlama / BI gibi özellik setleri bu ürünlere “sıyrılıyor”. Tüm ürünlerle olur ve adı Kapsam Sürünme’dir. Kapsam Sürünme çoğu zaman, bu “streç” müşterilerin gereksinimleri sayesinde gerçekleşir. CRM ya da ERP satıcısına gelen müşteri türüdür ve “ürününüzü seviyoruz, ancak bu ek 10 şeyi yapmak için ona ihtiyacımız var” diyor. İş akışı, bir noktada, ek listede yer almaktadır. Bu kurumsal müşteriler istiyorlar.

Fırsatçı ve Stratejik Ürün Yönetimi

ISV, “Tabii, sizin için bu özelliği ekleyebiliriz” der. Ancak, özellik seti yenidir ve genellikle ekip tarafından anlaşılamaz. Yeni özellik kümesini eklemek için stratejik bir karar vermiyorlar. Bunun yerine, fırsatçı bir karar. Sorunun temel noktası budur.

Çoğu şirket, özellikle erken dönemde, fırsatçı değil stratejik olarak büyümektedir. Sonuç olarak, ürün yol haritası bir dizi karmaşa ile doldurulur. Bu özellik dağınıklığı veya kapsam sürünmesi, ürünü zayıf tasarlanmış özelliklerle doldurur. Özellikler, özellikleri isteyen tekil ilk müşterinin bakış açısı nedeniyle eklenmiştir. Yine, şirketin yalnızca ilk fırsatta çalışmak için satışlar tarafından öne sürülen şartları yerine getirmek için özellik seti oluşturma zamanı var. Çoğu ürün ekibi her zaman daha sonra özellik grubuna geri dönüp özellik setini düzeltebilir veya tamamlayabilirler. Ama neredeyse asla yapmazlar.

İlk bakışta satış ekibi yeni özellikten heyecan duyuyor. “Yippee !!” – nihayetinde [ özelliği eklemek ] yazıyorlar “diyorlar. Bununla birlikte, birkaç müşteriyi kazandıktan sonra ya da birkaç yeni yeni müşteri atarken, işletme bu özelliğin stratejik bir satış avantajı olmadığını öğrendi. Eğer gerçekse, bu stratejik bir dezavantaj haline geldi. Cari hesaplar özellik hakkında şikayet ediyor, bu nedenle satış ekibi özelliği temel alarak satış yapmak konusunda daha tereddütlü hale geliyor. Tabii ki, ürün ekibi onu geliştirmek istiyor. Bununla birlikte, bu onların çekirdek uzmanlık alanı değil, yol haritaları zaten çok doludur ve bunu yapmak için ekibimiz yoktur.

Ne olursa olsun, özellik şu iki önemli amaca hizmet ediyor:

  1. Pazarlama, web sitesinde ve ürün belgelerinde
  2. Şirket, bir sonraki RFP’de bu özelliğin kutusunu kontrol edebilir

Devir devam ediyor. Tanıdık geliyor mu Yapılmalıdır – dünyadaki her ISV bu hikayeyi yaşıyor ve defalarca tekrarlamaya devam ediyor.

Microservice API’leri

İyi haber şu ki, bir üründe en iyi cins özellikleri kümelerini üçüncü parti mikro servis API’lerini kullanarak dahil etmek mümkün. Beş yıl önce bugünkü kadar kolay değildi. Bugün telefonda ( twilio ), ödemeler ( şerit ), konektörler ( bulut öğeleri ) vb. Için mükemmel performans gösteren mikro servisler bulunmaktadır . Bu mikroservisler bugün herhangi bir “uygulamaya” eklenebilir.

ProcessMaker iş akışı düzenleme için de aynı işlemi yaptı. İş akışı orkestrasyonu içinmükemmel performans gösteren, ultra ölçeklenebilir mikro servis API’leri oluşturduk . Microservices API’sı, ERP veya CRM gibi kurumsal yazılımlara dünya çapında bir iş akışı eklemek son derece basit ve uygun maliyetli olmaktadır. Bu bakımdan, DMS, iPaaS, ECM ve kurumsal yazılımın diğer sağlayıcıları için de aynı kurallar geçerlidir. Mikro hizmetler, ürün ekiplerinin ürünlerini geliştirmeleri için yeni bir yoldur. Ve çekirdek olmayan özellikler için kullanılabilen en iyi üçüncü parti mikro servis olduğunda, çoğu zaman en iyi çözüm olacaktır.

ProcessMaker G/Ç API’si ve gerçek iş akışı işlevselliğinin örnek bir CRM yazılımına nasıl eklenebileceğine daha teknik bir bakış için bir sonraki bloguma uymaya devam edin. Umarız CRM ve ERP Yazılımlarının BPM ve iş akışı özelliği niçin zayıf? başlıklı yazımızı beğenmişsinizdir.

ProcessMaker BPM ürün sayfamızı inceleyebilirsiniz: iş süreçleri yönetimi veya iş akışı yazılımı