Cloud ERP Yazılımı Nedir? Bulut tabanlı bilgi işlem (bir Hizmet Olarak Yazılım veya SaaS olarak da adlandırılır), kullanıcıların Internet üzerinden paylaşılan bilgi işlem kaynakları (örneğin, güç, bellek ve disk depolaması gibi) üzerinde çalışan yazılım uygulamalarına erişimini sağlar. Bu bilgi işlem kaynakları, çeşitli platformlarda çeşitli uygulamalara ev sahipliği yapmaya adanmış uzak veri merkezlerinde tutulur.

Cloud ERP Yazılımı Nedir?

Cloud ERP, kullanıcıların Internet üzerinden Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) yazılımlarına erişebilmelerini sağlayan bir Hizmet Olarak Yazılımdır. Bulut ERP genel olarak çok daha düşük peşinat maliyetlerine sahiptir, çünkü bilgi işlem kaynakları, satın alınmak yerine aylara göre kiralanmakta ve binalarda tutulmaktadır. Cloud ERP, şirketlere kritik öneme sahip uygulamalara herhangi bir yerden herhangi bir zamanda erişmelerini sağlar.

Teknik olarak Bulut ERP ile kurum içi ERP arasındaki tek fark, yazılımın fiziksel olarak bulunduğu yerdir, ancak başka önemli farklılıklar da vardır. Burada Cloud ERP yazılımının bazı önemli özelliklerini ve avantajlarını açıklıyoruz.

Bulut, küçük ve orta ölçekli işletmeler (SMB’ler) için özellikle değerlidir çünkü donanım ve yazılım için önemli bir ön harcama olmaksızın, tam işlevli uygulamalara makul bir fiyatla erişim sağlar. Doğru bulut sağlayıcısını kullanan bir şirket, iş büyüdükçe veya yeni bir şirket eklendikçe iş üretkenlik yazılımlarını hızla ölçeklendirebilir.

Cloud ERP’nin Faydaları

Cloud ERP’nin maliyetleri birçok açıdan azalttığı kanıtlanmıştır çünkü

 • Donanım ve veri sunucuları gibi tüm bilgi işlem altyapısı için ön maliyetlerden kaçınıyor
 • BT desteği, veri merkezi tarafından sağlandığından BT destek hizmetlerini azaltır.
 • Aylık bir ücret karşılığında uygulama yazılımı lisansları için önceden ödeme yapılmasını önler
 • Bulut satıcısı güncellemeleri ve yükseltmeleri ele aldığından bu uygulamaları sürdürme ve destekleme maliyetini küçültür.
Cloud ERP’nin en önemli faydaları maliyet tasarruflarının ötesine geçerek şunları içerir:
 • Sadece gerekli bilgi işlem kaynakları için ödeme yapmak
 • Aylık sabit oranlar sayesinde şirketler nakitlerini diğer iş girişimlerinde kullanabilirler.
 • Sunucu ve kullanıcı cihazlarında donanım ve yazılım yüklenmesi gerektiğinden Cloud ERP uygulamalarından daha hızlı yararlanın
 • Bulut hizmeti miktarını bir şirketin hesaplama veya depolama gereksinimleri olarak ayarlama yeteneği dalgalanma
 • Verilerin yedeklendiğine ve felaket kurtarma planına sahip olduğuna
 • Şirket sunucusunda saldırılar engelleniyor çünkü veriler yerel olarak değil, bulutta depolanıyor.
 • Her yerden sisteme erişim, bir şirketin her yerde olduğu için coğrafi olarak genişlemesini ve uzak konumlarda donanım ve yazılım uygulamasına gerek olmadığını kolaylaştırır.