Cisco, Alfresco Platformunda Daha Hızlı ve Daha Verimli Çalışıyor

Dünyanın en büyük ağ şirketi Cisco, dijital dönüşümü yönlendirmede lider olarak kabul edilmektedir. Cisco, dünya çapındaki satış ekipleri için de bilinir ve şirket sürekli olarak satış ve hizmet etkinliğini artırmanın yollarını arar. Hızla değişen teknoloji endüstrisi ile Cisco, satış ve ortak ekiplerinin müşterilerini her zamankinden daha hızlı ve daha iyi bir şekilde eğitmeleri, teşvik etmeleri ve desteklemeleri için etkinleştirmesi gerektiğini kabul ediyor. Cisco, Alfresco Platformunda Daha Hızlı ve Daha Verimli Çalışıyor.

Cisco bir çalışma başlattı ve satış ve ortak ekipleri, ortalama müşteri görüşmelerinin desteklenmesi için doğru bilgileri ararken, zamanlarının% 15 ila% 20’sini veya her yıl milyonlarca saati harcadıklarını buldu. Örneğin, Cisco’nun 6000 Satış Mühendisi (SEs), ürün yol haritaları, özellik karşılaştırmaları ve rekabetçi veriler hakkında doğru ve güncel bilgiler bulmaya çalıştı. İçerik, 20’den fazla farklı yere yayılmış ve içerik kaosuna neden olmuştur. Cisco, bu topluluğun tek başına şirkete, içerik kaosunda gezinme konusunda üretkenlik kaybıyla yılda 375 milyon dolara mal olduğunu tahmin ediyor.

Bu zorlukları çözmek için Cisco Alfresco‘ya döndü. Cisco Satış Direktörü Jeff McKittrick’e göre, “Cisco IT, satışlarımıza harika bir deneyim sunmak için hızıyla nasıl hareket edebileceğimizi, esnek olabileceğimizi ve tüm farklı içerik türlerimizi nasıl sunabileceğimizi göstermek için Alfresco’yu bir araya getirdi. takım.”

Cisco, Alfresco Platformunda Daha Hızlı ve Daha Verimli Çalışıyor

SalesConnect: 87.000+ Kullanıcılar | 26 Diller | 151 Ülke

SalesConnect, Cisco’nun yeni merkezi satış içeriği ve eğitim platformudur ve piyasaya sunulduğundan bu yana, SalesConnect, Cisco’nun satışlarda en hızlı benimsenen platformu haline gelmiştir.

Cisco CEO’su Chuck Robbins, “SalesConnect, satış ekibimizi ve ortaklarımızı yeni ürünleri çok hızlı bir şekilde satmaya odaklamak için harekete geçirmemize yardımcı oluyor. İhtiyaç duydukları şeyleri bulabilir, müşterilerimizle daha fazla zaman geçirebilir ve müşterilerimizin aradıkları kapsamlı çözümleri geliştirmelerine yardımcı olur. ”

Chuck Robbins ayrıca şunları söyledi: “SalesConnect, Alfresco ile ortaklığımız olmadan mümkün olmazdı. Dijital dünyada, hiçbir şirket yalnız başına gidebilir. Güçlü ortaklıklar ile hızlı hareket etmemiz gerekiyor ve Alfresco bu dönüştürücü, ölçeklenebilir, açık, kullanımı kolay bir platform oluşturmamızı sağladı ve çok hızlı bir şekilde yaptık.

Cisco Operasyonları Başkan Yardımcısı Melinda Cox, “SalesConnect ile ivme hakkında çok heyecanlıyız. Cisco’nun yarısı olan 87.000’den fazla kullanıcımız var, ortaklarımızın yarısı dışarıdan. Bu platformda çok fayda var; ölçeklenebilir, esnek. Şimdi tüm bu teminat ve eğitimi 26’dan fazla dilde ve 151 ülkede tek bir yere taşıyabiliyoruz. ”

SalesConnect’in kalbinde, Alfresco var!
Cisco, SalesConnect’i yalnızca altı hafta içinde tasarlamak, geliştirmek ve dağıtmak için gerekliydi.

Cisco’nun Kıdemli Yönetmenlik İşbirliği Mimarisi Bailey Szeto’ya göre, “Özellikle Alfresco’nun açık kaynak platformu nedeniyle agresif zaman çizelgesine ulaşabildik. Çünkü kaynak koduna bakma ve neler olup bittiğini görebildiğimiz için, sadece altı hafta içinde aradığımız platformu sunabiliriz. ”

Alfresco platformu ayrıca performans, kullanım kolaylığı, güvenlik ve uyumluluk alanlarında ve ölçeklenebilirlik özelliklerinde Cisco’nun ihtiyaçlarını bir araya getirdi. Chuck Robbins, “SalesConnect, Alfresco ile ortaklığımız olmadan mümkün olmazdı. Dijital dünyada, hiçbir şirket yalnız başına gidebilir. Güçlü ortaklıklar ile hızlı hareket etmemiz gerekiyor ve Alfresco bu dönüştürücü, ölçeklenebilir, açık, kullanımı kolay bir platform oluşturmamızı sağladı ve çok hızlı bir şekilde yaptık. ”

Müşterilere Daha İyi Hizmet Verilmesi için İlgili Bilgilere Hızlı Erişim

100.000’den fazla Cisco ürünü ve bir milyon SKU ile Cisco’nun Pazarlama ekibi platformu yönetir ve satış için en uygun ve en uygun içeriği sağlar. Satış görevlisinin hangi içeriğe ihtiyacı olduğunu belirler, bu bilgileri uygun arama sözcükleriyle etiketler ve Alfresco platformundaki belgelerin sağlanması için bir son kullanma tarihi atar.
organize ve güncel.

Cisco SalesConnect kullanıcılarının geri bildirimleri olağanüstü olmuştur. Bir kullanıcıya göre, “arama yapmak ve bir gazilyon sonuçları almak zorunda kalmamayı seviyorum.”

Cisco Satış’tan Pazarlama Kitaplığına Değerli IP’ye

Cisco, SalesConnect’i öğrenmeye ve geri bildirime dayalı olarak geliştirdi. Şimdi yeni kampanyalar başlatmak ve satışlarını yeni tanıtımlar ve müşterilerini heyecanlandırma yolları etrafında odaklanmak için “yer”.

Alfresco-Cisco başarısı diğer Cisco departmanlarına yayılıyor. Dünyanın dört bir yanındaki pazarlama ekipleri artık tüm pazarlama içeriğini bir Pazarlama Kütüphanesi’ndeki Alfresco platformuyla yönetiyor. Bu çözüm sadece uygulamak için üç aydan az sürdü.

Cisco ayrıca, Alfresco’nun içerik ve süreç platformunu, tüm kuruluş çapında, sözleşmeler, mühendislik belgeleri ve diğer hassas bilgiler dahil olmak üzere tüm değerli iş belgelerini yönetmek için kullanacak. Ayrıca Cisco, müşteri hizmetleri talepleri gibi iş süreçlerini kolaylaştırmaya ve entegre etmeye yardımcı olmak için Alfresco’ya bakıyor.