BPM’in yanlış ifadeleri

Burada, insanların BPM terimlerini kötüye kullandıkları farklı yollar buluyoruz.

BPM NedirBPM bir üründür – Bir BPM Suite veya BPM Sistemi olan “BPMS” adlı bir kategori vardır. Gartner, “akıllı BPMS” adı verilen yeni bir ürün kategorisini tanıttı. Bu ürünün içeriği, satıcının üzerinde çok fazla bağlı. Analistler, gerekli özellikleri ve yetenekleri listelemeye çalıştı ancak bu özellikler yıldan yıla değişiyor. Örneğin, analistler sıklıkla BPM Suites’in bir BPEL yürütme kabiliyetine sahip olması gerektiğini ısrarla belirttiler ancak bugün bu tamamen dikkate alınmadı veya unutuldu. BPM’yi desteklemek üzere tasarlanan ürünlerin çoğuna, sadece BPM uygulayıcılarının ihtiyaç duyduğu özelliklerin ötesinde birçok özellik de dahildir. Özellikle genellikle çok sayıda uygulama geliştirme ve veri entegrasyonu yeteneği içerir. Tüm bunları tek bir pakette sunmak çok uygundur; diğer satıcılar aynı fayda sağlamak için teklif paketlerini bir araya getirirler. Benzetme ile “sürüş” bir etkinliktir, ancak otomobil, sürmek için ihtiyaç duyulanlardan çok daha fazla şey sunmaktadır.

BPM bir pazar segmenti değildir – yine, BPM’yi veya BPM ürünleri destekleyen ürünler etrafında bir pazar segmenti olabilir, ancak BPM’nin kendisi bir uygulamadır. Satıcılar, diğer şeylerin yanı sıra BPM’nin etkinliğini destekleyen bazı ürünlere sahip oldukları anlamına gelen “BPMS Sağlayıcısı” olarak etiketlenebilir.

Bir uygulama BPM’yi yapmaz – uygulama BPM etkinliğinin bir sonucu olabilir. İşiniz bittiğinde iş süreci gerçekleşir ya da iş süreçlerini yapan kişilere destek olur. Bir yan ürün olarak, sürecin daha da iyileştirilmesine yardımcı olan ölçümlere sahip olabilir. Bu anlamda, BPM’yi, resepsiyonistin iyi fikirler ileri sürerek BPM’yi destekleyebileceği şekilde desteklediği için bu, uygulamanın veya resepsiyonistin BPM yapıyor olduğunu söylemek yeterli değildir.

Bir Hizmet Olarak BPM, uygulama barındırması değildir – İş süreci terimini, bir işletme sürecinin birden fazla işlevini destekleyen şirket dışında barındırılan uygulamalar anlamına gelen bir hizmet (BPaaS) olarak kullanın. Yukarıdaki uygulama gibi, süreç de yapar, ancak BPM‘yi gerçekleştirmez.

Tüm organizasyon birimleri BPM yapmaz – Bir şirketin BPM yaptığını söylemek, şirkette BPM yapıyor olan bazı insanların olduğunu söylemenin bir yoludur. Bu soyutlama normaldir. Bir şirketin veya bir bölümün BPM yapıyor iddiasında, orada insanların çoğunluğunun aslında BPM yapmadığı açık olmalıdır.

BPM Nedir? BPM, iş geliştiren herhangi bir şey değildir – bazıları, her faaliyetin bir sürecin parçası olduğunu iddia eder – çünkü bir süreç sadece bir dizi etkinliktir. Ardından, herhangi bir etkinliği artırmak için yapılan herhangi bir işlem BPM’dir. Bu yoruma karşı bir tartışmayı yaptım çünkü geniş bir yorum BPM’yi anlamsız kılacaktı: her şey ifade edecekti. BPM’nin işi destekleyen bir süreci metodik olarak geliştiren bir uygulama olduğu ve sürecin iyileştirilmesinin ancak tüm uçtan uca işleme dikkate alınarak yapılması gerektiğinin geniş kabul edildi.

BPM Nedir? BPM bir BPMS tarafından desteklenen tüm faaliyetler değildir – daha önce belirttiğim gibi, bir BPMS, BPM olmayan pek çok şeyi (örneğin, uygulama geliştirme) desteklemektedir. Yalnızca BPM’nin kesin etkinliğini destekleyen bir BPMS, birçok yetenek bir araya getirecek kadar yararlı olmayacaktır. Bununla birlikte, insanların, bir BPMS bir şeyi desteklediği için BPM’nin bir yönü olduğunu söylemek yaygın bir hatadır. BPM yapan birinin bir işlemi belgelemesi gerektiği doğruysa da, bir işlemi belgeleyen herkesin BPM yapması doğru değildir. Bir ekran formunu tasarlayan birçok BPMS desteğinin doğru olması doğruysa da, ekran formunun BPM olarak tasarlanması doğru değildir. BPMS ile bir şeyler yapabildiğiniz, BPM yapıyor olduğunuz anlamına gelmez – BPMS, BPM’nin etkinliğini desteklemek üzere tasarlanmıştır. Bununla birlikte, bir BPMS’nin yapabileceği, BPM değil birçok şey vardır.